• 06 Nisan 2014, Pazar 9:50
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

DEĞİNMELER
 1.
"Edebiyat Sohbetleri"nin sınırı iki sözcükle çizildiğinden güncel, siyasal olaylar köşemizin içinde yer alamıyor doğrudan. Kimi zaman bir şiirden, bir romandan, bir öyküden, bir yazardan yola çıkarak güncel, siyasal olayları çağrıştıran tümceler de kuruyoruz. Kimilerde de "deneme,söyleşi" olanağından yararlanarak bir yazının "satır aralarında" yaşanan gerçeğin, oluşan tarihin dip notlarını düşüyoruz.Yazınsal ürünler basamak taşımız oluyor yazdıklarımızda.
Bunalımlı, zor, kilitlenmiş; us dışı, insansal öğelerin çok uzaklarında konumlanmış günler yaşıyoruz.Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Hüküm Gecesi'ni, Bir Sürgün'ünü, Sodom ve Gomore'sini, Nur Baba'sını, Yaban'ını, Şevket Süreyya Aydemir'in Suyu Arayan Adam'ını, Tek Adam'ını, İkinci Adam'ını, Enver Paşa'sını, Menderes'in Dıramı'nı;Hasan İzzettin Dinamo'nun Kutsal İsyan'ını, Kutsal Barış'ını, Ateş Yılları'nı... anımsıyorum yaşadıklarımla, gördüklerimle, duyduklarımla, izlediklerimle, okuduklarımla...Bunca yol almışken çağdaşlık, uygarlık savaşımında, tökezlemek; "tarih", "tekerrür" sözcükleriyle tümceler kurmak hiç de iyi değil. 
2.
Elime ne geçerse okuyorum; şiirlere, öykülere, romanlara...onların dünyalarına, çağrışımlarına, kurgularına dil güzelliklerine, düş derinliklerine, gerçekliklerine sığınıyorum belki de bu günlerin karabasanından uzaklaşmak için...Bu ara okuduklarımdan bir demet sunayım
3.
Tahsin Yücel'den iki   yapıt: Aykırı Öyküler, Kumru ile Kumru...Aykırı Öyküler olağanüstü bir öykü yapıtı. Dili, kurgusu, günümüz insanının sorunlarına uzak düşmeyen bakış açısıyla yabancılaşma, yozlaşma, kimliği yitirme, insansal olandan uzaklaşma... gerçeklerini ince alayla aktarıyor. Fethi Naci'nin deyişiyle okunması zor görünse de elinize aldınız mı ilk tümceyi okudunuz mu gerisi geliyor. bırakamıyorsunuz yapıtı.
Kumru ile Kumru da ilginç kurgusuyla; evlenince büyük kentin göbeğine yerleşen "Kumru"nun şaşkınlığı, ardından gelen değişimi...Bir romanda ancak bu denli yapılabilirdi anamalcı, tüketimci, "reklamcı" büyük kent    eleştirisi...Bu yapıtlardan sonra Tahsin Yücel Kitabı GÖRÜNMEZ ADAM'ı(Mart 2001) yeniden okudum. Yücel büyük kurgucu, anlatıcı, dil ustası.
4.
Faik Baysal'ın öykü yapıtı Elleri Sesinin Rengindeydi. Yapıtın adı çekiyor okuyucuyu öncelikle. Öyküden çok şiir tümcesi...Faik Baysal'ın şiirlerini, Ayın Ucunda'yı bildiğim için yapıtın güzelliği, etkileyiciliği şaşırtmadı beni. Baysal ne yazarsa yazsın düş kırıklığına uğratmaz bizim gibi okuyucuları, Ardından bıraktığı Rezil Dünya, Kırmızı Sardunya,  Sarduvan, Dirina'da Son Gün...kanıtı bunların.
5.
Adnan Binyazar denemelerinden, eleştirilerinden, araştırmalarından tat aldığım önemli bir yazar. Trabzon Eğitim'den öğretmenim Baki Akgül'ün sınıf arkadaşı Gazi'den. Ahmet Özer'in hazırladığı Yazının ve Hukukun Aydınlık Penceresi Baki Akgül yapıtına da sınıf arkadaşını anlatan Baki'nin Gülüşlü Sesi yazısıyla katkıda bulunmuştu.Binyazar'ın romanını okudum bir solukta;kimi tümcelerin altını,  kimi sözcülerin altını çizerek.Ölümün Gölgesi Yok, inanın son yıllarda okuduğum unutulmaz bir aşk, sevgi, saygı, dostluk, vefa, ölüm...romanı.
Binyazar; eşini,Filiz'i anlatıyor romanda.Onca çabaya, savaşıma, yapılabilecek her şeyi yapmasına karşın kanserden yitirdiği eşini, Filiz'ini...Geriye dönüşlerle kurgulanan romanda yazarın çocukluğu, öğrenciliği, ailesi, öğretmenliği, 1940'lı, 1950'li yıllar...Filiz'le Çorum'da ilk dersinde karşılaşması,unutulmaz sevgileri, evlilikleri... Tam bir Türkçe başarısıyla anlatılıyor.Tümceler yoğun. Anlatım akıcı. "Çağdaş bir sevgi    destanı" Adnan Binyazar'ın yapıtı. Ölümün Gölgesi Yok;2005 Orhan Kemal Roman Armağanı, 2011 Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü aldı...
6.
Kovuk Palas'ın Esrarı Osman Cemal Kaygılı'nın romanı. Kaygılı (1890-1945)'yı Çingeneler Bekri Mustafa, Aygır Fatma yapıtlarından tanıyorum. Yazarın yaşamöykülerinde de yer almayan Kavuk Palas'ın  Esrarı, 1942'de Son Telgrafta tefrika edilmiş. Okuduğum ilk baskı. Eski karanlık, loş, dumanlı alemlerini yansıtan gerçekle düşselin sarmaştığı bir yapıt.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık