• 29 Aralık 2017, Cuma 15:23
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

ALİ KIZILTUĞ ÜSTÜNE
 14 Aralık 2017'de düştü gazetelere halk ozanı Ali Kızıltuğ'un ölümü. Cumhuriyet'te, Sözcü'de görebildiğim bir iki gazetede yer almıştı ölüm haberi. Önemli ozanın fotoğra­fı da kullanılmıştı haberlerde. Görebildiğim gazeteler içinde Ali Kızıltuğ'a en çok yer veren Cumhuriyet'ti. Gazetenin "Kültür" sayfasında fotoğraflı yarım sayfaya yakın dört "sütun"u ozana ayırmışlardı... Cumhuriyet gelenekleşmiş anlayışıyla kültüre,sana­ta,edebiyata... en çok yer veren gazeteydi...
15 Aralık sabahı 4.30'da açtım TRT Telegün'ü. 360'taydı kültür sanat haberleri: "HALK OZANI ALİ KIZILTUĞ'A VEDA" "Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden halk ozanı Ali Kızıltuğ'un cenazesi Sivas'ta toprağa verildi. Ali Kızıltuğ'un cenazesi Ankara'dan Sivas'ın Divriği ilçesine gönderildi.
73 yaşında hayata veda eden Kızıltuğ için Mursal köyünde tören düzenlendi. 2 bine ya­kın kişinin katıldığı törende; Sivas Valisi Davut Gül, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir ve Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök de hazır bulundu.
Ali Kızıltuğ'un naşı vasiyeti üzerine Abaranın Kaşı mevkinde defnedildi."
Ali Kızıltuğ'un doğduğu köy "Mursal" olarak yazılmış. Bu yer adı yöremizdeki yer ad­larını da düşündürdü. İki kentte ortak köy adları var...
Ali Kızıltuğ şiirimizin güçlü köklerinden gelmekte. Hece, dörtlük, türkü, ozan, bağlama, Türkçe... bu geleneğin yapı taşları.
1969'da çıkardığı ASRI GURBET HARAP ETMİŞ KOYUMU" plağıyla tanınmaya başlayan Ali Kızıltuğ'un yüzden çok plak, doksana yakın kutucuk çıkardığı biliniyor. Onun türküle­rini TRT'ciler başta olmak üzere yüzlerce türkücü, şarkıcı okudu.
Binlerce türkü okudu Kızıltuğ. Kaynak kişi olarak, türkü yakarak.
Doğaçlaması güçlü ozanlardandı. Atışmalara katılırdı. Birçok ödülü vardı...
Çoğu köylülerimiz, çoğu ozanlarımız gibi geçim sıkıntısı nedeniyle 1973'te "gurbete" Ankara'ya göç etmişti.
Kızıltuğ, Aşık Veysel'le Aşık Mahzuni çizgilerinden etkilenen ozanlardandı.
Yıllardan beri sevdiğimiz, kimden duyduksa dinlediğimiz, kimilerde de söylemeye çalıştığımız unutulmaz türküsü, uzun havası:
Asrı gurbet haram etmiş köyümü
Bülbül gitmiş baykuş konmuş gelele
Ben ağayım ben paşayım diyenler
Kapıları kitlemişler gelele

Bir ev burda bir ev karşıda kalmış
Sorun hele bizim komşular n'olmuş
Kırk senelik ağaç kurumuş kalmış
Bizim köye benzemiyor gelele

Saz elimde şu elleri gezerdim
Dertli idim bazı destan yazardım
Sen Ali'ysen niye saçın ağarttın
Kızıltuğ'a benzemiyor gelele

Ali Kızıltuğ halk şiirimizin, türkülerimizin,bağlamamızın Cumhuriyet koşullarında, "telefon, televizyon, bilgisayar... olanaklarında Mursal'ın, Divriği'nin, Sivas'ın adını duyuran, bizim duygularımızı bağlamaya, türküye katan adlardandı... Türkçenin, türkülerin unutulmaz adlarındandı.
Artık başka duygularla dinleyeceğiz, söyleyeceğiz DAM ÜSTÜNDE ÇUL SERER'i:
Dam üstünde çul serer
Loylu da yar, Leyli de yar, Loy loy loy
Bilmem bu kimi sever
Halelim nenni de, Kınalım nenni de
Belalım nenni de nenni
Bunun bir sevdiği var
Loylu da yar, Leyli de yar, Loy loy loy
Günde on çeşit giyer....

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık