• 05 Temmuz 2015, Pazar 9:37
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖRELE KAZASI NÜFUS DEFTERİ
 1835 tarihli "Nüfus Defteri"ndeki adları önemli tarihçilerimiz Feridun Emecan ile Ayhan Yüksel kitaplaştırdılar.
İleride yazılacak Görele tarihine de taban oluşturacak kitap Şubat, 2015'te Serander Yayınevi'ce yayımlandı. Veysel Usta, Kenan Sarıalioğlu, Emriye Demirkır; Ayhan Yüksel'le Feridun Emecan'ın yoğun emekleriyle eski yazıdan aktardıkları metinlerin kitaba dönüş­mesinde katkı sundular.
Göreleli işadamı Abdurrahman Süleymanoğlu, GÖRELE KAZASI NÜFUS DEFTERİ(l25l/l835)'nin basılmasını sağladı.
İlçemizin geçmişiyle, tarihiyle ilgili değerli, önemli yapıta emeği geçenleri kutluyo­rum.
Yapıt, büyük boy 380 sayfa. Ön sözün, girişin ardından şunları öğreniyor Göreleliler:
Kısa Görele tarihi, Görele Kazasında Nüfus Tahrirleri, Görele Nüfus Defterinde Coğrafya ve Mekan: Köyler, Görele Nüfus defterinde İnsan Profili Terminolojisi, Görele Kazasında Nüfus ve Yaş dağılımları(Görele Kazasında 1935 Kaydına Göre Doğum yılları, Görele Kaza­sında 1835 Kaydına Göre Yaş Dağılımı),Görele Kazasında Nüfus Hareketliliği(Görele Kaza­sında 1845 Kaydına Göre Doğumlar, ölümler; Görele Köylerinden başka Yerlere Giden Nüfus, Görele Köylerine Başka  Yerlerden Gelen Nüfus, Görele Köylerinden Başka Yerleşim Yerle­rine Gidenlerin İcmali, Görele Köylerine Yerleşim için Gelenlerin İcmali. Başlıklarını aktardığım bölüm seksen sayfa tutmuş yapıtta. Açıklamalı çizelgelerle sunulmuş ilgili okuyucuya.
Seksen birinci sayfadan başlanarak 353.sayfaya dek 1835'te Görele Nüfus Defteri'nde adı geçenler sıralanıyor. Kadınlar yok bu bölümde, Osmanlı onları saymamış.
1835 yılında Eynesil, Çanakçı Görele'ye bağlı. Eynesil-Çanakçı-Görele üçü "Görele Kaza­sı" olarak adlandırılmakta. Toplam köy sayısı 25.
Dayılı, Kaba, Şah Ali Köyü, Aralıkoz Köyü, Çatak Köyü, İsmailbeyli Köyü, Terzi Ali Köyü, Menteş Ali Köyü, Çürk Eynesil Köyü, Bozca Ali Köyü, Köseli Köyü, Ören Köyü, Gülef Köyü,İmadlı Köyü, Mamenli Köyü, Heri ve Aralık Köyü, Çavuşlu Köyü, Kuşçulu Köyü,İshaldi Köyü, Sadegöre Köyü, Kırıklı Köyü, Tekgöz Köyü, Cimide Köyü, Kemerli Köyü, Beşirli Köyü yazdığım sıraya gö­re yer alıyor kitapta.
Babamızın büyük dedeleri ya adlarıyla, sıfatlarıyla, lakaplarıyla ya da "ak sakallı", "kır sakallı", "kara sakallı", "kır bıyıklı", "sarı bıyıklı", "ter bıyıklı", "kumral sa­kallı"...gibi fiziksel özelliklerle yer alıyor köy listesinde.
Önce bizim köyü, Çürükeynesil'i inceledim. Sonra yakın köyleri, tanıdıklarımın olduğu köyleri...Tanıdıklarıma önerdim kitabı, edinmelerini sağladım.Görele Belediyesi isteyene verdi kitaptan. Kimi arkadaşlarım kendi dedelerinin adlarını bulamamışlar. Gü­nümüzdeki köy adlarından yola çıktıkları için.
Kuşçulu'dakiler, Haydarlı'dakiler, Tepebaşın'dakiler,Devgel'dekiler, Karadere'dekiler... epeyce aramışlar soylarını. Sonradan bulmuşlar aradıklarını:Kuşçulu Köyü olarak geçen günümüzdeki Derekuşçulu... Kuşçulu'dakiler Bozca Ali'de yer alıyor. Haydarlı'nın kimileri Çürükeynesil'de, kimileri Bozca Ali'de. Maksutlu yok. Köy olmamış daha,o yıllarda Çürükeynesil'in içinde.
Karadere'nin çoğu İmadlı'nm içinde...O yıllardaki köy dağılımı öyle. Günümüzdeki üç ilçenin toplam köyü yirmi beş...
Yaşam koşulları, beslenme, barınma, sağlık gereksinimleri, gelişmişlik, salgın hastalık... gibi etmenler belirliyor "insan ömrünü." Günümüzde AB ülkelerinde neredeyse doksana yak­laşıyor "ortalama ömür." Bizde de yetmişin üzerinde. Son verilere göre uzun yaşamada Gi­resun önde...
1835'te Görele'de barınan toplam nüfus içinde en yoğunu 1-15 yaş.16-40 yaş daha sonra geliyor.40 yaş üzeri çok az. Hele hele 70 yaş,80 yaş üzeri çok az...
O yıllarda günümüzdeki kimi soyların henüz köylere gelerek yerleşmediği anlaşılıyor. 1835 sonrasında köylerimize dışardan gelerek yerleşenler epeyce var.
Bizim köyün günümüzde de yoğun nüfuslu ailelerinin 1835'ten önce köye yerleştiği, kök­lerinin daha eskilere gittiği anlaşılıyor: Maksudoğulları, Köroğulları, Kıroğulları, Uğurluoğulları, Ahmedoğulları, Üstaoğulları, Torunoğulları...
Görele Kazası Nüfus Defteri üzerinde çeşitli yönlerden durulacak önemli bir kaynak. Görele için bu tür yapıtların çoğalmasını diliyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık