• 10 Haziran 2012, Pazar 9:47
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

AYHAN CAN ÜSTÜNE

Ozan, yazar Ahmet Özer yıllar önce Ayhan Can'ı değerlendiren bir yazıda şöyle demişti: "Ayhan Can, Görele toprağının bir ürünü, tıpkı Bedri Rahmi gibi, tıpkı Hasan Ali Yücel ataları gibi. Bu coğrafyanın ikliminde boy veren bir taflan, İzmir-Kordon'dan aldığı Akdeniz güneşini, Fulda'nın halk türküleriyle harmanlayıp, aşktan, barıştan ve ezgilerden geçirerek bir işçi marşıyla, bir öğrencinin sıkılı yumruğuyla ve gurbetin acı yüzüyle, kemanlardan, güllerden ve resimlerden geçirerek hasretin bittiği yerde güz yağmurlarına dönüştür-mektedir."
Ahmet Özer'in değerlendirmesinde Ayhan Can'ın yaşamöyküsüne, uğraşına, ozanlığına, dünya görüşüne değgin ip uçları var.
1937 doğumlu Ayhan Can.Görele'nin İsmailbeyli köyünden. Devlet memuru bir babanın oğlu. Yaşamöyküsünde İkinci Dünya Savaşı'nın yokluk yılları, memur çocuğu olmasının gereği Görele, Akçaabat, Cide, Bulancak, Mudanya, Ayvacık, Mahyas, İvrindi, Çatalca, İzmir önemli olmuş.
Savaştepe Öğretmen Okulu,Çapa Öğretmen Okulu, resim-müzik tutkusunda müziğin üstünlüğü. Müzik öğretmeni olarak İzmir'e atanış...
Demokrat İzmir gazetesinde Attila ilhan'la tanışma...Öğleye değin öğretmen, sabaha değin gazeteci, hafta sonlarında  da orkestralarda kemenci..."
Türk Dili,Dost,Varlık,Yeditepe,Yelken,Yeni Gerçek, Yansıma, Forum...gibi saygın yazın dergilerinde ozanlığının kanıtlanış...
I970'te öğretmenliği bırakarak Almanya'ya gidiş,..Nice çileli yaşam içinde yeniden uzak ülkede "gurbetçi çocuklarına yönelik eğitim" uğraşı...
Bu yıl yitirdiğimiz ozan Ayhan Can'ın yaşamöyküsünden bir iki   yaprak.
Ayhan Can, 1970'de TRT yarışmasında GÜL DEVRİMİ yapıtıyla başarı ödülü alarak dergilerde duyurduğu adını pekiştirmişti bir armağanla,bir yapıtla.
Görele İsmailbeyli'den olmasına karşın Görele'de bir iki kişi dışında ozanı tanıyan yok. Şiirini okuyarak onun ozanlığıyla ilgilenen var mı bilemiyorum.Belki de Giresun'da onu okuyan, şiirini izleyen vardır,kim bilir?
Sevdiğim, şiirine inandığim...ozanları izlemeye çalışırım. Çoğunca bu ya dergi ya da şiir yapıtlarıyla olur. Ayhan Can'ı da izliyordum. 1997'de Seyfullah Çiçek'in yayımladığı GİRESUNLU   ŞAİRLER'de   Ayhan Can'ın   da yer almasını sağlamıştım.
Ayhan Can'ın ardından değerli ozan, yazar, dergici Ahmet Özer tam bir değerbilirlik örneği gösterdi.KIYI dergisinin Mayıs-Haziran 2012 sayısının   ATARDAMAR bölümünü ona ayırdı.Olağan kitap sayfası olarak yirmi-yirmi beş sayfalık bir oylumla Ayhan Can ilk kez bu denli  kapsamlı bir inceleme-anma konusu yapıldı.
Değerlendirme, şiirler, yaşamöyküsü, anılar, ilk kez Ahmet Özer'e yazdığı mektuplar, içeriğini oluşturuyor "atardamardaki yaşamını şiirle yoğuran şair aynan can'la 43 yıl"
Ayrıca yıllardır Ahmet Özer'in ilgisiyle yeni nice, ürünlerini de Kıyı'da okumuştuk Ayhan Can'ın.
Onu tanımak isteyenlere özellikle KIYI'nın son sayısını öneriyorum. Yapıtlarına gelince. GÜL DEVRİMİ, UMUT ŞARKILARI, SEVDANI ANLAT, DİLARA, YAĞ-MUR TAŞIR SAÇLARINI   yayımlanmış şiir yapıtları.
Şiir, kitap avcıları için bulunmayacak yapıtlar değil...
Göreleli, Giresunlu bir ozanı daha yitirmenin acısı var içimde.Onun hangi şiirini aktaracağımı  düşündüm epeyce. Eski şiirlerinden biri, SANA GÖKİLEN GELDİM öne çıktı:
ben doğmadan önce sevmişim seni 
anam anlatırdı tek başıma dolaştığımı 
önce kiremitler üstüne yazdım adını 
kitabın kapağını ağaç kabuğundan yaptım
ben büyük acıyım içimde çalkalanır yazgım 

sana gökilen geldim vurgun şafaklarda
eski gezginciler gibi türkü söyledim
kükreyerek geldim umutsuzluk çağından
her gelişte bulutları gözlerine indirdim

toprak çılgınca yapıyor bu senin şafağım
işte yalnız geliyorum aklıma seni taktım
adını şafakta yanan toprağa kazdım
elin elime değdi üveyik kuşu çok uçtu
sana gökilen geldim adını evrene yazdım

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık