• 06 Şubat 2015, Cuma 16:59
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE'DEKİ 0YUNLAR (9)
 Çizgi oyunları yaygın oyunlardan değildi.  Değişik biçimlerde oynanırdı: Genelde iki kızla oynanırdı. Bir kız bir erkekle de oynanırdı. “Düz bi yere büyügce bi digdörtgen çizülü. Digdötdgen dörd parçaya ayrulu. Sırasile birinci, ikinci, üçüncü parçalar eşid olu. Son parça da böyüg olu. Son parça içine köşelerden çaprazlama iki çizgü çekülü. İlg parçadan başliyereg her parçiye sırasile bir, iki, üç, dörd, beş, altı, yedi yazulu. El böyüglünde yassu bi daşla oynanu. Oynanuken ayan biri yere basmicendan teg bacag olarag oynanu. Yere basan ayagla daş sürülereg parçalardan geçirilür, yanmadan yediye gelünü, sora geriye doru sırasile bire gelünü. Gidiş gelişlerde çizgiye daşı dedümemeg gerekür. Daşı çizgiye dedüren yanar."
"Bi de T oyunu varidi. Okarda annaddum çizgi T biçiminde cizülüdü. T'ler eşid parçalara, gözlere ayruludu. Bir, iki, üç, dörd, beş, altı diye numara yazuludu. Oyun daşı teg bacagla yanmadan çizgilere dedürülmeden sürülürdü. Çizgiye dedüren yanardı."
Kardan Adam: Gışın en az bi kere gardan adam yapardug. Malenin çocugları birikidüg. Gar sıkışdura sıkışdıra, üsd üsde yığardug. İmeci oludug. Önce gödiyi yapardug. Sora baş yapar­dug, kısa bi de boğaz-boyun yapardug.Unun üsdüne başı özenle yelleşdürüdüg. Yüzdeki göz, ağaz, burun, gaş içün kömürden, kömür garasından yarallanudug. Gol yapardug. Eline deyneg duddurudug. Üsdüne esgi paltu geçürüdüg, başına babamızın esgi şabgasını guyardug. Unun çevresinde saatlerce oynardug. Sora da gartopuna dutardug unu. Elenüdüg. Bazen de eriyene gadar bırakudug."
"Gışın malenin uşagları bayır bi tallanın başına çokardug. Önce top gada bi gar birügdürü sora heb billigde unu garın içinde yuvalliye yuvalliye böyütüdük. Gocaman oludu, çöten gada böyüg oludu. Unu tallanın aşasına,...ne gada yuvallardug. Bu da bi oyundu. Kütük yaparken, yuvallarken sevinidüg, elenüdüg, barıb çarudug."
"Gar içinde goşmiye çalışmag, tagla admag, garda yatarag boy ölçüşmeg de severeg oynadumuz oyunlardandı."
Komen:Bu oyun kovboy filmlerinin etkisiyle yayılmıştı. “Biz oynardug, gızlar ya serederler ya da uzag bi yerde gendü oyunlarını oynallardı. Ellerimize oyuncag dabancalarımızı, mantar dabancalarımızı aludug. Kimimiz suçlu kimimiz yakalayıcı, polis oludug. Birbirimizi golliyereg,  şakadan, vurudug. Bunu yapmiye çaluşuken koman komen diye barudug. Vurulunca yere düşerdüg, yere yatardug, yaralanudug, ölüdüg."
Komen oyunu büyüklerimizin çocukluk dönemlerinde oynadıkları "Hırsız Polis" oyununun filmlerin etkisiyle biçim değiştirmiş görünümüdür.
Atlama:Yüksek yerden atlama biçiminde oynanırdı."Malenin uşagları biriküdüg. Okuldiseg uygun bi gaşın, uygun bi böyüg daşın(diyelim Cindaşı) yanında çokardug. Sırasile gaşdan aşa ya da böyüg daşın üsdüne çıkıb aşa addardug. Gışın da öle tenefüsünde okuldan çıkıp mezelliğin üsd yanındaki Cin daşına gelüdüg. Bu böyüg bi daşdı. Unun üzerine çıkıp aşa addardug.Gar oldu içün bişi olmazdug.Gar olmasa Cin Daşı yügseg oldu içün burada bu oyu­nu oyniyemezdüg."
Yüzme:En çok oynanan oyunlardandır.Deredeki gölcüklerde,denizde yüzülerek çeşitli biçimlerde oynanır.
"En çok yüzdüğümüz, yüzgeç örendümüz göller şunlardı: Delüglüdaş, Garagöl, Yılanlıg, Küçüg Gısırug, Böyüg Gısırug, Çaygaranın altı. Babam ba yüzgeci Çaygaranın altı ile, Delüglü Daşda öreddi. Ben de gardaşlarıma Seladdin'e, Halil'e öreddim. Bu saydığım göllerde yazın nerdise bir fırsatını bulub her gün yüzereg oynardug. En çog da Delüglü Daş'da yüzerdüg.
Bu gül bizim Digme'nin alt yanının kırg adım aşagısındaydı. Batısı Davudların, Doğusu Daşdanlar'ın yeriydi. Göl uçurum sayılacak kayalıgların dibindeydi. Tam ortasının içine doru bi de buruna benzeyen kayalıg girerdi. Kayalığın gerisi üsden suyun akduğu çalanın doğu yanı insan geçiceg kadar delüglüydü.Gölün adı burdan geliyudu.Buruna benziyen gayalığın batı yanında suyun içinde böyük bi daş vardı.Daşın önü göl, arkası da üsden suyun akdu gölcügdü. Daşın dibi boşlugdu. Arkadan dalar, daşın altından geçereg öndeki göle çıkardug nefes dutarag. Bunu en çog Nihat, Muzaffer, İsin yapardı.Herkes nefes dutarag daşın al­tından geçmi göze alamazdı. Burda nerdise köyün gençleri hep birüküdü. Seladdin, Fari, Ha­lil, Mısdava, Hayri, Memed, Yılmaz, Hacıhasan, Tasin, Nihat, Hacı, Şenel,Murad Memed...Bize uçu­rum gibi gelen gölün edrafındaki gayalıglardan ayag addardug, çömleg paddaturdug, baş dalardug, nefes dutarag daşın altından cesaredle geçerdüg, delügden arkaya geçerdüg. Tam bi şennig oludu.En uzun nefes dutan Muzafer'di. Bi daldı mı sabırla suyun yüzüne çıkmasını beglerdüg. Bi çıkardı iki goşmasını da gumla doldumuş. Biz yüzerken o kardan bahçalarından gelüdü. Pendin yanında soyunudu. Sora girebisini, bıçanı, gayişini, suda batıcag neyi varsa deluglu Daş'ın en derin yerine atardı.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık