• 03 Mayıs 2015, Pazar 9:42
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

DOĞU KARADENİZ GELENEKSEL MÜZİK ve DANS GÜNLERİ (I)
 Karadeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 13-15 Nisan 2015'te DOĞU KARADENİZ BÖL­GESİ GELENEKSEL MÜZİK ve DANS GÜNLERİ düzenledi. Üç gün süren izlence Prof.Dr. Osman Tu­ran Kültür ve Kongre Merkezi'ndeydi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sitesinde de duyurulan etkinliğin "katılım çağrısı","konu başlıkları","kurullar" ilgililer için çağrı niteliği de taşıyor­du.
Katılım çağrısında etkinliğin amacı, gerekçesi açıklanmıştı: "Doğu Karadeniz Bölgesi ge­leneksel müzik ve dansları, özellikle geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısından itibaren oldukça hızlı bir değişim süreci yaşamaktadır.  Ancak bu durum akademik ortamda yeterince tartı­şılmamış, süreç tanımlanmamış, ortaya çıkan kavramlar anlamlandırılmamıştır. Bununla birlik­te, bölge müzik ve dans kültürünün bu alanlarda çalışan uzmanlar tarafından performans, kimlik, eğitim, medya teorileri gibi birçok açıdan ele alınması, incelenmesi ve çözümlenmesine ivedilikle ihtiyaç vardır. ...Amaç bölgedeki farklı performans şekillerini, farklı ekol ve kuşaklardan müzisyenleri, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden, derneklerden, sivil top­lum kuruluşlarından, resmi/özel müzik/dans eğitimi veren okullardan Karadeniz Bölgesi mü­zik ve danslarını araştıran akademisyenler, eğitmenler, ilgililer ve öğrenciler bir araya gelerek fikir paylaşımını sağlamaktır. Öncelikle, Karadeniz Bölgesi müzik İdil türüne ilişkin tespitlerin yapılması, bölge müzik kültürünün korunması, yaşatılması ve geleceğe aktarıl­ması konusundaki farklı görüşlerin ortaya çıkarılması, müzik eğitiminin çeşitli açılardan ele alınması, elde edilen önerilerin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Etkinlikte panelle­rin ve akademik oturumların yanı sıra Batum Sanat Eğitimi Üniversitesinden ve Karadeniz Bölgesi'ndeki farklı yörelerden mahalli sanatçıların, müzik ve dans topluluklarının katı­lımlarıyla konserler, gösteriler, atölyeler ve dinletilere yer verilecektir."
Etkinliğin gerekçesini, amacını belirten alıntılardan da anlaşılacağı üzere bölgemizde bu denli kapsamlı, araştırmacı bir etkinlik ilk kez düzenleniyordu.
Üç gün sürecek etkinliklerde konuşmacılar genel olarak şu konu başlıklarını açıklaya­caklar, gündeme getirecekler, bunlarla ilgili çözüm önerilerinde bulunacaklardı: Karadeniz Bölgesi'nde kent müzik kültürü, Karadeniz Bölgesi'nde yerel müzik kültürü, Toplumsal ve kül­türel değişim, Karadeniz Bölgesi'ne ilişkin müzik kaynakları ve arşivlenmesi, Kültürel per­formanslar ve Temsil alanları, Toplumsal cinsiyet algısı ve müzik, Karadeniz müziğinde yerel ve küresel dinamikler, Karadeniz müziğinde kimlik, Karadeniz müziği ve medya, Karadeniz Bölgesi'nde müzik ve halk oyunları eğitimi, Müzik ve halk oyunları alanında dernekçilik faaliyetleri, Özel dersanelerin müzik eğitimindeki yeri, Müzik eğitimi veren resmi kuruluşlar ile dernekler ve özel eğitim kuruluşları arasındaki ilişkiler.
Etkinliğin düzenleme, yürütme kurulunda, Prof. Dr. Süleyman Baykal-KTÜ Rektörü-,Prof.Dr. Osman Bektaş-KTÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü-, Doç.Dr.Abdullah Akat-KTÜ Devlet Kon. Müzikoloji Böl.Başkanı-,Doç.Dr.Kayhan Kurtuldu, Yrd.Doç.Dr.Merve Eken Küçükaksoy,Yrd.Doç.Dr. Ayşegül Ergene, Yrd.Doç.Tuncer Önder, Oğ.Gör.Dr.Alper Akgül,Arş.Gör.Emrah Ergene, Okutman İlhan Barutçu,Okutman Eylem Derçin, Uzman Mustafa Aydın,Uzman Murat Burçin Derçin,Orhan İrhan;değerlendirme kurulunda Doç.Dr.Abdullah Akat yer aldılar.
Etkinlik boyunca Trabzon dışından gelen katılımcılar sıcak konukseverlikle bu önemli kültür sanat kentimizde ağırlandılar.
Doğu Karadeniz Bölgesi Geleneksel Müzik ve Dans günleri'ne, Doğu Karadeniz Bölgesinde Çepniler ve Müzik yapıtıyla bu köşeden tanıdığınız, bölge müziğimizle ilgili çok nitelik­li çalışmalar beklediğim Doç.Dr.Abdullah Akat çağırdı beni. Telefonla aradı, etkinlikler­den söz etti, katılırsam sevineceğini, etkinliğe katkı sağlayacağımı söyledi. Ben de böyle ilk, önemli, kapsamlı bir etkinlikte bana da görev düştüğü için sevindiğimi söyledim. Sonra­ki günlerde bir iki kez daha konuştuk telefonla. Etkinlik izlencesindeki panallerde,"Görele Örnekleminden Giresun Müziğinde Etkileşim" konusunu işleyecektim.
Özel bir eğitim kurumunda çalışıyorum ama pazartesi, salı günleri dersim yok. Çarşamba günü için de kurum müdürümüz değerli öğrencim Murat Zaim Çıkıt nasıl olsa izin verecekti. Çünkü geçtiğimiz yıllarda bu tür etkinliklere katıldığım, uzak iller için de anlayışla karşılamıştı beni...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık