• 24 Mart 2020, Salı 15:21
GürselEkmekçi

Gürsel Ekmekçi

VİRÜS

Cumhuriyet Gazetesi'nin değerli yazarı Ali Sirmen geçtiğimiz günkü makalesine ''Türk'ün COV-19 ile İmtihanı'' başlığını atmayı uygun görmüştü. Ama her nedense ilk paragrafı şöyle başlamıştı;
-''Hemen vurgulayayım. Başlıktaki Türk sözcüğü herhangi bir etnik içerik taşımamakta, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümünü kapsamaktadır''.
Hayatımda ilk kez, Sn. Sirmen'in yazısının devamını okumadım. Kendisine bi e-mail gönderdim derhal;
-''Sizin gibi bi yazarın konuya böyle bi açıklama yapma gereği görerek girmesi bile korkunç bi ayıptır. Sizin de yazılarınızın yer aldığı, gazetemizin gerçekten adam gibi gazete olduğu o eski Cumhuriyet'leri okuyarak büyüdüm ben. Kişiliğimin oturmasında paylarınız büyüktür. Fakat şimdi korktuğunuz nedir, yaranmaya çalıştığınız kimlerdir, bu ödünü verdiğiniz kitle kaç kuruşluktur, ki adeta Türk olmaktan özür diler gibi bi ifadeyle yazınıza girizgah eylemişsiniz? Kınıyorum sizi üstadım. Madem ''façanız'' yemiyordu, örneğin Türk demez de ''Bizim Milletin İmtihanı'' diyebilirdiniz. Okurunuz olmaktan istifa ediyorum. Saygılarımı sunmak da istemiyorum''...
Umarım eline geçmiştir, ne diyim başka?
****
''Kendi mahallemizin'' okumuş ahmakları bile böyle bilinç ve vicdan yoksunuyken, virüs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmaya devam ediyordu elbette.
Bizler, şu gezegenin gelmiş geçmiş en kısmetsiz kuşağı olarak;
-''Yahu görmediğimiz bi kıyamet kaldı, onu da görsek de zirvede bıraksak'' diyip işi gırgıra vurmakla beraber içimiz kan ağlıyordu aslında.
Kendi payıma konuşayım, sağlık çalışanı olamayıp, böylesi günlerde insanlar için çırpınamadığım, evde oturup kaldığım için kahroluyorum.
Bunu biliniz yeter.
****
Tepeden tırnağa tüm sağlık ekibi neredeyse hiç uyumadan günlerdir çalışıyo arkadaşlar.
Bu mübarek insanların çoğu, sırf çoluk-çocuklarına virüs bulaşmasın diye evlerine de gitmiyo arkadaşlar.
Haberiniz var di mi?
Bizlerse şimdilik her gece saat 21'de balkonlarımızdan alkışlarla şehrimizi inleterek teşekkür edebiliyoruz bu güzel insanlara.
Şu dert bi bitsin, omuzlarımıza da alıp taşırız, merak etmesinler.
Allah tuttuklarını altın etsin hepsinin.
****
(Bunların arasında da yok mudur vicdan yoksunu? Var tabi. Bizler duygulanmış, gözümüzün yaşını alkışlarımıza katmış, balkondan içeri dönmüşüz, derhal pc'de bi yazı.. ''Vay efendim alkışı bırakın, özlük haklarımızı isteyin.. Alkışı bırakın yaptığınız saldırıları düşünün.. Alkışı bırakın ücretlerimizin düşüklüğünü yazın''!!!

Yahu iki dakka bizi bize bırakın be kardeşim. İki dakka bu memleketin insanıyla aynı frekansta durun be kardeşim. Sizi gururla alkışlayanlarımızın çoğunun kıçında donu, makarnadan başka yemeği yok be kardeşim)

( Ve kim ne derse desin. Ben Sağlık Bakanı'mızın içtenliğine inandım. Yetersizdir, birikimsizdir, geçmişinde falan hata vardır, bu anlamda yazılanların doğruluğunu bilemem??? Her TV karşısına geçtiğimde ''düzgün'' olmaya çabalayan bi Bakan görmekteyim. Bunu bile özlemişiz)
****
Yine de; her şerde bi hayır vardır diyenlerden oldum ben.
Bu virüs aklımızı başımıza getirir, toplumsal dayanışma üst safhaya ulaşır, canlara can oluruz, kanlara kan oluruz milletçe, dedim hep için için.
Böylesi insanların var olduğunu gördüm de, çok şükür.
Azdılar ama özdüler.
****
Sonra bi de?
Herkes aklını başına alır, Mustafa Kemal'in;
-''Bir gün benim sözlerim bilimle çelişirse bilimin yolundan gidin'' diyebilen büyüklüğüne layık oluruz artık umuduyla kaplandı içim.
Hacıyla-hocayla-üfürükle-hurafeyle hiçbi yere varılamayacağını anlayacaktır insanımız hiç olmazsa diye umutlandım.
Ne gezer?
Bu küresel felaket bile bunların gözündeki kapkara perdeyi aralamamıştı.
****
Anlatayım dostlarım, oturun bi çay ikram edip anlatayım. İçlerim kan ağlıyo!! Neler yazdılar neler, üç kuruşluk sosyal medya sayfalarında.
-''Salgını fırsat bilip din adamlarımıza saldırıyorlar''!!!!
-''Asıl virüs bu Kemalistler''!!!
Uzatmiyim benzer cümleleri. Anca kara cahillerde görülen ''sorgusuz sualsiz itaat'' kültürünün ürünüydü tamamı. En son bi tanesi Anıtkabir'i de ağzına alınca kestim umudumu bu memleket insanından. 
Lütfen tane tane okuyunuz;
Belgesi var. Atatürk Cumhuriyeti Çin'e 1938 yılında Kolera aşısı göndermiş. Hem de ilk gönderen ülke biz olmuşuz. Belgesi var derken, devlet arşivimize ek olarak zamanın Çin gazetelerini amaçlıyorum.
Bu jestimize karşılık, şu günlerde bize Çin'den gönderilen virüs kitlerinin bi bölümünün ücretsiz olduğu ortaya çıktı. Bizler de büyük bi onurla ''Ücretini Ata'mız ödemişti'' ifadeleri kullandık.
Vay biz miyiz böyle sevinen. Bakın dangalağın biri ne yazdı;
-''Ne ödemiş Atatürk yaa?? Yarın Anıtkabir'e hacze gelir bu Çinliler'''...
****
Herkesi ama herkesi vicdan sahibi olmaya davet ediyorum.
Herkesi ama herkesi minnet duygusu taşımaya davet ediyorum.
Herkesi ama herkesi ahlaklı olmaya davet ediyorum.
Herkesi ama herkesi terbiyeli olmaya davet ediyorum.
Herkesi ama herkesi bilimin ışığında durmaya davet ediyorum.

Gün gelir, lazım olur hepinize.
Mustafa Kemal'in Askeri böyle yazmıştı dersiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Nihat hekim Nihat hekim 24.03.2020 16:15

Anlamazlar elerinden gelse bunu bile virüs atatürke yıkarlar

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık