• 15 Şubat 2019, Cuma 16:37
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

AVCILIK EKİNİ (5)

Av, doğa, çevre konulu yazılara 1970'li yıllardan beri okuru olduğum Cumhuriyet gaze­tesi sayfalarını açmıştır. Raif Erten'in köşesi de vardı gazetede. Çok sonraları Yaban TV'nin kurucusu Ufuk Güldemir'in kimi yazılarını anımsıyorum.
1990'lı yıllarda av, doğa dergileri; gazeteleri yayımlandı. İzmir'de çıkanlarda kimi sayılarda bana da yer verildi.
Yaban TV, Av TV konuyla ilgilenenler için düzeyli yayınlar yapıyor. Genç avcıların ya­nında bizim gibi "avcılığın son aşamasındakiler" bu yayın kuruluşlarının sürekli izle­yicileri...
Kimi Batı ülkelerinde deneyimli avcıların yazdıkları yapıtların varlığını çoğunca dipnotlardan, kaynakçalardan biliyoruz.
Bizde avcılık konusunu yapıta ilk dönüştüren Hilmi İnal. 1943'te yayımlamış "Avcıla­ra Kolaylık" el kitabını. Bu kitaba bu yaşıma dek yolumun kesiştiği kitapçılarda, sahaf­larda göremedim. Avcı, yazar Hilmi İnal 1969'da İzmir Karşıyaka'da kitapçığını yenileye­rek, geliştirerek bitiriyor. O yılların en önemli yayınevi (günümüzde de önemli) Remzi Kitabevi yayını olarak çıkıyor AVCILARA KOLAYLIK.
Cumhuriyet Kitap Kulübü aracılığıyla edindim AVCILARA KOLAYLIK'ı. İlk olmasına karşın av, doğa tutkunları için günümüzde de önemli, yararlı bir çalışma Hilmi İnal'ın yapıtı.
Atıcılık, tüfek bilgisi, fişek bilgisi, tüfek kullanma, atış uygulayımları, usta avcılığa ulaşma yolları; keklik, tavşan, ördek, sülün, çulluk, bıldırcın, kaz, yaban güvercini; yaban domuzu; kısası yurdumuzda yapılan uçar kaçar avları çizimlerle Hilmi İnal'ın açık anlatı­mıyla ilgilenenlere sunuluyor yapıtta.
Önsöz, sonsöz, kaynaklar (yabancı) var yapıtta. Hilmi İnal'ın sumumu: "Bilhassa uçar avcılığı bakımından öğretici önem taşıyan bu kitabı, bütün iyi avcılara ve kitabın yazılma­sında esas neden olan bütün acemi avcılara ithaf ediyorum."
Son sözden: "Avcılığa başladığım Konya'da 1924 senesinde, değerli fikir ve tavsiyele­riyle, bana ilk temel bilgileri veren ve böylece avcılık hevesini aşılayan merhum mü­fettiş Fuat Nahit Bey'i saygıyla anarım.
Dileğim, bu kitabın av sporu meraklılarına faydalı olmasıdır. Rast gele !..."
Avcılık; belli kurallara, yasalara, tüzüklere, yönetmeliklere... yer veren ken­di içinde de avcıyla avın "bulunç" sorumluluğunda buluştuğu etkinliktir, davranış biçimidir. Gerçek avcı "konmuş kurallar içinde", yasal av araçlarıyla, belli dönemlerde, belli sayıyı aşmamak koşuluyla avlanandır.
T.C. Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av - Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü avla, avcılıkla ilgili kararları alan, yürüten kuruluştur. "Her yıl" alınan kararlar kamuoyuna duyu­rulur. Gerçek avcılar bu kurallara uyar...
İlgili kurum, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle "Avcı Eğitim Kursları" açmakta, kursları bitirenlere AVCI EĞİTİM KURS BELGESİ vermektedir.
İlçemizde, Görele'de ilk kurs Görele Halk Eğitim Merkezince 2001'de açıldı. İlk kurs­ta eğitmen, kurs öğrencisi olarak görev aldım. 01046 nolu belgemin tarihi 21.11.2001'dir.
Bu kurslarla yurdumuzda avcılık belli bir düzene girmeye, bilinçli, donanımlı ger­çek avcılar yetişmeye başlamıştır...
Orman Bakanlığı bu kurslar için çok önemli bir yapıt yayımladı. Av, avcılık, çevre, doğa,... konusunda yetkili, bilgili, deneyimli yazarlarla, önemli bilim adamlarının yayını olan 640 sayfalık albenili baskılı yapıt konuyla ilgili "eşsiz eğitim yapıtı" niteli­ğindedir: SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIK İÇİN TEMEL EĞİTİM KİTABI.
Başlığında "av" geçen ama avcılıkla ilgisi olmayan düşmanca öldürme öykülerinden biridir. GÜVERCİN AVI. 1920'de yazılmıştır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Varlık Yayını Milli Savaş Hikayeleri yapıtındadır."-Yoo, güvercinlerime dokunmayınız; dedi" tümcesiy­le başlar. Bulun, okuyun; işgalci Yunan subaylarının "Kuşbaz Hüseyin Bey"e, güvercinlere ettiklerini...
Köyümden, ilçemden yola çıkarak avcılığı anlatmaya geldi sıra. Bir soluklanalım önce:

Aman avcı vurma beni
Ben bu dağın maralıyam
Maralıyam hem yaralı
Avcı vurmuş yaralıyam


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık