• 23 Haziran 2013, Pazar 9:55
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

Giresun müziğinde etkileşim (3)
 Giresun'la özdeşleşen önemli bir oyundur karşılama. Sözcük halk oyunu terimi olarak genel anlamlıdır. Karşılıklı oynanan oyunları kapsar. Bu güzel, etkileyici halk oyunu çeşitli ezgilerle, türkülerle oynanır. Giresun'da öncelikle bağlamacılar, öteki ilçelerde yerine göre bağlamacılar, kemençeciler, davul-zurnacılar…düğünlerde, eğlencelerde… oyuncuların isteğine göre karşılama çeşitlerini çalarlar, oyuncuları oynatırlar. Bu oyunlarda bölgemizde kullanılan genel ad GİRESUN KARŞILAMASI'dır. 
Karşılama, Türk halk oyunları içinde yurdumuzun otuza yakın ilini kapsayan yaygın bir türün adıdır. Van'da, Bingöl'de, Muş'ta, Erzincan'da, Elazığ'da, Konya'da, Bursa'da; Marmara'da, Trakya'da bu oyunların varlığından    söz eder Mahmut Ragıp Gazimihal TÜRK HALK OYUNLARI KATALOGU'nda.
Oyunun bölgelere, illere dağılımını Metin And'ın OYUN ve BÜGÜ-Türk Kültüründe Oyun Kavramı- adlı yapıtında, Adnan Ataman'ın BU TOPRAĞIN SESİ (HALK MUSİKİMİZ)'nde bulabiliriz.
KARŞILAMA'da    bölgemiz için "merkez" GİRESUN'dur. Giresun, Bulancak, Piraziz öncelikli olmak üzere ilçelerimizin tümünde sevilerek oynanır karşılama. Çok eskilerde erkeklerle kadınların ayrı ayrı öbekleşerek oynadıkları saptanmış. Kimilerde birlikte de oynandığı kanıtlıdır.Günümüzde de horanın olduğu her ortamda oynanır karşılama.Çok güzel oynayan kadınların yanında erkekler de vardır.O doğal, büyüleyici GİRESUN KARŞILAMASI 'nı doyumsuzca izlemek, saptamak isteyenlerin bence oyunu yaşı yetmişin üstündeki Giresun erkeklerinden izlemeleri gerekecektir.
Karşılama, süreç içinde çeşitlemelere dönüşmüş;türkülere,ezgilere yansımıştır.Bununla kalmamış yakın illeri de etkilemiştir. Trabzon'u etkilememiştir. Trabzonlu kemençecilerin GİRESUN KARŞILAMASI çalamadığını yakından biliyorum.Buna karşılık Ordu,GİRESUN KARŞILAMASI'Ndan çok etkilenen bir ildir. Giresun'dan alınan karşılama Ordu'da kendine özgü bir biçeme bürünmüştür.
Karşılama merkezi, karşılama zengini Giresun'un bu türe yansıyan önemli türküleri vardır. ALTINI BOZDURAYIM, AY VURUYU UZGUR'a, BAĞLAMAM PERDE PERDE. DAĞ BAŞI FENER, GİDERKEN BİZE UĞRA, KARŞIDAN GEL KARŞIDAN, OY GİRESUN KAYIKLARI, OY MİRALAY   MİRALAY, SÖYLERİM YANA YANA... ilk anımsadıklarım.
GÎRESUN KARŞILAMASI çok sevdiğim oyunlardan biri. Adını sıraladığım karşılama türküleri de çok güzel. Birinin sözlerini aktaracağım:ALTINI BOZDURAYIM:
Altını bozdurayım 
Gerdana dizdireyim 
İpek mendil değilsin 
Cebimde gezdireyim
Ninna aslanım ninna
Ninna güzelim ninna
Altın yüzük var benim 
Parmağıma dar benim 
Giresun'un içinde 
Kara gözlü yar benim
Ninna aslanım ninna
Ninna güzelim ninna 
Usul yavaş bas da gel 
Dökmeler oynamasın 
Evin arkasından gel 
Cazu nenen duymasın
Ninna aslanım ninna
Ninna güzelim ninna 
Elinde altın şamdan 
Perdeyi kaldır camdan 
Al tüfeği vur beni 
Ben usandım bu candan
Ninna aslanım ninna
Ninna güzelim ninna 
Batlama deresine 
Taş köprü kurulacak 
Verin benim yarimi 
Vallahi gan olacak
Nima aslanım ninna
                Ninna güzelim ninna

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık