• 14 Eylül 2018, Cuma 17:00
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

AHMET KAÇAR'IN ARDINDAN (12)
 Ahmet Kaçar'ın Trabzon Lisesi'nden ayrılmak zorunda kaldığı yılla askere gidişine dek geçen yıllar kişilik oluşumunun da "karmaşıklığı, karşıtlıkları" gün gün yaşadığı dönemidir. Düş kırıklıkları, yetkeye başkaldırış, "içedönüklük - ataklık", alaycılık, duygunun usu yenişi, başıboşluğa - sorumsuzluğa yöneliş, "ana öğütlerine" sinirleniş... bu yıllar­da baskınlaşır.
Bu yıllar Çürükeynesil yaşam biçiminde; düğünde, imecilerde, eğlencelerde, Kıran'da çok çalgılı, davullu - zurnalı, kemençeli bayram eğlencelerinde en öndeki gençlerdendir. Bıkmamacasına horan oynar, karşılama oynar, türkü söyler... Sevdiğine açılma yürekliliği yoktur ama onun uğrunadır oynadığı horanlar, karşılamalar, söylediği türküler. Onun uğruna şiir­ler yazar bozar... Sonraki yıllarda bu yıllarda yazdıklarının çoğunu belleğinden bile silecektir...
Görele'nin nahiyesi Eynesil'de "memur" olarak işe başlaması yaşamına "zorunlu" ol­sa da "ilkelilik" getirir. Yazdıklarından kiminin bestelenerek radyolardan okunması da "şiir açısından" kendine güvenini pekiştirir.
Bu güvenle onun çok verimli yılları başlar. 1950 - 1970 arası bu açıdan en sevilen, en beğenilen ürünlerinin yazıldığı yıllardır.
Eynesil'e sabah gider, akşam Görele'ye döner. Çevresinde onu beğenen, onun söyleşile­rini kaçırmamaya çalışan, onunla şiir, müzik, yazın, ekin, tarih, toplum bilim, felsefe... "konuşmaları - tartışmaları" yapan "esnaf, memur, öğretmen, yönetici, köylüler" toplanır.
Bu söyleşilerde en belirgin yönü en ağırbaşlı, en sağlamı konuları bile alaya alarak yorumlamasıdır. Çok okuduğu yıllardır bu yıllar. Okuduklarını tartıştığı, çevresindeki­leri gazeteye, kitap okumaya, yeni yazarlar öğrenmeye yönelttiği yıllardır. Bunalımlı, aşı­rı duygusal, çekingen, sorumluluk almayan yıllar geride kalmış, Görele'de "ozan, sanatçı, aydın olmanın" gereklerine uyulmaya başlanmıştır.
Bu süreçte "Ahmet Kaçar" olarak toplumsal örgütlenmelerde, dayanışmalarda yer alma­ya başlar.
Görele Gençlik Kulübü'nün 2 Aralık 1959 Tarihli Kongre'si:

Başkan: Hasan Uzun
2.Başkan: Mustafa Şenol
Genel Kaptan: Muzaffer Dülger
Muhasip: Turgut Uzunöner
İdare Amiri: Sebahattin Karaahmetoğlu
Üye: Ahmet Kaçar
Üye: Mehmet Tokgöz
Yaşar İmamoğlu'nun "Görelespor Tarihi'nden aktardığımız bu adlarda iki sanatçı var­dır: Ahmet Kaçar, ressam Turgut Uzunömer.
1960'da yapılan Yeşilyalı Gençlik ve Spor Kulübü Kongresi'ne göz atalım:
Başkan: Hasan Uzun
Gen. Kaptan: Muzaffer Dülger
Muhasip: Özer Erkmen
Katip: Ahmet Kaçar
İdare Amiri: Mustafa Aydın
Üye: Vamık Bilge
Üye: Ahmet Çalık

Ahmet Kaçar için bu yıllarda spor derneklerinde görev alma bir deneyim olacak bu kez bir derneğin kurulmasına öncülük edecektir: Görele Sanatsevenler Derneği...
İlk kitabı da bu yıllarda çıkacaktır: Kimbilir...
Duygusal şiirler yanında çok düzeyli taşlamalar da bu yıllarda gelir:

İnsan kamil oldu mu üstat mertebesinde
Ona madde üstünde bir değer vereceksin
Baktın tavrı değişti meclise gelmesinde
Çüş... deyip arkasına bir eyer vereceksin

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık