• 28 Temmuz 2012, Cumartesi 15:20
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE KEMENÇE ve HORAN GÜNLERİ
 Bu yıl sekizincisi düzenlenen GÖRELE KEMENÇE ve HORAN GÜNLERİ,13 Temmuz Cuma, saat 20'de başladı,15 Temmuz Pazar gecesi   saat birde bitti.Üç günde   de etkinlikler akşam saat 20-00- 01.00 saatleri arasında yapıldı.
Şiirde, resimde, müzikte, yazında önemli değerler yetiştiren Görele, bölgemizde  kemençenin ilk büyük   sanatçılarının da yetiştiği yer. Sanatın bir iki alanında etkinlik yapılacak denli önemli, ünlü   kişileri var. Bu büyük bir kültür, sanat varsıllığı. Sekiz yıl önce uzun soluklu etkinlikler için KEMENÇE ile HORANDA karar kılınmış. Bu kararın çok geniş halk katılımı açısından   doğru olduğunu söylemeliyim.Sanatın öteki alanları çoğunluğa inemedi henüz.
Görele kemençesi ile horanını gündeme getirmek, her yaştan Göreleliyi kemençede, horanda bütünleştirmek, yerel kültür öğelerini gençlere, gelecek kuşaklara aktarmak,Görele ile etkinlik için Görele'ye gelen çevre illerden, ilçelerden kişilerle aynı ortak duygularda,aynı coşkuda, KEMENÇE, HORAN, TÜRKÜ güzelliklerinde buluşmak bu etkinliğin amaçlarından biriyse bu yıl başarılı, coşkulu, düzeyli bir   etkinlik gerçekleşti.
Bu etkinliklerde, kemençe, kemençeciler, kemençe kültürü... konularında yıllardır araştırma yaparak yayımlayan bir olarak az çok bizim de emeğimiz var. Çalışmalarımızın unutulmadığını,değer gördüğünü  de gözlemledik.
Üç gün süren, çok sayıda güzelliğin yaşandığı etkinliği böyle kısa bir yazıda anlatmak olası degil. Kısa değinmelerle yansıtacağım etkinlikleri:
Açılış konuşmalarını; Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu,Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Bakan Taner Yıldız yaptı. Biz  de kemençe, Görele kemençecilerini anlattık kısaca.
Belediye başkanınca etkinliklere, kemençe külütrüne katkısı olan herkese onur belgesi verildi.
Etkinliğin sunumunu Uğur Bilgi, Kaptan Yusuf, Musa Ada yaptı.
Etkinlikte adına uygun olarak üç gecede de kemençeye, horana doyuldu. Son gece bırakılsa sabaha dek oynanabilirdi. İbrahim Gürpınar'ın kemençesine
Kemençede, horanda bütünleşen Göreleli sanatçılar yanında Görele'nin batısından da  Görele'nin doğusundan da çok değerli sanatçılar vardı.
Günümüzde kemençe denince yaşayan ustalardan ilk anımsanan Katip Sadi, dinletisini Taksim, halk türküleri, horan çeşitleri sıralamasıyla bitirdi.İlk gece, ilk büyük horanı o oynattı olağanüstü kemençesiyle. Bölgemizdeki yaşayan tüm kemençecilerin saygı duyduğu, usta bellediği Katip Şadi Ağabey gençlik yıllarını yaşattı biz yaştakilere...
Sami Günay, ta Karaşıh Obası'nda kopup geldi etkinlik için.Kemençeyi Almanya'ya ilk taşıyan büyük usta Görele'nin özgün havalarına, TUZCUOĞLU'na, CEZAYİR'e, HASBAL'a, HAMZABAŞ'a, BEYOĞLU'na, İNCE OYUN'a, GELİN AĞLATMA'ya, SIKSARA'ya...can verdi yeniden...Bu havaları çalamayanlara kemençeci denilmeyen Görele'de genç kemençecilere de kaynaklık, "hocalık" etti.
Hikmet Gök, artık ustalaşan tekniğiyle Görele'de Görelelilere, konuklara,Görele havalarını çaldı, horan oynattı.
Hüseyin Çınar; televizyon,  sahne deneyimini, ustalaştığı biçemiyle yaya, tellere döktü. Kendi türküleri yanında,Görele horan türküleriyle de unutulmaz   dakikalar yaşattı katılımcılara.
Mustafa Çınar (Hüseyin Çınar'ın oğlu) artık iyice oturmuş çalış, söyleyiş tekniğiyle izleyiciyi coşturdu.
Mustafa Naci Keskin; TRT disipliniyle kendi türküleri yanında horan havalarımızı da özgün teknikle çaldı, coştu, coşturdu,oynattı Konak Düzü'nü dolduranları
Konservatuvarlı Mehmet Gündoğdu,Tirebolulu olsa da Görele kemençesinin vurgunu olarak gösterdi kendini Görelelilere, konuklara.
Ordulu Rıza Can Özel, Kültür Bakanlığı Sanatçı disipliniyle Görele kemençesi "hayranlığını" Türk halk, Türk Sanat Müziği örnekleriyle pekiştirdi. Kemençeyle her tür ezginin çalınabileceğini kanıtladı dosta düşmana..
Tirebolulu İbrahim Gürpınar kemençeye nükteyi, hicvi, şakayı, alayı, taşlamayı...getirmesiyle benzersiz sanatçı;destan,oyun havası...çeşitleriyle kemençeye doyurdu izleyicileri. Kemençeyi gösteri aracı olarak da kullanarak bu ata çalgımıza yeni boyutlar getirdi.
İpşiroğulları'nın davul zurnası horanın davula zurnaya da çok yakıştığının kanıtı oldu.
Görele'nin doğusundan gelen çok değerli sanatçılar da çaldıklarından, söylediklerinden büyük tatlar alarak gösterdiler sanatlarını:
Fuat Saka;Rapatmalarıyla,Eşonileriyle,Görele türküsü olan Yükledim Kır Atıma Torul Hartaması'yla, eski yeni  türküleriyle coştu,coşturdu. Oynadı, horan oynattı. Kendisinin bölgemizdeki bu tür etkinliklere çağrılmayışından yakında. İkinci kez Görele'de olmaktan mutluluğunu belirtti.Çok iyi bir çalış tekniği olan kemençesini, işte kemençeçi,diyerek kemençeden çok iyi anlayan Görelelilere tanıttı. Görele'ye her zaman geleceği konusunda söz verdi.
Karmete, kendine özgü müziğiyle kaynaştı Görelelilerle, konuklarla. Adım adım yükselişlerinin tanığıydı izleyiciler.Onlar da horan oynatarak bitirdiler dinletilerini.
Selçuk Balcı, Karadeniz müziğinin son yıllardaki karmaşası içinde iyi, doğru müzik yapmanın örneklerini gösterdi Konakdüzü'nde.
Onay Şahin,çıkış türküsü olan"Dertleri derelere/Dökeyim de düz olsun/Var doksan dokuz yarara/Sen de vur da yüz olsun" tevuştaklı türküsü yanında bölgemizden, Trabzon'dan, Görele'den, Gümüşhanede'den türkülerle izleyenleri coşturdu; oynadı, oynattı...Onay Şahin, çok etkili tümcelerle "Neden Görele? Neden Görele kemençesi?" sorularına da doğru yanıtlar verdi. Kemençe'nin büyükleri Tuzcuoğlu'nu, Karamanlı, Durkaya'yı, Haceli'yi, Katip'i, Mehmet Sırrı Öztürk'ü...anarak onlara saygılarını sundu.
Adlarını daha sonraki yıllarda yazacağım genç kemençeciler, türkücüler de iyi yolda olduklarını kanıtladılar kemençe çalışlarıyla, türkü söyleyişleriyle.
Yaşayan İki büyük usta Katip Şadi,Sami Günay yanlarına gençleri Mehmet Gündoğduyu... alarak aynı Görele havalarını aynı güzellikte, aynı uyumda çalarak Görele'de yürüdüler... Bu çalarak yürüyüş gençlerle ustaların bütünleşmesi oldu. Gelecek adına da umut verdi.
GÖRELE KEMENÇE ve HORAN GÜNLERİ her gece 21.30'dan sonra Vizyontürrk'te yayınlandı.
Sekizinci KEMENÇE ve HORAN GÜNLERİ benim açımdan Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu, Başkan Yardımcısı Yunus Gülsen için başarılı bir sınav oldu.
Gelecek etkinliklerin daha geniş katılımlı, daha geniş tasarımlı, daha kalıcı işlerle gerçekleşeceği inancım arttı.
Halkbilimci, kemençe ve kemençe kültürü, türkülerimiz üstüne çok sayıda yazı yazmış, yayımlamış biri olarak bu etkinliklerde, Mehmet Sırrı Öztürk'ün, Şenel Dandin'in, Kemal Yılmaz'ın, Burhan Caba'nın, Hüseyin Özdemir'in, Ziya Şadi(Patan)'ın, Mehmet Karadeniz'in, Mehmet Maksutoğlu'nun... dinleyicilerle buluşmasını isterdim.Sırrı Ağabey ile Şenel Ağabey hastalıkları nedeniyle buluşamadı bizlerle. Öteki adların önümüzdeki etkinliklerde yer alması zenginleştirir etkinliğimizi...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık