• 27 Nisan 2014, Pazar 10:26
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

BELGESEL NOTLARI (2)
 Uy hamsi güzel hamsi
 Denizde eder dansi
Biz bugün hamsi yeduk 
Kimin var böyle şansi
Trabzon Giresun
Şu hamsinin beşiği 
Bol hamsi ye açılsın 
Gözlerinin ışığı
Hamsi yerken arkadaş 
Varsa bir baş soğani 
Karadenizlinin bu 
En büyük armağani
Kaç gün hamsi yemedim 
Bu yüzden oldum hasta 
Aldık çarşıdan hamsi 
Yaptuk ondan komposta
O kadar leziz oldu 
Kompostayı kim sevmez 
Hamsiden yapılmışsa 
Şeker dahi istemez
Çekimde çaldı söyledi  türkülerini Ali Rıza Temelli. Giyimine özen gösteren, takım giysisiz izlenceye çıkmayan yönüyle;yaptığı işi önemseyen, dinleyicilere de saygısı olan gençlere örnek bir kemençeci, türkücü Temelli. O bu belgeselde olmasaydı çalışma eksik olmuş denebilirdi, Harun Yöndem'in, Ekrem Ergüder'in görüşünü paylaşıyoruz.
Temelli'yi "kartpostallık" Memişoğlu  konağının önünde çekecektik.Araç gürültüsü, elektrik aksaklığı engelledi Yapımcı Harun Yöndem'in düşüncesini. Çekim "Kültür, Folklor" derneğinde yapıldı.
Dernekte yöneticilik yapan kemençeci Hasan Kurt(l956) da yer aldı belgeselde.
Gençliğinde Sürmene'de düğünler yapmış. Bir iş kazası sonucu parmaklarında "hasar" oluşmuş. Kemençe çalmamış uzun yıllar. Arkadaşları, çevresi çalabileceğini, başarabileceğini söylemişler, yönlendirmişler, desteklemişler. Yeniden başlamış kemençe çalmaya. Düzgün çalıyor. Düzgün okuyor. Leose'yi çaldı söyledi, sonra da bir Sürmene türküsü örnekledi:
Sürmene çarsusuna 
Gızlar oturur gızlar 
Bilmiyenler zanneder 
Gökten indi yıldızlar
Sürmene çarsısunda
Ben  golcuyum golcuyum
Beni  soruyusuna
Salı günü yolcuyum...
Sürmene'de de Görele gibi salı günü pazar kurulduğundan "salı günlü" dörtlükler ortak yanımız...
Geç saatlerde döndük Görele'ye. Muharrem'le ben Görele'deki evimize, Harun Beyler "rahat ettikleri" otellerine..Yarın önemli bir çekim var Görele'de:Asker uğurlayacağız. 
Daha önceden Görele Kaymakamı Ünal Kılıçarslan'la Görele Belediye Başkanı Tolga Erener'le görüşerek asker uğurlamayı ayrıntısıyla planlamıştık. Kemençeyi Haşim Torun, zurnayı Kemal Usta, davulu Namık Kırtorun çalacaktı. Görele Ziraat Bankası önünde başlayacak çalgılı horanlı asker uğurlama yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı'nda (Gonakdüzü'nde) bitecekti. Belediyeden bir iki duyuruyla halkın katılımı sağlanacaktı, salı günü kalabalığı ilgiyi artıracaktı.
Bizdeki asker uğurlamanın ilk aşaması asker evinde çalgılı, yemeli içmeli, eğlenceli düğün niteliğindedir. Evdeki son gece yapılır. Bizim çarşıda yapacağımız Görele'de araca binmeden önceki uğurlama olacaktı.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık