• 23 Ağustos 2015, Pazar 9:57
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

DEĞİNMELER (1)
 "Edebiyat Sohbetleri"ni okuyanlar anımsayacaklardır: Kimi yıllarda yazından, sanattan kültür gelişmelerinden aldığım notları bir köşe yazısı içinde "Değinmeler" başlığıyla yansıtıyorum.
"Değinmeler" başlığına ısınmam Soyut dergisinin katkısıdır bana. Yanılmıyorsam bu baş­lık altında yazan Günel Altındaş'ın yazılarıyla dağarcığımda yer aldı değinmeler sözcü­ğü. Aynı başlık altında birbiriyle ilgisiz görünen konuları özgür, özgün bakışlarla işledi Altıntaş. Ben de bunun örneklerini veriyorum arada sırada.
Bu, kez yazın odaklı geriye dönüşsüz değerlerimizin üstüne oluşturuyorum değinmeleri... Onların gidişlerinin geriye dönüşü yok ama ürettikleri, bıraktıkları, yapıtları, dü­şünceleri... gelecek kuşaklar için ölümsüz örnekler olacak. Sanat, yazın, kültür, basın, bilim alalarında "kalacak türküler söyleyerek gidenler”dendir onlar...
1
Hıfzı Topuz'un 2.Mahmut'tan Holdinglere Türk Basın Tarihi'ne göre en uzun geçmişi olan günümüzde de yayımlanan Türkiye'deki beş altı gazeteden biridir Yeşilgiresun. Neredeyse Cumhuriyetimizle yaşıt, tarihsel önemli bir gazetedir Yeşilgiresun. Gazetemizin 1974'ten sonraki dönemi Hasan Öğütçü damgasını taşır.14 Mayıs'ta Yeşilgiresun'u satın alır Ha­san Öğütçü Ağabey. Yazıya, eğitime, kültüre, gazeteciliğe tutkunluğu Yeşilgiresun için de Giresun için de büyük bir “şans”tır. Gazetenin başyazarıdır, her şeyidir. Geçmişten gelen gazete belgeliğini koruyarak düzenler, sürdürür. Yazıya ilgi duyan gençlerin elinden tu­tar. Çağdaşlaştırır gazeteyi, 29 Ekim 1975'ten başlayarak günlük olarak çıkarır Yeşilgi­resun'u. Gazetede öğretmenler, yazı ilgilisi gençler, biliminsanları, sporinsanları...bü­yük basını aratmayacak yazılar yayımlarlar. Yeşilgiresun’un geçmişinde sonradan çok ün­lenen adlar vardı. Hasan Öğütçü Ağabey’in Yeşilgiresun'u bu geleneği pekiştirerek sürdü­rür. Bunların arkasında sürekli Hasan Ağabey'in güvenci, yönlendirmesi, desteği vardır.
Yazı oluştururkenki özeni; sözcüklerdeki, tümcelerdeki arayışı, güç beğenirliyi gezetede yazanlar için adı konmamış, maddeleşmemiş kurallardı.
Tarım, meyvecilik, fındıkçılık;ilimizin değerleri, kültürü, halkbilimi, insanlarımızın üre­timi, geçimi; ilimizin kalkınması...Hasan Ağabey için ısrarla işlenmesi gereken konulardı. Anadolu basınında Yeşilgiresun varsa bu Hasan Öğütçü Ağabey'in emeklerinin sonucudur. Giresun'da ilk sarı basın kartına ulaşanlardandı Hasan Ağabey. Gazete onundu ama o da Yeşilgiresun'un yazarıydı. Ödülleri, başarısı, doldurulamayacak yeri buradan geliyordu bel­ki de...İnceliği, çelebiliği, sevecenliği araştıran, soran, sorgulayan yanlarıyla bütünleş­tirmişti Hasan Ağabey...
Cumhuriyet eğitimi çizdi yolunu
Kültürü sanatı hep uğraş seçti
Yeşilgiresun'da izler bırakıp
Buradan bir çınar Öğütçü geçti
2
Çoğumuz onu Türkiye'ye döndükten sonra tanıdık. Özellikle de İş Bankası Kültür Yayınları'nın çıkardığı “Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu” kitabıyla. Yaşamında uluslararası ba­şarılar, ilkler vardı.
"BYE-BYE" TÜRKÇE'siyle çoktan unuttuğumuz, işyerlerini uydurma yabancı sözcüklerle do­nattığımız yıllarda bir soluk almak gibi yeniden anımsadık anadilimizin, Türkçemizin dü­şürüldüğü durumu.
O yeryüzünce bilinen bilim adamıydı. Taa Selçuklulardan, Osmanlılardan gelen Fars-Arap dil alkışçılığıyla, sonraki yıllarda dayatılan Fransızca, İngilizce düşkünlüğüyle dillen­dirilen, "Türkçeyle bilim olmaz." saçmalığını bilimadamı yaşamıyla “çarpmıştı yüzleri­ne” bilgisiyle, bilimiyle, araştırmalarıyla. Kendine, Cumhuriyetine, anadili Türkçesine güve­ni tamdı.
Türkçeyi geliştirmek için yüzlerce nitelikli yapıt oluşturan 1980 öncesinin TDK’sında Oktay Sinanoğlu'nun kendi bilimalanıyla ilgili terim sözlüğü oluşturarak yayımladığını çoğu anımsamaz. Oktay Sinanoğlu'nun, onun gibi Türkçeci bilimadamlarınm önerdiği söz­cüklerin, terimlerin yaygınlaşması dilde, bilimde dolaşıma girmesi dilimizin utkusu olacak.
Kimbilir kaç yılda dolar Sinanoğlu'nun bıraktığı boşluk (dolar mı?)...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık