• 05 Şubat 2014, Çarşamba 9:29
GürselEkmekçi

Gürsel Ekmekçi

KİMLİK MESELESİ
 İhsan Hakyemez abim memlekete gelmiş İsveç ellerinden. Ekonomisttir, yurt dışında iş adamıdır. Zamanında, arkeolog olan eşini tavlayabilmek üçün tarihe de merak salmış olduğu bilinir. Beni aradı; ''Bi buluşalım, oturalım'' falan…
Bi kafede bi araya geldik öğlen sonrası. Sevgili Ali Işık abim de katıldı çok geçmeden aramıza. Antropologdur gendisi, tarih denen kavram sular seller gibi hobisidir.
Derken, bizim Organik Ömer de çıkagelmesin mi 5 dagiga sonra? Can kardeşimdir. Organik tarımla uğraşır. Ellerinde sürekli bi takım anlaşılmaz resmi evraklar taşır ki, bu yönüyle gözümde şehrin vali beyden sonra en mühüm adamıdır.
Beni de biliyonuz işte… Ekonomist miyim, yazar mıyım, ne fışkı olduğum belli diğil. Sandalye üzerinde sanki edebiyatçı kimliğimle oturuyo gibi görünsem de, gerçekte mahallenin delisi olarak oradayım.
****    ****
İ.H: Yaa Aliciğim, aslında çepnilik salt Giresun'a özgü bişi diğildir, bütün Anadolu çepniymiş zamanında.
A.I: Tabi tabi, dolayısıyla herkes Alevi kökenlidir Anadolu'da.
G.E: Bütün Balkanlar üçün de Hanefiymiş diyolar.
O.Ö: Yok be oolum, Maliki mezhebi daha yaygın o sıralar.. Tahir Efendi bana kelp demiş diye bi şiir var, meşhurdur bilirsiniz, o şiirde Kuzey Afrika'nın tarımla uğraşan insanlarının genelde Uruguay göçmeni olduğu anlatılır.
A.I: Göçmek biz Türklerin doğasında var Ömer, başka milletlerde bu pek yok.. İhsan, sen de bilirsin zaten, Anadoluya ilk göçenler Oğuz boyu diğil mesela, Kınık ve Avşar boyları da Kırgızistan üzerinden gelmişler sırf hayvanlarını daha verimli ovalarda otlatabilmek adına.
İ.H: Evet evet.. Sonra, bitek Türkler yok ki Anadolu'da.. Kürtler var, Rumlar, Ermeniler var.
O.Ö: Tabi canım, Kürtlerin kökeni aslında Türktür.
G.E: Ermeniler de Rusmuş esasen.. Rumlar desen tamamen Finlandiyalı asıllı imiş.. Ben öyle biliyom valla.
İ.H: Ya bizim bi ahbap var İsveç'te, tükürük yoluyla gen haritasına baktırdı geçen, Kanada'ya yollanıp da bakılıyo buna, herife en yakın akrabası olarak Moğol geni çıktı.. Bi tarafı da zenciymiş, şaşırdık kaldık..
A.I: Moğollar Türklüğü kabul etmiyo ki zaten birader.
İ.H: Tabi tabi, ''Biz Moğoluz, ne Türkü ulan'' diyo herifler.. Ama Hun milleti öyle diğil.. Türklükleriyle gurur duyuyo adamlar, ''Bizler Moğol Türküyüz'' diyolar her defasında.
O.Ö : Daha bi hafta oldu olmadı, bizim bi tanıdık Tac Mahal'e gittiydi.. Hindistanlılar Çerkez soyuyuz diye gurur duyarmış.
İ.H: Bizim sülalenin de gözleri biraz çekiktir Ömercim, Çerkezlik bizde de var.
O.Ö: Bizim dedeler 3 kardeşmiş, biri Japonya'dan, diğeri Afganistan'dan, babamın büyükdedesi olan dedemiz ise Horasan'dan gelmiş'miş.
G.E: Sus lan, sen aynı Ermeniye benziyon.. Gumyalı mahallemizde Ermeniler yaşamış zaten eskiden.
A.I: Tabi ki öyle Gürselcim, karışmışız, kaynaşmışız, kız alıp vermişiz, ne güzel şeyler bunlar.
O.Ö: Bak mesela, Uzun Hasan Of'tan kız almış.. Oflular yarı Emevi sayılır.
İ.H: Mübadele yıllarında değişmiş tüm değerler Ömercim.. Buralarda ne kadar Rum varsa Selanik'e göndermişiz, hepsi de ''Biz Türküz'' diye ağlaşmışlar.. Girit'te ne kadar Türk varsa Giresun'a getirilmiş, çok ağlamış adamlar ''Biz Rumuz'' diye.. Hayatın cilveleri bunlar.
O.Ö: Aslında olayları Selçuklu'lara kadar indirmek lazım.. Selçuklu'larda Selçuk diye bi adam hiç olmamış.. Bütün Selçuklu ırkı toplu halde Yahudiymiş.
A.I: Osmanlılara da bu gözle bakmakta fayda var.. Osman Bey'in gerçek adı Selçuk Paşa'ymış arkadaş.
G.E: Ya İhsan Abi, dünyadaki herşeyin Sümerler'e ait olduğuna inanan büssürü adam tanıyom.. Hatta Sümerliler uzaydan inme diyen bile var.. sen ne diyon bu işe?
İ.H: Bunlar söylence kardeşim.. Benim tahminim Sümerler'de Grek kanı var gibi.. Her olaya Bizans mantığıyla bakmamak lazım.. Bak, adamlar Tahran'dan bu tarafı hep Rum diye biliyolar
O.Ö: Giresun'da da bi zamanlar Yahudi olduğu doğru mu Ali?
A.I: Yok be Ömer, Yahudiler genelde Samsun'un Havza ilçesinde yoğunluktaymış.. Amazonlar Yahudi olabilir kuvvetle muhtemel.. Ama, çok karışmışız kardeşim, Trabzon'da tonla gizli Rum var mesela.. Taa Fatih zamanında korkudan isimlerini değiştirmişler, iki günde ne kadar Yorgo varsa İsiiin olmuş derler.
G.E: Evet ya, bak mesela Fuat Saka'da hiç Trabzonlu gılığı var mı.. Aynı rum gibi herif?
İ.H: Yavuz Sultan Selim, yaz tatillerini Giresun'da geçirirmiş örneğin.. Trabzon kışlık, bizim burası yazlık mekanıymış.
A.I: Tabi yahu, Sultanselim Mahallesi var şehrimizde.. boşuna mı?
G.E : Yavuzlar Pide Salonu var sonra.
İ.H: Hadi  lan!!
O.Ö: Bizim meşhur gıymalı da zaten Rum kültürü.
A.I: Selanik gevreği  de aslen Macaristana aittir, bu da var şimdi Ömer.. İnsanlığın ortak değeri olmuş bazı şeyler.
****    ****
Yaklaşık 3 saat süren sohbetimiz sonrası, kimin aslında nereli olduğunu tamamen şaşırarak evime döndüm.
Akşam yemeğimizi yedikten sonra, eşime ve çocuklarıma kısa bi konuşma yaptım;
-''Yahu, sakın bişey sormayın, galiba ben Korsika'lıyım''.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık