• 14 Temmuz 2013, Pazar 9:37
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GİRESUN MÜZİĞİNDE ETKİLEŞİM (6)
 Bir köy ortaokulunda bayram kutlaması için oluşturduğumuz halk oyunları ekibi çalışmalarında karşılaştım HARMANIN O YANINA TÜRKÜSÜ'yle. Öğrencilerim horan oynuyorlardı bu türküyle, köy biçemiyle. Müzik bildiğimiz, tanıdık Görele ekin havalarındandı.
Türkünün 1987'de öğrencilerimin topluca söyleyişlerinden aldığım sözleri:
Harmanın o yanına 
Dolan gel bu yanına 
Kadınlar horanına 
Girelim gollarına
Gel gel gel sevdiğim
Gel gel gel aman
Ufacık et doğradım 
Galaylı tencereye 
Ben gapıdan geçerken 
O çıktı pencereye
Gel gel gel sevdiğim
Gel gel gel aman
Çini tabağım çini 
Yerim ağzın içini 
Dün gece neredeydin 
Göynümün güvercini
Gel gel gel sevdiğim
Gel gel gel aman
Bahçede üzüm dalı 
Göremedim o yarı 
Duydum ki gelin olmuş 
Ağlarım zarı zarı
Gel gel gel sevdiğim 
Gel gel gel aman
Ekin havalarından birçok türkü doğmuş. Görele'yi ortadaki halka olarak düşünürsek, orta halkanın çevresindeki    halkalar   da Görele ekin havalarından üretilen türkülerle genişlemiş.Bu türkülerin çıkışında, Görele dışına taşınmasında, yeni yeni çeşitlemelerin oluşmasında Görele'nin iş-emek-üretim-imeci-yardımlaşma-kemençe-sanat yaratıcılığı olduğu açıktır.
Elimizde ekin havalarından kaynaklanan epeyce Görele türküsü var. Bunların kimilerini yöremizin türkülerini dinleyenler biliyor: TİMİYE, HAVA'M HAVALANIRSIN, AL TAVANDAN BELLERİ, BİZ HEPİMİZ ÜÇ GARDAŞ, FINDIK ATTIM HARMANA...
Bunlardan HAVA'M HAVALANIRSIN, Çürükeynesil köyünün;köylere,mahallelere bölünmediği yıllardan kalma. Karadere'de, Devge'de, Camiyanı'nda, Maksutlu'da, Kandafur'da, Haydarlı'da, Bohçalu'da, Hebüllü'de, Gıran'da...yapılan  tüm düğünlerde daha çok   da kemençeci HALLA'nın çaldığı söylediği bir türkü. Türkünün 1970'lere dek gelen sözlerini Haşim GÜNAY'dan (babam) yazmıştım. Türkünün sözlerinde Çürükeynesil köyüyle ilgili imgeler,yer adları,kalıplaşmış sözler var. Türküye konu olan "Hava" bayan adının tanıklarından biriydi Haşim GÜNAY. Onun gibi türkünün öyküsünü bilenler sonsuzluğa gittiler. Onlardan dinlediklerimiz, türkünün sözleri kaldı dosyamızda.
HAVA'M HAVALANIRSIN türküsüne Çürükeynesil'de 1930'lu, 1940'lı, 1950'li     yıllarda köyümüzün kadınlarının  horan oynadıklarını belirtelim.
O yılların bu çok yaygın türküsü yakıcılarınca-kemençeciler- İstanbul'a da götürülmüş eğlence ortamlarında çalınıp söylenmiştir.Yanılmıyorsam 1945-1955 yılları arasında çekilen bir filmde de yer almıştır.
Bu güzel, etkili türkümüz  de özellikle Görele'nin doğusundaki ilçelere,illere ulaşmış, oralarda da sürdürmüştür varlığını.Son yıllarda da ezgisine yeni sözler yazılarak cd, kaset, tv...pazarına sürülmektedir.
Görele ekin havaları doğuya,Trabzon'na çeşitlemelerle-çatal- yansımıştır. En bilinenlerinin adlarını anıyorum:
DERENİN KENARINA SERECEĞİM KİLİMİ, AYNA AYNA ELLERE, HASTA OLDUM DERDUNE, ANAM VAY OLSUN BENİ,GÜL HANIM DEDİKLERİ...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık