• 04 Mart 2012, Pazar 10:21
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GİRESUN VALİSİNİN ZİYARETİ
 Görele'de kurulan KEMENÇE ve GÜZEL SANATLARI YAŞATMA DERNEĞİ'ne Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'in desteği sürüyor.
Derneğin kuruluşunu, kuruluşunda Vali Dursun Ali Şahin'in öncülüğünü önceki yazılarımın birinde anlatmıştım.
Dernek yönetim kurulundakilerin Giresun Valisi Dursun Ali Şahin'i ziyaret ettiklerini de o yazıda yansıtmıştım.
Vali Dursun Ali Şahin, yoğun çalışmalarından  zaman ayırarak;derneğimizi ziyaret etti, çalışmaları yerinde gördü, inceledi. Dernekle ilgili açıklamalar yaptı, bilgi verdi, önerilerini dile getirdi.
Bu derneğimizin,çalışmaların kamuoyuna yansımasında etkili oldu.
Vali Bey'in ziyaretini Göreleli gazeteciler haber yaptı. Daha da önemlisi, Trabzon'dan gelen NTV haber sorumlusu Ahmet Kayacık, ziyareti çekimlerle, röportajlarla haberleştirdi. NTV çekimlerinden yararlanarak başka televizyon kanalları da Vali Beyin ziyaretini, Görele kemençesini, dernek-Halk Eğitim işbirliğiyle açılan kemençe kursundaki öğrencileri, kurslarda yetişen genç horancıları yansıttılar kanallarında.
Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, dernekteki çekimlerde Görele kültürü, sanatı; kemençesi,horanı hakkında yeterli,doyurucu bilgiler vererek dernek çalışmalarıyla Görele'nin bu önemli özelliğinin hak ettiği yere getirileceğini, tanıtılacağını, Görele kemençesinin tescilleceğini,Karadeniz kemençesinin beşiği Görele'nin ustalarından gelen benzersiz özelliğini yetişecek genç değerlerle gelecek kuşaklara aktaracağını vurguladı.
Sanata ilgisini bildiğimiz Vali Dursun Ali Şahin dernekte eğitilen öğrencilerle de söyleşti. Onları aydınlatacak, yönlendirecek bilgiler verdi, öneriler sundu.
Vali Bey'in kemençeden yola çıkarak sözü müziğe, çalgıya getirmesi, bu konuda özellikle eğitim kurumlarına yönelik düşünceleri çok önemliydi.
"Her öğrencinin mutlaka bir çalgı çalmasını öğrenmesi gerektiği" düşüncesi sanırım herkesin üzerinde düşünerek olumlu yaklaşması gereken bir eğitim anlayışı olmalıdır.
İnsan eğitimi açısından müziğin, sanatın bu denli açık, net görüşlerle öneminin vurgulanmasına pek de tanık olmamıştık yıllardır.
Sanata duyarlı, önemii işler yapan Vali'mizin bu yönüyle de Giresun'da eğitime öğretime yön vereceğini sevinçle gördük.
KEMENÇE ve GÜZEL SANATLAR YAŞATMA DERNEĞİNİN kuruluşunda olduğu gibi başarısında  da Valimiz Dursun Ali Şahin'in damgası olacağı kuşkusuz.
Vali Bey'in derneğimizi ziyaretinde, Görele Kaymakamı Aykut Pekmez, Görele Halk Eğitim Müdürü Selim Kul, dernek yönetiminden Hayrettin Günay, Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu, kemençe kursu usta öğreticisi Haşim Torun, kurs öğrencileri  Görele Milli Eğitim Müdürü, ziyareti duyan vatandaşlar...hazır bulundu.
Dernek Başkanı Yunus Gülsen İstanbul'daydı. Ziyaret öncesinde bir iki kez ziyaretle ilgili beni telefonla arayarak düşüncelerini aktardı.
Görele Kaymakamı Aykut Pekmez'in sanata,kültüre ilgisini biliyoruz.En somut örneği önümüzdeki günlerde dağıtılacak AHMET KAÇAR kitabını somutlaştırması.
Kaymakamımız yerel kültüre, tarihe ilgisiyle de derneğimize her türlü desteği veriyor. Kemençe, Görele kemençesi, Göreleli kemençeciler, Görele türküleri konularında yazdığımız araştırma yazılarından bir kitap yayımlama düşüncesi  de onun.  Bu çalışma  da derneğin kuruluşu sonunda gerçekleşen önemli işlerden olacak.
Bize kalsa bekleyecektik yıllarca...
Halk Eğitim Müdürü Selim Kul  da gerek derneğimiz için gerekse Görele için gece gündüz çalışanlardan.
Dernek Başkanı Yunus Gülsen;konuya ilgisi,yöneticiliği,belediyedeki göreviyle çalışmaların çok önemli adı...
Görele kültürüt sanatı; Görele kemençesi, Görele horanı, Görele türküleri...için emek veren herkes sağ olsun.Herkesin  de katkılarını bekliyoruz.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık