• 05 Ocak 2013, Cumartesi 9:37
HayrettinGünay

Hayrettin Günay

2012'nin ARDINDAN
 Yıllardır yazını kimi dergilerden, kimi gazetelerin  kültür sayfalarından, gazete  kitap dergilerinden, kişisel bir seçim sonucu edindiğim yapıtlardan izlerim, gerekli gördüğüm eleştirileri, tanıtmaları, değerlendirmeleri, yazın-sanat haberlerini biriktiririm. Bunların içinde "ölümler" ,"ödüller" önemli yer tutar.
Ölümlerle ilgili   yaptığım, ilk iş Dünya Edebiyatçılar Sözlükleri'nde, Edebiyatımızda Şair ve Yazarlar Sözlüklerinde adı geçenlerin yaşamöyküsüne "ölüm tarihini" not düşmektir. Sözlüklerde adı geçmeyen biriyse ölen, yapıtın uygun bir yerine eklerim onu. Böylece çok kısa yaşamöykülerini de yansıtan yazın sözlüklerim yenilenmiş, az da olsa canlanarak güncellenmiş olur.
Yıl sonlarında Edebiyat Sohbetleri'ni yıl içinde biriktirdiklerimden yararlanarak yazarım.Bu yazı böyle bir alışkanlığın sonucudur.
2012 için üç ada ayırdım bu anma-değerlendirme yazısını: Selim İleri'ye, Burhan Günel'e, Neşet Ertaş'a.
Bu yılki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Selim İleri'ye verildi.
İleri(1949) yıllardır yazdıklarını ilgiyle okuduğum önemli, değerli bir yazar. Onu ilk öykü yapıtlarından beri(Cumartesi Yalnızlığı,1968;Pastırma Yazı,1971)  okuyorum. Her Gece Bodrum, Ölüm İlişkileri, Cehennem Kraliçesi, Ölünceye Kadar Seninim, Hayal ve Istırap, Kafes...gibi romanlarıyla, Çağdaşlık Sorunu...gibi denemeleriyle, öykücülüğümüz üstüne yazdığı değerlendirme yazılarıyla, anılarıyla, unutulmaya yüz tutmuş nice yazarımızı yeniden yazarak, değerlendirerek günü ışığına çıkaran değerbilirlik örneği yazılarıyla severek okuyorum.Salt onun bir yazısı olduğu için satın aldığım dergiler oldu. Satın alarak okuma ilgimin dışındaki bir gazeteyi Selim İleri'nin yazdığı günlerde Selim İleri için alırım gazetecimden.
İyi bir anlatıcı, duyarlı bir İstanbul yazarıdır o. Onlarca yapıtında büyük kentin (İstanbul'un)  giderek değişen koşullarını, kişilerini, değerlerini, sorunlarını, artık yavaş yavaş yok olan "ortadireği" günlük yaşamı içinde sevgiyle, sıcak duyarlılıkla yazıyor Selim İleri. Onu anlattığı çevriyle, kişilerle değerlendirdiğimde Hüseyin Rahmi'nin Ahmet Rasim'in çağdaş yazınımıza  düşen ışığı olarak görüyorum. Selim İleri en olgun döneminde, yazınımıza nice yapıtlar kazandırmayı sürdürecek.
Burhan Günel, Selim İliri'den iki yaş büyük. Antakya doğumlu.Hava Harp Okulu'nu bitirdi. Binbaşıyken  kendi  isteğiyle emekli oldu.
Üretken yazarlığı kırktan çok yapıta dönüştü. Oykü, roman, deneme, şiir en çok emek verdiği türlerdi.
Burhan Günel'i 1970'lı yıllarda izlediğim Türk Dili, Oluşum, Varlık, Yansıma, Güney dergilerindeki ürünlerinden tanımıştım. Cumhuriyet Sanat Ekinde de    yazmıştı. 1980'de yayımlanan Başka Bir Yaz  kitabı Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü almıştı.Acının Askerleri romanı   da Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülü'nü getirmişti Burhan Günel'e
Yazınımızı yakından izleyenler onun en azından ödüllü yapıtlarıyla Yağmurla Giden (roman), Umut Romanı(roman), Aksayan(roman), Dünyanın En Güzel Kadını(öyküler), Nergis(öyküler), Bisiklet Günleri (roman), Benzer Romanlar(inceleme), Ahtapot(roman), Baraka(roman) kitaplarını anımsayacaklardır.
Burhan Günel, Ateş uykusu adlı romanında da "Sivas yangınını" anlatmıştı.
Ankara'da yaşadı, belki de bu yüzden sanatın, kültürün, yazının başkenti İstanbul'da yaşayan sanatçılar denli ses getirmedi yapıtları.Yayınevi kurarak yapıtlarını yayımlaması yanında dergiciliğe de el atarak Karşı Edebiyat'ı çıkardı.
2012'nin son günlerinde yitirdik Burhan Günel'i.
Günel yapıtları yanında yazınımızda, edebiyat ortamımızın yerleşik ortamına ayak uydurmayışıyla, ahbap çavuş ilişkilerine yüz vermeyisiyle, adam kollayıp  kayırmalara karşı çıkışıyla...da    anımsanacak.
Neşet Ertaş'ı da yitirdik 2012'de. Ertaş'ı zaman zaman halkbilim yazılarımda yazdım. Ölümünden sonra    da 1970'lerde benim acılarımla çakışan Neşet Ertaş'ı, "Türkü Defterimdeki Neşet Ertaş" başlığıyla ardarda    gelen sekiz yazıda aktardım. Bu yazının içinde onu:
 "Dağlar dağladı beni 
Gören ağladı beni 
Ayırdı zalim felek 
Derde bağladı beni "  türküsüyle  analım.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık