• 13 Eylül 2019, Cuma 16:25
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE KEMENÇE HORAN GÜNLERİ (II)

8 bölümlük bu belgeseli ilgi duyanlar izleyebilmekteler.
Görele belediyesi adına Başkan Ertuğrul Melikoğlu'nun başlattığı Görele Kemençe Ho­ran Günleri'ne Başkan Tolga Erener belediye adına ilgisini, katkısını yerine getirerek günümüzdeki, düzeye ulaşmada yoğun emek ortaya koydu.
12 yıllık süreçte yıldan yıla bir adım daha ileriye taşınarak başlangıçtaki amaca ulaşıldı.
İlk yıllarda Görele kemençesinin yaşayan önemli adları çalarak, söyleyerek, geçmiş­ten günümüze kurucu adları anlatarak, anarak Görele Kemençe Horan Günlerinde geçmiş­ten geleceğe örneklik, eğiticilik, aktarıcılık görevini sürdürdüler. Sırrı Öztürk, Katip Şadi, Sami Günay, Ahmet Ala, Mehmet Maksutoğlu, Şenel Dandin on iki yıllık süreçte büyük sanatçılara özgü alçakgönüllü öğreticilikleriyle gerekeni yaptılar. Gençlere örnek ol­dular, onlarla birlikte yürüdüler, onlarla birlikte çaldılar söylediler. Bu süreçte Sır­rı Öztürk'ü, Şenel Dandin'i, Sami Günay'ı, Mehmet Maksutoğlu'nu sonsuzluğa uğurladık. Sırrı Öztürk'e, Sami Günay'a, Mehmet Maksutoğlu'na Görele Belediyesi cenaze namazı sonrası Görele Cumhuriyet Alanı'nda tören düzenledi. 8. Kemençe Horan Günlerinde andığımız çok önemli adlar yanında genç kemençeciler çala söyleye Görele caddelerinde gösteri yaptılar. Unutulmaz bir görüntüydü. Sami Günay, Ah­met Ala önde yan yana yürüyorlardı. Başlarında etkinlik şapkası. Sami Günay'ın ardında Mehmet Gündoğdu... Daha birçok ad, Görele Görele olalı böyle bir kemençeci yürüyüşünü görmüş müdür?..
Kemençe Horan Günleri'nin 8. yapıldığı yıl Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu "Kemençe ve Kültür Parkı" için DOKA'ya başvurdu. Doka katkısıyla şimdi Görele'de toplu gezi araçlarının uğradığı Görele Kemençe Kültür Parkı'nda "Görele Kemençe Müzesi" var. Görele'ye yerli yabancı kim gelirse gel­sin müzeye uğruyor. Kemençe tarihimizi öğreniyor. Müzedeki tanıtım yazılarındaki emeğimi­zi de anmalıyım.
Park'ın, Müze'nin açılışı Başkan Tolga Erener'in döneminde oldu. Açılış töreni yapıldı. Törende bulunduk onurla, sevinçle. Kemençe Müzesi'nin yakınma. Başkan Tolga Erener geçmiştekilere uygun bir de çay, kahve içilecek "Mazu" yaptırdı. "Mazu" Adı bizim öne­rimizle yazıldı.
İlk yıllarda üç gün süren etkinliklere TRT'den çok değerli sanatçılar katıldı. Halk müziğinin, sanat müziğinin önemli adları Görelelilerle buluştu. Bu buluşmalardan birinde Ahmet Kaçar şarkıları söylendi. Bunda bizim de emeğimiz oldu. Kemençe Horan Günleri'nin birinde Sami Günay'ın da katıldığı bilgi aktarımını bizim yaptığımız Görele'nin unutulmaya yüz tutmuş özgün ezgileri çalındı. Genç kuşakların çoktan unuttuğu çok önemli Görele ezgileri katılımcılara anımsatıldı, onların bellek­lerine yerleştirildi. Bilenler. Bu ezgileri bilinlerse gençliklerini, gittikleri düğünleri; oynadıkları oyunları anımsadı. Görele belleğini yeniliyordu, Görele dışına anımsatıyordu kemençe ezgileriyle.
Etkinliklerin çoğu yerel televizyonlarda, kimileri de TRT'de yayımlanarak Görele"nin Görele kemençesinin, horanın yurda, yurt dışına tanıtımı gerçekleşti...Yerel, ulusal ga­zetelerde, genelağda etkinlikler yer aldı. Yavaş yavaş yerleşik; beklenen, izlemek için, Görele'ye gelerek izlemek, bu coşkulara, bu sanat coşkularına, yaratıcılıklarına katılmak için Temmuz'u iple çeken çok sayıda kemençesever, horansever oluştu.
Etkinliklerin birinde çok önemli bir bilgi şöleni gerçekleşti. Hayrettin Günay, Abdul­lah Akat, Rıza Can Özel, Yusuf Kurt, Ahmet Torun bu önemli bilgi şöleninde konuştular bil­diri sundular.
Ahmet Torun yalnız Çürükeynesil'den, bu çevreden yetmişe yakın kemençeci adı sapta­yarak önemli bir sonuca vardı. Öğretim üyesi Abdullah Akat kemençenin Görele'den doğu­ya doğru yayılışını anlattı. Rıza Can Özel, Görele'nin etkisiyle (batıya doğru) Ordu'daki kemençe oluşumunu anlattı...
Yusuf Kurt kemençemizi, daha çok horanı, horanımızı anlattı. Gelecekte neler yapılması gerektiğini anımsattı.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Kadir PALTUN Kadir PALTUN 26.09.2019 23:07

Bir kasabanın kültürel hafızası duyarlı insanlarla oluşturulur.Emeği geçenleri saygıyla selamlıyorum.

yukarı çık