• 21 Şubat 2020, Cuma 16:43
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

DEĞİNMELER - 1

Şairlerin Seçtiklerimi 1976'da Posof'tan almışım. Öğretmenliğimin ilk yılında. İkinci baskı. 6.000. 1974'te çıkmış. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarının. Ümit Yaşar Oğuzcan'ın emeği.
Ön sözde seçkiler (güldesteler) üstüne doyurucu bir yazı... İlk bölümde yaşamda ol­mayan ozanlar. İkinci bölümde yaşayan ozanların kendi seçtikleri. Üçüncü bölümde Talat Sait Halman'ın, Ümit Yaşar Oğuzcan'ın seçtikleri... Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı Talat Sait Halman seçmiş.
Cahit Külebi'ye bir yaprak ayrılmış, boş bırakılmış. Nedeni açıklanmış: "Sayın Şair 16.5.1974 tarihli mektubuyla: birinci baskıya seçmiş olduğu şiirleri ve öteki şiirleri­ni antolojiye almamıza izin vermediği İçin çıkarılmış, ancak; şiirlerine ve kişiliğine olan saygımızdan ötürü bu sayfa adına ayrılarak boş bırakılmıştır."
Okuyucularımın eski yazılarımdan çok iyi tanıdıkları Ozan İlhan Demiraslan'a dört yaprak ayrılmış. İlkinin birinci yüzünde Demiraslan'ın genç, dinç duran; sorgulayıcı göz­lerinin öne çıktığı bir resmi. Arkada ozanın birinci kişili anlatımla yaşam öyküsü...
"On yıldan beri Trabzon'da serbest hekim olarak çalışıyorum. Evliyim. Gönül ve Özlem isimli iki kızım ve Özgür isimli bir oğlum var."
"Acının Uçları isimli üçüncü kitabım uygun bir olanak bulamadığımdan henüz basılmamıştır. Bu kere gönderdiğim şiirlerimi özellikle bu kitabımdan derledim."
Acının Uçları, Yıldız Ekimi, Eski Bir Uçurtma, Eski Hüzün, Gelincik Anıları, Düşlerin Gideri, Gece Güverteleri, İster - İstemez, Kasım Soruşturması, Güz Anıları, Hüzün Dönencesi, Kıyı Sürgünü yapıttaki İlhan Demiraslan şiirleri.
Acının Uçları 1999'da yayımlandı. İIhan Demiraslan'ın ölümünden 19 yıl sonra. İ. Gündağ Kayaoğlu yayımladı, kendi yayınevinde, Anadolu Sanat Yayınları'nda.
İ.Gündağ Kayaoğlu Ahmet Özer'in kentlisi, arkadaşı, dostuydu. Ahmet Özer Aracılığıyla Acının Uçları'ndan 10 kitap göndermişti bana, Görele'ye. Kitapların sekizini yazıyla, sanatla, şiirle ilgisi olan arkadaşlara dağıtmıştım. Burhan Temel'e, Cem Karaahmetoğlu'na Selahattin Karaahmetoğlu'na, Özcan Temel'e...
Geçen günlerde Ahmet Özer'le yaptığımız uzun telefon söyleşisinde anımsadım. Yirmi yıl geçmiş.
Yurdumuzdaki önemli şehitliklerde adlar yazılıdır. Çanakkale'de, Polatlı'da, Sakarya'da, Afyonkarahisar'da. Sarıkamış Şehitliği'nde de birçok "er", birçok "subay" adı yazılı, bölgemizle ilgili kimilerini yazdım: "Muratoğlu Osman. 19 Yaşında. Giresun. Yusufoğlu Ma­hir. 19 Yaşında. Giresun. İsaoğlu Rüstem. 19 Yaşında. Trabzon Of. Alioğlu Cemal. 23 Yaşında. Trabzon. Ahmetoğlu Mehmet. 19 Yaşında. Ordu. İdrisoğlu İdris. 27 Yaşında. Rize."
Görele Cezayir havasını yıllar önce yazdım. Yeri geldiğinde de ilgili "akcam" izlen­celerinde anlattım. TRT Emekli Halk Müziği Sanatçısı Niyazi Yılmaz'ın konuyla ilgili bilgi şöleni bildirisi de var. Yurdumuzun birçok yöresinde var Cezayir. Kimisi türkülü, kimisi türküsüz.
Bizdeki, Görele'deki düğüne gelenleri, komşu köyden gelenleri, gelen ağır konukları kar­şılamak için çalmıyor. Bu havayla onlara "hoş geldiniz" deniliyor. Onlar da kendileri­ni kemençeyle çalınan bu havayla onurlandıran kemençeciye sevinmelik veriyorlar. Bu, saptamama göre Karaman'ın başlattığı düğün törelerinden. Görele'de özellikle Çürükeynesil'de, Çürükeynesil çevresinde böyle. Cezayir'in işlevi bu. Cezayir'in bizim yörede horanı yok. Horan oynanmıyor Cezayir'le. Doğru yöreden, doğru kemençeciden, doğru kaynak­lardan yola çıkılarak tümceler kurmalıyız horanımız, kemençecimiz üstüne. Yerli yerinde bir tarihsel sürece, ekinin evrimine; ekin, sanat yaratıcılığının toplum yaşayışındaki so­mut gerçeğine aykırı tümceler ekinimizin "yanlış" tanınmasına yol açmakta... Ağzımız­dan çıkanı kulağımız duymalı. Yazdıklarımız gençlere kaynaklık etmeli...
Ahçik türküsünü bilir misiniz? Benim için dinleyin TRTcilerden. Sözlerini not edin. Dizeler, şiir tümceleri, sözcükler, imgeler öyle ipuçları veriyor ki... Öyküye, uzun öyküye romana konu olacak ipuçları. Belki de yazılmıştır Ahçik'in öyküsü, romanı.
Yanılmıyorsam kayıtlarda "Elazığ" geçiyor... Ankara Devlet Konservatuarının 1943 yılı derlemelerinde "Ahçik" var. Mehmet Topuçu'dan derlenmiş. 27.7.1943'te. Giresin. Ş.Karahisar, E.Tamzara eklemesiyle. TRT'deki Ahçik bu Ahçik mi? Araştırmalı...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık