• 26 Ocak 2014, Pazar 9:54
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

2013'TE YİTİRDİKLERİMİZ
 1990'da Metis Yayınlarının çıkardığı Ağır Roman adlı ilginç yapıtıyla tanınan Metin Kaçan, Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak girdi yitirdiklerimize. Kaçan, sonraki yıllarda da çok da üretken olmadan yazmayı sürdürse bile Ağır Roman'ıyla anılacak. Osman Cemal Kaygılı'nın Çingenelerinden sonra bu müzik dostu    insanlarımızı yansıtan önemli bir küçük romandı  Metin Kaçan'ınki.
97 yaşında ölen İsmet Kür, yazınımızda çoktan unutulmuşların arasındaydı. Eğitimciliğini önemseyen, yazdıklarına uzaktan el sallayan biriki yazının dışında karşılaşmadım yazarla ilgili değerlendirmelere.
Sanat tarihçisi Oktay Aslanapa'nın ölümü lise yıllarımı anımsattı. Sanat Tarihi ders kitabı onundu.Bizim lisede de en zor ders, en sıkı ders sanat tarihiydi. Ders sıkı, zor; dersin öğretmeni de ressam Burhan Temel olunca belki çoğu lisede bir anı bile yaratmayan  bu ders Görele Liseli yaştaşlarım için matematik, fizik   düzeyindeydi.
Mustafa Şerif Onaran yıllardır beğeniyle okuduğum, bilgilendiğim yazarlardandı. Ta Türk Dili dergisine sürdürümcü olduğum yıllardan beri izlerdim onu. Sonraki yıllarda da Cumhuriyet'te yazardı. Okuma olanağım olmayan dergilerde ne varsa aktarırdı köşesine. Okuduğu yapıtları da değerlendirmesi yararlıydı, sıcaktı.Çok yazısını keserek biriktirmiştim.
Peride Celal romanımızın çınarıydı.Yüz yıla üç  kala gitti. Üç Kadının Romanı, Evli Bir Kadının Günlüğünden, Üç Yirmidört Saat (1997 Sedat Simavi Vakfı Ödülü), Bir Hanımefendinin ölümü nitelikli edebiyat kitaplığı oluşturacakların edinmesi gereken  yapıtlarındandı.
Çağdaş öykü anlayışıyla yalnızlık, yabancılaşma, çağdaş kadının sorunları onun yazdıklarında 1960'lı yıllardan beri yansıyordu. Ahmet Arif'in nice mektuplarla    büyük sevisini aktardığı,"Leylim Ley"iydi Leyla Erbil. Ölümünün ardından bu mektuplar kitaplaştı.
1980 Sonrası toplumcu şiirimizin önemli adlarındandı    Ahmet Erhan. Akdeniz Lirikleri'yle Alaca karınlıktaki Ülke'yle anılacak.
Türkiye onu Şu Çılgın Türkler'le tanımıştı.Oysa çok değerli, yararlı, gerekli romanlar bir yana tiyatro yazınımızın önemli adlarındandı Turgut Özakman. Atatürkçü,Cumhuriyetçi aydın yazarlarımızdandı. Sekiz yüz sayfaya yakın oylumuyla bir milyondan çok satan   yapıtı imzalıydı  bende. Özakman son dönem yapıtlarıyla Atatürk, Cumhuriyet, Devrimlerimiz karşıtlarına atılan belgesel yumruktu.
Tuncer Uçarol adı daha çok dergileri çağrıştırır bana.İIk kez hangi dergide karşılaştım anımsamıyorum ama Türk   Dili, Yeni Ufuklar, Soyut, Oluşum, Somut, Varlık dergilerinde okurdum onu. Ölümünden sonra bunların kimi sayılarında yeniden buldum onu. Hem Uçarol'u hem de dergili yıllarımı andım. O yılların verimli yazarıydı.Sonraki yıllarda bu verimlilik yapıtlara dönüşememişti. Belki de yapıt yayımlama olanağı bulamamıştı.
Haşmet Zeybek adı 1977'ye, Posof'a götürdü şimdi beni. Bir yıl önce atanmıştım bu küçük, şirin, güzel insanların yaşadığı ilçenin lisesine.Kısa sürede kaynaşmıştım lisemle, ilçemle. Töbder ilçenin salt öğretmenler derneği değil kültür merkeziydi de. Öğretmenler, kimi memurlar, ilçe yöneticileri...köyden pazara inenler uğrardı, toplanırdı Töbder'e. Dernek bir oyun sunmuştu Posof'a. Düğün ya da Davul.Ben köyden gelen öğretmen arkadaşların bağlaması eşliğinde türkü söylemiştim."Vardım Hint Eline Destan Getirdim" türküsünü izleyiciler çok tutmuştu...Sergilediğimiz oyun Haşmet Zeybek'indi.Dostlar Tiyatrosu'nda yöneticilik, oyunculuk yapan yazarın Alpagut Olayı adlı oyunu 1970'li...yılların ses getiren yapıtlarındandı.Oyunların kitaplaştığını belirteyim.
Oktay Ekinci, Cumhuriyet yazarıydı. Öğretmenliği yanında Mimarlar Odası Genel Başkanlığı vardı.Yazmaya Cumhuriyet'te başlamıştı, ölene dek de yazmıştı. Doğa, tarih, kent kültürü yazıları çağdaş, bilimsel, aydınlanmacı, laik...anlayışın ürünleriydi. Yazılarını özenle okurdum. "Bi göz attığım" yazarlardan değildi.
Tiyatrodan yitirdiklerimiz de var. Zafer Önen, Nejat Uygur, Tomris Oğuzalp, Kaya Özilhan, Mete Uğur, Erdinç Dinçer, Dinçer Çekmez, Tekin Akmansoy, İsmet Hürmüzlü, Alev Sururi anımsadıklarım.
Ozan, ressam, çevirmen Sait Maden;yontucu Metin Ekiz,Türkiye'de ilk renkli fotoğrafı çeken Osep Minasoğlu, yontucu Hüseyin Gezer, ressam Birol Kutadgu, İnönü Stadı'nın mimarı Fazıl Aysu(Aysu 102 yaşındaydı), oyuncu Sevil Uluyol, Macide Tanır...yitirdiklerimizden birkaçı.
Gazetemiz Yeşilgiresun'un değerli yazarları  Taylan Gülertekin, Ali Göreci;araştırmacı, belgeselci, fotoğrafçı(Eynesilli) Servet Somuncuoğlu önemli    yitiklerimizden.
Batı'dan gidenler: Ştanhane Hessel, Huth, P.Jehapbvala, F.Pohl, Marshall Berman, A.Mutis, A.C.Danto, Doris Lessing(2007 Nobel)
Ressam Burhan Doğançay, oyuncu Doğu Erkan  son tümcede anımsadıklarım...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık