• 25 Mart 2016, Cuma 16:30
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GÖLGELERİ KULLANMAK
 50 Yılın Türk Edebiyatı'nda Rauf Mutluay 1963'te iyimser değildir: "Günü gününe şiiri izlediğim 1963'te hiç iyimser olmadığımı belirten satırları almalıyım: 'İrili ufaklı yüzden çok şiir kitabı... Bütün dergilerde şiir üzerine yazılar. Salt şiirle sayfaları dolan küçücük dergicikler... Birbirini dostlukla kollayan tanıtıcı yazılar.. Aynı üstünkörü gözlemler, bulanık açıklamalar... Kalabalık ve karışık şiir çevirileri.. Toplamın sonucu: Büyük dalgalarla ayaklanmış bir denize atılan küçük küçük taş parçaları; etkisiz, güçsüz, sessiz. Tümünün toplamından bir yankı gelmiyor.'"(Varlık Yıllığı 1964,I7).
Bu tümcelerin ardından Mutluay, Melih Cevdet Anday'ın Kolları Bağlı Odysseus'unu öne çıkararak alıntı bir bölümle değerlendirir. Ozan-yapıt adları vererek yılın ürünlerini örnekler.
"Daha olgunlar arasında "Gölgeler i Kullanmak (Ahmet Oktay), Ötesi Yok(Ümit Yaşar Oğuzcan) 
Tutsak Kan (Kemal Özer)...anılır. Yılın en iyi kitabı olarak Behçet Necatigil'in Yaz Dönemi(1964 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü) örneklenir.
1935 doğumlu Ahmet Oktay'ın ilk yapıtıdır Gölgeleri Kullanmak. Dost kayınlarının 43.kitabıdır. Salim Şengil'in ayda bir yayımladığı yapıtlardandır, cep kitabı niteliği taşır.
İlk aldığımdan beri zaman zaman okurum Gölgeleri Kullanmak'ı. Belki de şiiri yaşam boyu bırakmasa da şiir yazılarıyla, denemeleriyle, incelemeleriyle, güldesteleriyle ya­şayacak Ahmet Oktay'ın (1935-2016) ilk yapıtı olduğu için.
Gölgeleri Kullanmak "edinilme" öyküsüyle de yaşar kitaplığımda: Trabzon'da Eğitim Enstitüsü'ne başladığım ilk günlerde öncelikle kitapçıları aramış, bulmuştum. Tümünün ne çeşit kitapları sattığını öğrenmiştim. Uzunsokak'tâki Dost sık sık uğradıklarımdan da Erdoğan Ağabey'in kitabevinde satın alacağım çok kitap vardı. Üstelik raflarda tozlanmış yıllardır duran, etiketi değiştirilmemiş nice ürün vardı. Raflardaki arayışlarda edindim Ahmet  Oktay'ın ilk yapıtını. İlk baskıyı.
Behçet  Necatigil, Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü'nde (6. bas.1970) "1955 kuşağının toplumcu sanata yönelmiş belli başlı insanlarından biri olan Ahmet  Oktay'ın ilk kitabı 
1963'ün sonunda yayımlandı: Gölgeleri Kullanmak. İkinci şiir kitabı, Her Yüz Bir öykü Yazar (1964)Yeditepe Şiir Armağanı kazandı. Son Kutabı Dr. Kaligari'nin Dönüşü (1966).
Ahmet Oktay kimi şiirlerinde uzaktan uzağa Ahmet Arif'i anımsatsa da kendine özgü biçimlerle, imgelerle yoğun emek verdi şiire.
Ödüller aldı. Yayımlanan güldestelere, değerlendirmelere girdi. Şükran Yurdakul'un Çağdaş Türk Edebiyatı yapıtına giremedi.
1980 sonrasında şiirinden çok eleştiri, deneme, değerlendirme yazılarıyla önemli bir addı. Bunların gelecekte de şiirinin önüne geçeceği söylenebilir.
Şiirimizde Cahit Sıtkı Tarancı, Oktay Rifat, Melih Cevdet Anday, Cahit Külebi, Orhan Veli Kanık, Attila İlhan, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behçet Necatigil, Ataol Behramoğlu, Faik Baysal, Hasan Hüseyin, Ahmet Arif, Enver Gökçe, Necati Cumalı, Ahmet Muhip Dıranas, Bedri Rahmi Eyuboğlu, Ceyhun Atuf Kansu, Özdemir Asaf.. denince "orta" bir okuyucunun bu ozanların üç beş şiirini anımsayacakları düşünülür. Ahmet Oktay'ın "Ahmet  Oktay adından ünlü bir şiiri" var mı? Düşünüyorum.
Çalgıcılar (sh.12) dan:
Acı bizi dünyaya bağlamak için
sevinç bizi dünyaya bağlamak için,
Onlar güvercin şarkıcıları
denizin şarkıcıları onlar.
Dinle aşkım benim
onlara sana seslendiğim yerlerin şarkıcıları.
Ninni'den (sh.15)
Yağmur vurur camlara inceden/durmadan ağlarsın yağmura./Analık dediğin bir tür ağrı/gelip geçer ninnilerden,/mavi gözlüm uyu.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık