• 16 Haziran 2013, Pazar 9:49
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

GiRESUN MÜZİĞİNDE ETKİLEŞİM (2)
 Sadi Yaver ATAMAN'ın yazısından alıntılanan bölümde "Zeybek karakteri taşıyan" öteki türkümüz    MİCAN'dır.
Keşap'ın Engüz köyünde 1864'te doğan yakışıklı MİCANOGLU'na (Hüseyin'e) yakılan çok etkileyici bir türküdür   Mican.
Rüştiye eğitimli Micanoğlu Hüseyin'in Erzurum'da Süvari Alayında askerken köyündeki çok sevdiği nişanlısı Emine'nin Memiş Hoca'nın oğluna verilmesinden sonra elini kana bulaması,tutukevinden kaçması,eşkıya olması,söylencelerle anlatılan ölümü...türkünün çarpıcı içeriğinden   yansımalardır.
Micanoğlu'nun yaşamını KEREMPELİOĞLU( Şaban Ersöz) 1959'da Giresun KARADENİZ gazetesinde yayımlamaştır. Bu çalışma 1993'te Yeşilgiresun gazetesinde dili Avukat, ozan-yazar Ahmet Ersöz'ce yalınlaştırılarak   yeniden yayımlanmıştır.
Micanoğlu'nun   yaşamı önceki yayınlar taranarak DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ EŞKIYA ve KA-BADAYILARI-türküler, destanlar- yapıtında da anlatılmıştır. Değerli eğitimci-araştırmacı Yaşar KÜÇÜK'ün çalışması adından da anlaşılacağı üzere konusuyla ilgili tek çalış madır bölgemizde.
Giresun'un güzel, ünlü, ölümsüz türkülerinden MİCAN'ı Ahmet YAMACI derlemiştir. 1926 Burdur-Tefenni doğumlu   olan YAMACI, TRT İstanbul Radyosunun ilk şefidir. Çok sayıda derlemesi yanında halk müziğimizle ilgili yazılar da yazmıştır(TÜRK HALK MÜZİĞİ, Onur AKDOĞU, Selen Yayıncılık).
Türküyü RAKI KOYDUM FİNCANA adıyla notalayan YAMACI'nın kaynak kişisi Halim GİRESUNLU'dur.
Ahmet YAMACI derlemesinde yer alan türkünün sözleri:
Rakı  koydum fincana 
Hele bakın Mican'a 
Kör olası Kel Seyit 
Nasıl kıydın bu cana
Oy benim canım Mican'ım 
Dünyada bir canım 
Martinimin pulları 
Gece geçtim yolları
Aslan Mican geliyor 
Saymaz karakolları
Oy benim canım Mican'ım
Dünyalarda bir canım
Mican sen öleceksin
Kabire gireceksin
Dokuz tahta altında
 Ne cevap vereceksin
Oy benim canım Mican'ım 
Dünyalarda bir canım 
Karanfilim saksıda 
Bir yar sevdim Aksu'da 
Allah bizi kavuştur 
Akşam ile yatsıda
Oy benim canım Micanım 
Dünyalarda bir canım 
Espiye'nin bulguru 
Ayvasıl'ın pirinci 
Ağaların içinde 
Aslan Mican birinci
Oy benim canım Mican'ım 
Dünyalarda bir canım
Mican'a yakılan türkünün sözlerine;türkünün oluşumu,yakıldığı yer, yakanların duygusu, olaylar açısından başka dörtlükler de eklenmiştir. Kimi dörtlüklerin kimi dizeleri  de farklılaşmıştır.İlgi duyanların Yaşar KÜÇÜK'ün yapıtına bakmaları(Serander Yay.) gerekir.
Mican, öyküsüyle, ezgisiyle, sözleriyle beni çok etkileyen türkülerdendir.Yıllardır dinlerim, kimilerde de söylerim Mican'ı. Halkımızın etkili olayları, türkülere dönüştürerek ölümsüz sanat başarısını bulurum Mican'da....

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık