• 13 Eylül 2012, Perşembe 9:31
GürselEkmekçi

Gürsel Ekmekçi

Kırmızı Vosvos
 İnsanlık tarihinde yaşanan gelmiş geçmiş en büyük zulum, otobüs yolculuğu esnasında bi insanın Bolaman Virajları mevkii civarı büyük tuvaletinin gelmesidir.
Büyük ihtimal İstanbul dönüşüdür.
Yorucu bi okul sezonu bitip tükenmiş, yaz dinlencesi üçün memlekete dönülmektedir misal. Anana, babana, doğup büyüdüğün sokaklara, denizine falan gavuşacan, daha ne olsun? Otobüse biner binmez kafanı koyar, hafiften bi müzik eşliğinde uyur gidersin.
Eskiyi anlatıyom, şimdiki gibi diğil, en az 17 saat sürer o mendabur yol. Sabah 9 buçuk gibi gözlerini şöyle bi açtığında Bolaman Virajları'nda bulursun gendini. Giresun'a tahminen 2 saatlik yol galmıştır.
Aksi gibi, tüm mola yerleri geçilmiş olur. Kıvrım kıvrım kıvranırsın, kimseye belli etmeden.
Sözgelimi, uçakta, trende, uzay mekiğinde böyle bişey yoktur, sadece otobüs yolcuları, yeryüzünün en emsalsiz, en insancıl duygusunun kader ortağıdır; ''büyük tuvaleti geldiğini birbirlerine asla belli etmeyen adamlar'', Fındıkkale otobüs işletmesi koltukları dışında, kainatın başka hiçbi ortamında yan yana gelemez.
****    ****
O zamanlar servis-mervis ne gezer?
İki elinde birer valiz, omuzlarında üç beş sırt çantası, eve doğru yürüyon Gazi Caddesi'nden yukarı. Cadde esnafından büssürü güzel insan sana hoş geldin diyecek, ayak üstü sohbet etmek isteyecek daha, hemen nereye gidiyon? 
İsmet Karataş abim, Ali Küçükaydın amcam, İhsan Güveli amcam, Mahmut Yolasığmaz amcam, Ağaçbacaan Hayrettin abim, Ahmet Ersöz amcam, Yüncü Ragıp amcam, Pastaneci Recai abim, Saatçi Mithat amcam, Fahri Barutçu amcam, İğneci Sali abim, Özkan Domaç amcam, Eczacı Haşim amcam, İlhan Kakıcı amcam, Kuru Temizlemeci Mehmet Ali Ok amcam, İmam Bahattin abim, Zeyyat Hakyemez abim.
Kimi rahmetli oldu, bırakıp gittiler bizi, nur içinde uyusunlar. Bazısı halen yaşantımızı ışıldatıyo var'lıklarıyla; Allah ömürlerine ömür katsın…
Diyemiyon ki hiçbirine, bağırsak yetmezliğinden ölmek üzereyim. Nasıl diyecen, az bi evime gideyim, öğleden sonra gonuşuruz okulumu, derslerimi, memleketi ne zaman kurtaracağımı?
****    ****
O öğleden sonraların pekbi güzelliği kalmadı artık.
Kulak kabarttım, şehrimde, 20 yaşındaki deliganlı da aynı şeyi söylüyo, 80'lik büyüklerim de;
-''Yahu eskiden Cadde'ye bi çıktık mı herkes bizi tanırdı, selamlaşmaktan yürüyemezdik. Şimdi kimseyi tanıyamıyoz''.
Kendi payıma gonuşuk edeyim; Tanrı'nın bu anlamda şanslı kullarından biriyim, böyle bi derdim yok, ama bu sızlanma ne yazık ki doğrudur. Şehr-i canan kanserli bi hücre gibi sağlıksız büyümüş, plansız büyümüş, zevksizce büyümüştür. 
Bilinç ve estetik yoksunu insanların yönetimi altında bugünlere gelmiştir.
Bu bi tercih meselesidir sonuçta. Ya böyle pis bi hızla büyümeye devam edecen, 100 bini aşkın nüfus palavrasıyla yaşayacan. Ya da, dünyaya meydan okuyan bi projeyle yola çıkıp, 30 bin gişilik Giresun'u geri getirecen.
Gendin bilirsin.
Sonra bana demeyin;
-''Ula Gürsel, şehir mezarlığına gidince insan bi tuhaf oluyo. Orada daha çok tanıdık var''.
Ben ne yapayım?
Gerçi, ölümsüzlük iksirini bulma çalışmalarımı gece gündüz, aralıksız sürdürüyom. Çeşitli ölçeklerde turşu diblesini, kiraz duzlamasını, pezik mücverini ve pancar dolmasını birbirine karıştırıp karıştırıp duruyom annemden gizli.
Helbet bulucam bu işin formülünü. Bi bulayım, bu köşede açıklayacam hepinize. Fena mı olur; ''Ünlü yazar Gürsel Ekmekçi, dün gece evinde otururken aniden koltuğundan kalkarak ölümsüzlük iksirini icat etti'' diye haber olsam tüm televizyonlarda?
Sırf sizler de şehir mezarlığına gitmeyin diye…
****    ****
Çok minikken, büyükşeher'e her gittiğimde yoldan gelip geçen kırmızı vosvosları sayardım.
5-6 yaşlarında bi çocuktaki kırmızı vosvos tutkusu nedendir, bugün bile çözebilmiş diğilim. Büyüdüm de kırmızı renkte bi vosvos mu aldım sanki?
Bi ahbabımın arabasıyla Bolaman Virajlarında dolandık geçen. Karşıdan kırmızı bi vosvos geldi, ciğerlerimi sızlattı. Bu yazı onun yazısıdır.
Benim her yazımın içinden kırmızı bi vosvos geçer aslında.
Direksiyon koltuğunda, bağırsaklarını tuta tuta oturan çocukluğum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık