• 12 Temmuz 2015, Pazar 10:02
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

ARTVİN-ERZURUM GEZİSİ
 Uğraşı, iş, dinlence koşullarına göre dört arkadaşın belirlediği bu yılki ilk gezimiz Artvin'le Erzurum'u kapsıyor.
17 Mayıs'ta,10.30'da çıkıyoruz Görele'den. Gazeteci arkadaşlarım Bekir Öztürk, Nihat Öztürk;ta çocukluğumuzdan beri güvenimizi, sevgimizi, saygımızı yitirmediğimiz Mehmet Çolak. Mehmet Tepebaşı'ndan, anamın mahallesinden. Çocukluğumuza dek uzanan arkadaşlığımız oradan da geliyor. Dördümüz de bir arada olmanın sorumluluğunu, uyumunu taşıyacak yapıdayız;dördümüz de doğa, kültür, tarih...gezilerini seviyoruz.
Gezi boyunca ağır yük Bekir Öztürk'ün: Binek aracımızı o kullanıyor.
Rize'ye dek yağış yok. Sonrası yağışlı. Hoşbeş'imiz sürüyor. Genelde geçtiğimiz ilçe­ler, kentler üstüne. Trabzon yöresinde daha çok Mehmet Çolak'ın anlattıklarını dinliyo­ruz. Onun anıları çok. Trabzon'da başlamıştı Sümerbank'ta işe. Ara sıra biz de araya gi­rerek onun anlattıklarının çağrıştırdıklarını bir iki tümceyle söylemiyor değiliz.
Hopa'da yemek yiyeceğiz. Hoca'nın yerindeyiz. Haşlama söylüyoruz... Azıcık soluklandık­tan sonra vuruyoruz Artvin yoluna.1977'den beri sekiz on kez geçtiğim yollar. Yeni yapı­lar, yeni köprüler, yeni viyadükler dışında görünüm aynı. Güzel, doyurucu, tüm yaşamımızı kucaklayan Karadeniz doğası...
Geçit'te iniyoruz;aşağıları, tepeleri gözlemliyoruz. Ormanlı Viyadükünde fotoğraflar çekiliyor, kimilerinin görüntülerinde biz de varız. Sıkı bir yağmur olmasa daha iyi ola­cak.
Borçka Barajı'nda duruyoruz, fotoğraf için, Nihat Öztürk değişik görüntüler almak amacıyla Tütüncüler Köyü yoluna doğru gitti. Baraj gölünde balık vardır. Yukarıdan çakıllar atarak aşağıda balık devinimleri olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. Kıyıya yakın bir yerde çok küçük bir devinim oluyor, küçük bir balık...
İlerliyoruz, uygun yerlerde duruyoruz, Bekir Oztürk' le Nihat Öztürk bol bol çekim yapa­rak daha kimbilir ne zaman göreceğimiz bu coğrafyaları anılarına katacaklar çekim araç­larıyla.
10 kilometre var Artvin'e. Durduk caminin altında. Yağmur sürüyor. Nihat Öztürk'le ben araçta kaldım. Bekir Öztürk'le Mehmet Çolak öğle namazının sünnetini kılmaya gittiler.
14.10'da Artvin'deyiz.
Kentler, konuklarına "bir şeyler" düşündürür. Artvin benim için öğretmenlik yaptığım Posof'a giderken ilk kez gördügüm bu toprakları, Borçka'yı, Şavşat'ı, yaylaları, Efkar Tepe­si'ni düşündürdü ilkin. Sonraki yıllarda kimi yolculuklarda şöyle bir geçtiğim anları anımsadım. Görele'den gece 1.30'da otobüse binerek sabah indiğim, o gün "Okullar Arası Halk Oyunu Yarışmaları'nda seçici kurul üyeliği yaptığım iki binli yılların başlarını andım. İsmail'i bu toprakların çocuğunu, benim gibi halk oyunlarına emek veren arkadaşımı anım­sadım.
Artvin Barı, Artvin Timurağası, Delihoran, Develi, Kobak, Tamara, Tamaşa geçti gözümün önünden, gözüm yaşardı. Atabarı çaldım mırıldanarak, atabarı söyledim duygulanarak, onur duya­rak, Mustafa Kemal Atatürk'ü anarak.
Kişioğlunun belleğinde daha çok ilgi duyduğu izler, görüntüler, sözler, kişiler...bulu­nur.Yazın, halk kültürü, ozanlık geleneği...yaşamımı kucaklıyor yıllar yılı. Artvin'in de bu açıdan büyük oğulları var belleğimde: Mahiri, Firaki, İzni, Huzuri, Zuhuri, Abdülmecit Tokdemir, Efkari, Hatipoğlu, Sefili, Yanguni, Meraki, İbrahim Kara, Gülpaşa, Deryami, Pervani, Özeri, Sıtki, Şöhreti, Ceşimi, Keşfi, İzhari...bu toprakların yetiştirdikleri. Onların sazına, di­zelerine Karadeniz dalgalarından güneyin dik yamaçlarına doğudan batıya gür ormanların­dan binbir kokulu çiçeklerine, kıt toprakları elleriyle çeşit çeşit meyveye, berekete dö­nüştüren dirençli, çalışkan, sevecen Artvinlilerin yaratıcılığı, duyguları sızmış...
Tekin Erer, İlhan Baran, Selçuk Demirel, Özgen Seçkin, Öztürk Serengil yazın sanat söz­lüklerinde Artvin adını çoğaltıyorlar.
Oyun yazınımıza katkısı yadsınamayan Evler Evler, 403. Kilometre yazarı İsmet Kuntay bu toprakların verimi*
Çoruh, Livane bu toprakların geçmişteki adlarından. Müziğini severek alkışladığım, roman dilini göz ardı edemeyeceğim Zülfü Livaneli buralı…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık