• 29 Ağustos 2015, Cumartesi 10:21
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

DEĞİNMELER (3)
 Cumhuriyet Dönemi yazarlarımızı, ozanlarımızı su içercesine okuduğum öğrencilik yılla­rımda tanıdım onu. Küçük bir şiir yapıtından: Ahlat Ağacı. Duyguma; okuduklarımdan, öğren­diklerimden biriktirdiğim düşüncelerime;yaşadığım ortama çok yakın şiirler içeriyor­du Ahlat Ağacı. Okumam gereken bir ozanım daha olmuştu Ahlat Ağacı'yla...Yapıta adını ve­ren şiir yeni okuyuşlarda da yeri doldurulamaz bir tat verir bana:
Eşin dostun yaşıyor bak bahçelerde 
Sen çıplak bir doruğun üzerindesin 
Tam rüzgârın engini sardığı yerde
Yekpare bir mavilik üstünden akar 
Altında kölelerini sıkan bir toprak var 
Dertleşir durursun gölgenle
Bazen öyle yakın geçer ki kayan yıldızlar 
Halini soruverecekler sanırsın 
Dağılır üstündeki yeşil sükut 
Ümitle kımıldanırsın
Bakma sana bir ad verdiklerine 
Yerle gök arasında bir karaltısın 
Ve bütün dünya seni unutmuş 
Sanki kim bilecek yaşadığını 
Gelecek dallarına birkaç fakir kuş
Ne de dolmaz çilen varmış
İlk defa kırağı yaktı canını 
Aşkı sonra bulutların 
Rüzgarın cilvesi değil miydi 
Döken yapraklarını
Durmuşsun kırların bir ucunda 
Ah senin halin köylü hali 
Yaşarsın kıraç toprakta 
Serv-i simin misali
Bir çeşit yaban armudu olduğunu bile bilmiyordum ahlatın, Ahlat Ağacıyla Mehmet Başaran'a, onun şiirlerine yöneldiğimde. Sonraları uyandım, şiirimizde Ahlat Ağacı'yla Zerda­li Ağacı özgünlüğünü koruyor. Cahit Külebi'nin Rüzgar(1936-1949)'ında yer alan Zerdali Ağacı'yla Mehmet Başaran'ın Ahlat Ağacı "kardaş".
Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet, Mustafa Necati, Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç… anlayışına, "Memlekette okulsuz çocuk bırakmayacağım." anlayışına koşut oluşturulan Köy Enstitülü ozan, yazar Mehmet Başaran. 1943'te Kepirtepe Köy Enstitüsünü, 1946'da Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünü bitiriyor.
Dursun Akçam, Fakir Baykurt, Talip Apaydın, Behzat Ay, Adnan Binyazar, Ümit Kaftancıoğlu, Mahmut Makal, Emin Özdemir, Osman Şahin, Ali Yüce,İbrahim Şimşek...gibi yazınımızda ar­tık sınav sorularına konu olan Köy Enstitülü yazarlardan Başaran.
Onu okumadan çağdaş yazınımızı kavramak olası değil. Ahlat Ağacı, Nisan Haritası, Pıtraklı Memleket, Gök Ekin, Meşe Seli, Sis Dağının Başında Borana Bak Borana, Pir Sultan Ölür Ölür Dirilir;Mehmetçik Memet, Elif Diye Bir Türkü, Yasaklı Tonguç Yolu, Dilim Dilim Anadilim;Kuş Dili, Boyalı Irmak, Yağmur Gelini, Çiçeklerin Dili…yapıtları "yazın okuru" "yazar", "yazma meraklılarınca" okunmalıdır...
Başaran'ı yapıtlarını okumadan, çok kısa sürede tanımak isteyenlere de önerim şu: 2010'da Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin'in katkılarıyla yayımlanan, Prof. Dr. Kemal Kocabaş'ın yayına hazırladığı "Mehmet Başaran Armağan Kitap"(Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Yayınları-İzmir) edinilmeli. Bu anıt yapıtla başlanmalı, sonra Başa­ran'ın yapıtlarına ulaşılmalı.
27 Haziran 2015'te yürüdü sonsuzluğa Başaran. Ardında Cumhuriyet Dönemi yazınımızda önemli boşluğu dolduran yapıtlar bırakarak…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık