• 10 Kasım 2017, Cuma 15:51
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA
 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Yurdumuzu sömürgeci güçlerden arındırmak için başlatacağı Kurtuluş Savaşı'nın ilk çalışmalarını yaparken Erzurum'da en güvendiği arka­daşlarına kurtuluştan sonra "Cumhuriyete" geçileceğini söylemiş, yazdırmıştır.
Öğrencilik yıllarından beri çok okuyan, Doğu'yu, Batı'yı iyi tanıyan, kendini sürekli geliştirerek yabancı dil öğrenen, padişahlık yönetimine karşı kurulan gizli örgütlerde yer alan, subaylığının ilk yıllarında ilericiliğinden olsa gerek uzak yerlere sürülen, okuma yanında yazmayı da savsaklamayan Atatürk gerçek bir Türk aydınıydı.
Onu tanımak, içselleştirmek için yüzlerce çok sağlam yapıtlar var ama başlangıç için "10. YIL NUTKUNU" tümce tümce incelemek, yorumlamak yeterli.
Atatürk, öncelikle "TÜRK MİLLETİ'NE" vurgu yapıyor...
Kendini "büyük TÜRK milletinin bir bireyi olarak görüyor...
Kısa sürede, on yılda, büyük işler yapıldığını, bu işlerin en büyüğünün de TÜRKİYE CUMHURİYETİ olduğunu söylüyor.
Cumhuriyetin temelini iki önemli özelliğe oturtuyor: Türk kahramanlığı, Türk kültürü.
Başarıyı Türk milletinin, Türk ordusunun sağladığını yazıyor.
Yapılanları yeterli görmüyor. Yurdumuzu dünyanın en bayındır ülkesi yapmayı, Türkiye'yi en ileri uygarlık düzeyine çıkarmayı amaçlıyor.
Bu amaçla yapılacak çalışmalar geçmişin, Osmanlının, gevşetisi anlayışına göre değil, çağımızın "hız ve hareket" kavramına göre düşünülecektir.
Odaklanılan hızlı çalışmada başarılı olunacağına inanıyor. Bu inancına gerekçe olarak da Türk Milleti'nin karakterini gösteriyor. Bu karakterin ışığının bilim olduğunu vur­guluyor.
Türk milletinin "tarihsel vasıflarından biri de" güzel sanatlardaki yaratıcılığıdır.
Türk milleti tüm özellikleriyle bütünleşerek, çalışarak, birlik içinde, ulus olarak çağdaş gelişmeyi sürdürecektir. Bu ulusun ülküsüdür.
Bu ülkü gerçekleştiğinde Türk milleti yeryüzünün bir parçası olarak içte, dışta uygarlık görevini yapmış olacaktır.
Büyük Türk ulusunun kısa sürede uygarlık, bilim, sanat, yaratıcılık, bayındırlık... yo­lunda "büyük" olduğunu uygar dünya kısa sürede görecektir. Bu amaç için Ulu Önder Mus­tafa Kemal Atatürk geçmişteki başarısını örnekleyerek ulusumuza söz veriyor.
Türk ulusunun son sekiz yüzyıllık dönemde unutturulmuş uygarlık özelliği yeniden ortaya çıkacak, ulusumuz uygarlık ufkunda bir güneş gibi doğacaktır.
Sonsuzluğa akıp giden on yılda bir bu büyük ulus bayramının daha büyük mutluluklar­la kutlanmışını gönülden dileyen ATATÜRK, söylevini şöyle bitiriyor: NE MUTLU TÜRKÜM Dİ­YENE...
Gerçekten de onuncu yıl söylevinde Atatürk'ün, Cumhuriyet'in, Türk ulusunun gideceği yol, ulaşacağı amaç belirlenmiştir.
Cumhuriyetimiz 94 yaşında. Doksan dört yılın ilk on beş yılını Türkiye Büyük Millet Meclisiyle Mustafa Kemal ATATÜRK yönetti...
Onun yönettiği ilk on beş yılda yapılanlara ondan sonraki hiçbir dönemde ulaşılama­dı. Onun kalkınma hızına hiçbir başbakan, hiçbir cumhurbaşkanı ulaşamadı.
1923'ten başlayarak anımsatmalar:
Cumhuriyet kuruldu... Seferberlik kaldırıldı... Harp okulu İstanbul'daki tarihsel ya­sında yeniden Öğretime başladı... Yeni Anayasa oluşturuldu... Askerlik süresi 1,5 yıla indirildi... Türkiye ilk kez olimpiyatlara katıldı... Halifelik kaldırıldı... Diyanet İş­leri Başkanlığı kuruldu... Köy Kanunu kabul edildi... Hakimlerin giysileri belirlendi... Anadolu-Bağdat demiryolu satın alındı(Osmanlı satmıştı)... İstanbul'da Cumhuriyet Ga­zetesi yayımlandı... İş Bankası kuruldu... Lozan yürürlüğe girdi... Musiki Muallim Mek­tebi kuruldu... Mustafa Kemal Paşa, Latife Hanım'la Samsun'a geldi. Samsun İstiklal Tica­ret Okulu Öğretmenlerine seslendi: "Dünyada her şey için, uygarlık için, hayat için, başa­rı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlmin ve fennin haricinde mürşit aramak gaf­lettir, cehalettir, delâlettir."...
Ankara Sivas demiryolu döşendi... Din politikaya alet edilemez, yasası çıkarıldı... Şeker Fabrikaları kurma yasası çıkarıldı... Şeker fabrikaları kuruldu... Gazi Çiftliği kuruldu... Kayseri Tayyare ve Motor Fabrikası kuruldu... Tip Kongresi yapıldı... Mende­res üzerine ilk beton köprü kuruldu... Ankara tıp açıldı... Samsun-Sivas-Ankara-Kayseri demiryolu yapıldı... Patlayıcı maddelerle balık tutmak yasaklandı... Mevlana Müzesi açıl­dı... Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu kuruldu... Yapıların numaralandırılması, sokakla­rın adlandırılması yasalaştı... Yapılanları saysam böyle iki yazı çıkar... Siz bulun...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık