• 18 Mart 2016, Cuma 16:37
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

BAHTİYAR DAYIMOĞLU GECESİ
 Gecenin öncesini önemli yazar, Atatürkçü Düşünce Derneği Giresun İl Başkanı Gürsel Ek­mekçi'den dinleyelim: "ADD Kültür Sanat Komisyonunun isimsiz kahramanları getirdi koydu önü­me konuyu.
"Ölüm yıldönümü geldi çattı. Dayımoğlu gecesi yapar mıyız?"
Tamam dedim.
"Kitapsız şairin kitabını da bastıralım."
Komisyonun başına Tiyatro Yönetmeni Sn. Şaban Karakaya var. Aradım:
"Böyle bir niyetimiz var, ne dersiniz?"
"Yapalım mutlaka."
Oyun yazarı, yönetmen, arkadaşım Şaban Karakaya-çok sağ olsun- telefonla bildirdi üç gün önceden Bahtiyar Ağabey'in "Gecesini". Mart'ın üçünde, Vahit Sütlaç'ta, saat 20'deydi... Yazar arkadaşım Nihat Öztürk'le gidecektik.
Karakaya'nın çağrısına uyarak 17'de oradaydım. Sahne düzenlemelerini gözlemledim. 
Yaşar Çakır, Gürsel Ekmekçi, Ertuğrul Öztürk (Bahtiyar Ağabey'in oğlu), Ali Işık... gibi dost­larla özlem giderdik.
Giresun Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Giresun Şubesi, Giresun Çevre ve Kültür Derneği ortak emek vermiş geceye, Bahtiyar Dayımoğlu'nun "Sırganlık Çiçekleri"ne.
Gecenin akışında bir konuşma, bir iki türkü, şarkı... yer alıyordu. Şiirle müzik kardeş­liği, bütünleşmesi gerçekleş-tiriliyordu.
Gürsel Ekmekçi'nin konuşmasıyla başladı Dayımoğlu gecesi.
Şaban Karakaya, Hayrettin Günay, Ali Işık, Abdullah Tirali, Murat Akyol, Sedat Murat Bayrak, Ertuğrul Öztürk kendilerine yansıyan Giresun ozanı Bahtiyar Dayım-oğlu'nu anlattılar.
Konuşma aralarında Ahmet Çetin Karaahmetoğlu, Tan Türker, Tanzer Bıyık, Ahmet Met daha çok Giresun türküleriyle Tuncer Öztürk, Mehmet Çetinkaya, Ali Şensoy sazlarıyla geceyi gü­zelleştirdiler.
Sunucu Müge Dervişoğlu akıcı konuşmasıyla, düzgün tonlamasıyla, vurgusuyla geceyi çe­kici kıldı.
Tıklım tıklımdı salon. Giresun'da bir sanat gecesine, Dayımoğlu gecesine yoğun ilgi sevindirdi beni. "Yaşa Giresun yaşa..."
Yıllar önce aynı yerde Bahtiyar Dayımoğlu'na Saygı Gecesi" yapılmıştı. İlgi yoğundu. Giresun'un "bir önceki ilginin gerisine düşmemesi" çok güzel...
Bahtiyar Ağabey'in torunu Yeliz içli, sıcak, yoğun dizelerle anlattı dedesini. Ozan de­deye yakışır torun olmak çok önemli. Dedeyle torunun duygu, şiir arkadaşlığını gösterdi As­lı. . .Keşke tüm insanlar tadabilse böyle arkadaşlığı, mutluluğu.
Gecede bütünleştik, Bahtiyar Dayımoğlu olduk...
Bahtiyar Ağabey yıllardır tüm şiirlerinin kitaplaşmasını bekledi. Bir ara şiirler bil­gisayarda yazılarak dosyalaştırıldı. Ama olmadı, göremedi kitabını.
Gürsel Ekmekçi'nin çabaları, geceyi düzenleme ortaklığı onun şiirlerinin bir bölümünü S1RGANLIK ÇİÇEKLERİ adıyla kitaplaştırdı. Gecede kitap dağıtıldı, birçoğunu da Ertuğrul Öztürk "evladı" sözcüğünün adının önüne koyarak imzaladı...
Saat birde ulaştık Görele'ye Nihat Öztürk'le. İkimiz için de gitmemize değdi. Geceyi düzenleyenler, geceye çağıranlar var olsunlar...
Bahtiyar Ağabey'le, Sırganlık Çiçekleri'yle bitsin yazı.
Gelin bir zeytin dalı 
Güveyi bir fındık ışgını 
O ona 
O ona
Uyuyorlar biri birilerine 
Ömürlerince
Karşılıklı sevgi çiçekleye
Sevgi çiçekleye
Sürsün yaşamları
Sevgiler içinde
Mutluluklar içinde
Gözleri birbirinin gözleri içinde

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık