• 13 Şubat 2015, Cuma 16:46
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE'DEKİ OYUNLAR (10)
 "Addugları Delüglüdaş'ın dibini boyladugdan sora demen pendinin geçdüğü gayalığdan gölün derin yerine, burunun dibine baş dalardı. Begliyib durudu,çıkıcag diye. Suyun üsdünde dalgalar bile galmazdı. Sora çıkardı beri tarafdan, elinde addugları, hebisini suyun di­binden toplamış."
Yüzme bizim dönemlerde beden gereksiniminden çok oyundu. Denizde de oynanırdı alabil­diğince.
"Denizde de yüzerdüg bıgmamacasına.En çoğ yüzdümüz yer Gurdadaki duddugdu.Guyuderesi'nin denizle gucaglaşdu yerdi burası. Silme gumlugtu.Baççalara yakın gısmı da çakıl...Delücesine yüzerdüg. Önce açılmagla başlardı yüzme oyunumuz. Ta gemi sularına gadar açuludug, sora dinlene dinlene, kesüldümüzde sırd üsdü yata yata gıyıya gelüdüg. Açugdan gıyıdakile­re  arudug, barudug, ses1enüdüg.Çog yoruldumuz üçün gumlarda yatarag dinenüdüg.Öteki oyun­lara geçerdüg. Birbirimizle yarışudug...Gıyıdan aldumuz rengli çakılları biraz açıldugdan sora dibe atar, dalıb onnarı aludug. Dibe indümüzde denizin dibi çok rengli camlar gibi pallardı.Bi sürü parlag daşların içinden addumuz çakılı bulub nefesimizi çog zolliyereg su­yun yüzüne çıkardug.Dibden gum alma da severeg oynadumuz oyunlardandı.Açıldugdan sora dibe dalar,dibden gum alur,yüze çıkardug.Baya derine daldumuz olurdu.Kimi zaman dib garannug oludu.Dibden gum aldumuz zaman gumu havaya atarag nefesi yetmiyenlere, dibe dalamiyenlere,gıyıda bizi sereden ufagluglara gösteriş yapardug. Batumaca oynardug.Yüzerken birbirimize yaglaşur, birbirimizi başımızdan basdurarag dibe batumiye çaluşudug. Bereked kötü bişi de olmazdı, hemen herkes iyi yüzücüydü. Yüzdümüz, oynadumuz yerden yüzereg gaşuda Gurda'daki(günümüzde Görele Devlet Hastanesinin altı) gayalıglara gider, tırmanur, urda gurudugdan, yüzdügden sora yüze yüze beriye gelüdüg.U yıllarda deniz botu, deniz yata gi­bi yüzme araçları bize ulaşmamıştı. Bazı arkadaşlar ne edib edib bir şamiyer buludu. Bu sefer bütün oyunlar şamiyerle oynanudu.Bizden güçügler gıyılarda yüzerdi.Goşallardı,birbirlerinin üsdüne su serbellerdi,gumda yolanullardı,gumu gazar;guyu yapallardı,ıslag gumlar­dan ev yapallardı;dönemeçlü,uzun araba yolları yapallar,düzgün bir çay daşı araba olurdu, unu bu yollarda araba olarag sürer, Isdanbul'a yolcu,yüg daşıllardı...Denizin hatırı sayılır dalgalı zamanlarında bile yüzerdüg.Oyunumuz da denizin durumuna göre oludu.Dalgalarla boğuşurdug, dalganın altından dalıb öteki yüzünden çıkardug, gendümüzü dalganın gelişi­ne bırakur, dalgile billigde guma çarpuludug..."
Körebe: Kızlar, erkekler ayrı ayrı kendi aralarında oynadığı gibi kız-erkek birlikte de oynanırdı: "Önce bi ebe seçilürdü. Ebe seçmeg için ya sayı sayardug ya da tekelleme sölerdüg. Ebe, beltirlerdüg.Sora ebe olan arkadaşımızın gözünü bi çemberle,bezle balardug.Ebe, emen dedümüz yerde belli bi sayıya gadar,diyelim kırg, elliye gadar sayardı.U sayarken biz gaçardug.Ebe gözleri balu, ellerini öne doru uzatarag birimizi yakalamaya çaluşudu. Biz gaçdumuz yerde gımıldamadan pud gibi durudug.Ses edmezdüg,yerimizi bellü edmezdüg. Ebeye yakalanan ebe oludu, ebe de ebeligden gurtuludu.Oyunda ebenin gözleri bağlı olduğu için zaman zaman isdenmiyen durumlar da oludu. Ebe düşerdi,uzaglaşursa oyun alanından; ağaca,çötene,odun yınına, kösdiriye, yannıga, eve, şıraniye...çarpabilüdü.
Yağ Satarım Bal Satarım: Kız-erkek karışık da oynanan oyunlardandı: "Beğem anımsadum bunu daha çog gızlar oynardı. Ben oynadumu ağlıma getüremiyum.Oyunu sereddim ama oynamadım herhal. Oyuncular oyun alanında aralıglı bir çember biçiminde oturullardı. Oyunculardan biri eline ya bi çember ya da bi mendil aludu.Bunun ucunu dümlerdi.Bunu avucunun içine aludu.Oturanların arkasından dönerdi.Dönerken de!
Yağ satarım 
Bal satarım 
Usdam öldü 
Ben satarım 
diye gaydalu gaydalu hem söler hem yörürdü.Yörürken kimseye sezdümeden oturanların birinin arka tarafına yere elindekini guyardı.Oyuncu arkasındaki mendili bu­lusa mendili alur, guyanın ardından goşar,gaçan da unun yerine geçer oturur.Burda oyun gu ralı oyuncuların arkalarına bakamamalarıdır. Arkasında mendil olan oyuncu mendili annamiyib de unu almazsa mendili guyan gelüb aludu, başlardı oyuncuya vurmiye.U da gaçar bi tur atardı, yerine oturudu, oyun böyle sağadlerce sürerdi."

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık