• 04 Temmuz 2012, Çarşamba 9:44
GürselEkmekçi

Gürsel Ekmekçi

VENEDİK
Herşeyin aslı astarı Gedikkaya'dır.
Kentimize tarihte ilk gelen ol mübarek adam her kimse, uzaktan şöyle bi bakıp boynuza benzetmiş Gedikkaya'nın şehrin tepesinde duruş biçimini. Tahminen biraz alkollüdür, ama helal olsun, güzel benzeti.
O dönem konuşulan dilde; ''Keraton'' demekmiş boynuz. Şehrimizin adı buradan gelir imiş. Gedikkaya hayranı biri olarak nasıl da mutlu olmuştum bunu biyerlerde okuyup da ilk öğrendiğim vakit.
Karşıt görüşler yok diğil tabii konu hakkında Yok kirazdan gelirmiş, hayır efendim padişah hazretleri şehrin giriş kapısında kullarına ''Giresin'' deyu emir buyurmuş'muş. Daha ne bomboş laflar. Doğdum doğalı bunların hiçbirine inanmamıştım zaten. Dünyanın, objektiflere poz verir gibi duran şu yegane şehrinin ismi, gelse gelse Gedikkaya gibi muhteşem bi objeden gelmeli.
Kirazdan niye gelsin kardeşim? Şu tarih itibarıyla şehrimizde 3 tane kiraz ağacı var toplam. Millet Bahçesi dediğimiz parkımızın hemen altında bekliyolar ulu ulu. Gidip okşayın gövdelerini, hallarını hatırlarını sorun ara sıra, benim yaptığım gibi.
Anlatırlar size de belki, kirazın anavatanı olduğu iddiasındaki bi yerleşim birimindeki yapayalnızlığı.
****    ****
Yaşantım boyu sadece bikez fındık bahçesine gitmişliğim var. Sevdiğim bi dostum çağırmıştı geçen yaz.
Kabul ediyorum ki, bu benim eksikliğim. Giresun'a bu denli sevdalı olup da fındık toplamayı bilmemek ayıp bişey. Aramızda galsın, bilgisizlikten hep yalan yanlış topladıydım zaten, dalıyla yaprağıyla sepete attıydım. Topladığımın tamamını yediğim üçün bi daha da davet gelmedi o dostumdan.
Ezelden beri bildiğim, fakat boş bi böbürlenme gibi algıladığım ''Giresun kalitesi fındık'' kavramının nasıl büyük bi gerçeklik olduğunu da oracıkta öğrendiydim hem.
-''Bak Gürsel'ciğim, şunca ağaç hep Giresun kalite fındık. Öbür yanda iki üç tane kara kuru ağaç var. Onlar ise Ordu vs. kalite fındık'' diye anlatmıştı arkadaşım.
Yiyip de aradaki farkı anlamamak mümkün müdür? Çok acıyıp ötekilere;
-''Ula bunlar da gendini fındık mı sanıyo'' demiştim, iyi anımsıyom.
Ehh yani, ben oliyim, sen ol, ne farkeder, bizler böylesi gonuşuklar edince ne değişiyo?
Gidip okşayın dallarını, yapraklarını ara sıra, benim ömrüm boyu bi kerecik yaptığım gibi. Anlatırlar size de belki terk edilmişliği, sahipsizliği. Bu gadar olağanüstü bi lezzete karşın dünya piyasalarında gümbür gümbür edemeyişin ezikliğini.
****    ****
Bilir misiniz, Osmanlı'nın son yıllarına kadar şehrimizde yüze yakın şarap fabrikası olduğunu?
Dünyada sadece üç dört yerde yetişen, o cennetler müjdecisi güzelim ''siyah kokulu üzüm''ün aslanlar gibi işlenip, şişelenip, değerlendirildiğini?
İnsanların bu işten ekmek yediğini, devletin Giresun Şarabı diye bi ihracat ürününün yedi cihana nam saldığını? Sonraki yıllar, genç Cumhuriyet'in başlangıç döneminde bile, sırf şarap ve fındık dışsatımı üçün Giresun Limanı'na yılda 500 gemi geldiğini?
Nerden bileceksiniz, nerden bilecez? Anlatan, geçmişin güzelliklerini geleceğe taşıyan, önem veren bi Allah'ın kulu yok ki ortalıkta. Kala kala bu bile benim gibi bi garibana kalmışsa, neyleyim gerisini…
Gidip yol kenarlarında öpüp koklayın, kokulu siyah üzümlerimizi, benim aklıma düştükçe yaptığım gibi. Anlatırlar size de belki, bu kentin nasıl bi marka'dan yoksun kaldığının üzgünlüğünü.
****    ****
Elin adamı.
Tabirimi bağışlayın lütfen, Eskişehir denen Allah'ın bozkırına plaj yaptı. İnsanlar denize giriyo bi nevi, yaz sıcağı geldi mi.
Ve yine affedin sözcüklerimi, Eskişehir denen Allah'ın dağında Venedik misali gondollar dolaştırıyo elin adamı.
Bizse, Samanyolu galaksisindeki hiçbi gezegende eşi-benzeri görülmemiş doğal kumsallarımızdan otoyol geçirilmesine seyirci kaldık. Engel olamadık, ciddiye alamadık, bi araya gelip direnemedik. Huyumuzdur, birlik olamamak.
Gidip avucunuzun içine alıp özür dileyin, bulabilirseniz eğer o kum tanelerinden, benim pek sık yaptığım gibi. Anlatırlar size de belki, turizm cenneti olma yolunda neyi kaçırdığımızı.
****    ****
Çok değer verdiğim bi ağabeyim, gayet dostça bi öğüt verdi bana geçen gün. Ciddi şeyler de yazmamı istedi.
Sonuçta bi gülmece yazarıyım.
Yukarıda yazmaya çabaladığım ''ciddi'' şeyleri yazamam tabii, nasıl yazayım?

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık