• 28 Kasım 2012, Çarşamba 9:36
GürselEkmekçi

Gürsel Ekmekçi

Hünkarbeğendi
 Ben de hayatta hiç pijamam yok sanıyom.
Alışmamışım, bundandır belki de. Epeyce uzun bi zaman dilimidir, siyahı ayrı, beyazı ayrı, efendime söyliyim kısa kollusu ayrı, uzun gollusu ayrı, biraz zengince Beşiktaş formaları kolleksiyonumu gullanıyom uyurken.Çubuklusu ayrı, grisi ayrı. Hatta kırmızısı bile apayrı…
Baba Hakkı'lardan yadigar bi de nostalji formamız var mesela. Bilen bilir, dünyanın yakası bağcıklı yegane formasıdır. Gurban olsun cümle alemin tüm formaları senin bitek bağcığına diyip diyip insan bunu giydi mi nasıl da gururlanıyo, bi bilseniz.
Peki, bilmeyin.
****    ****
Meğer varmış bi pijamam. Bi hafta oldu olmadı, kışlıkları çıkarırken, evin en olmadık yerinde, henüz hiç açılmadık bi paketin içinde elime geçmesin mi bu?
Deniz mavisi. Kadifemsi bi kumaştan. Bizim eve nerden ve nasıl girdiği bilinemedi bi süre.
Öğrendim ki, taa bilmemgaç sene önce annem almış'mış. Bize bırakmış'mış. Damatlık pijamam imiş bu benim. Anlatamam, öyle duygulandım ki!!! Bi yandan aklım; ''Damat denen adam pijama giyer mi lan'' diyip dururken, öte yandan galbimdense sırf şu damatlık pijamanın şerefine ikinci bi garı almak fikri geçti hep nedense. Geçmedi diğil bak.
Hayır, hınzır bi gülümseyişle bu pijamaları giyip aynanın garşısında geçtiğimde gözlerime inanamadım. O gadar şık, o gadar heybetli olmuştum ki, bildüğünüz gibi diğil. Zaman zaman takım elbiseler falan da giyindiğim oluyo şu fani dünyada, hiçbi kıyafet bana bu denli yakışmamıştır be gardeşim, dağlar inlesin.
Yarın sabah, bunlarla Cadde'ye çıksam, kimse pijama giyindiğimi anlamaz, inanın.
Peki, inanmayın..
****    ****
Aslında böyle minicik şeylerle mutlu olan gendime özgü bi dünyam var. Birileri tarafından müdahale edilmedikçe azıp-guduran bi tabiatım da yoktur denilebilir hatta. Kolay kolay kimsenin tavuğuna kışşt, su aygırına pişşt, sivas kangalına hoşşt demiş bi herif desen, hiç diğilim.
Ama, insanı zorla delirtiyolar bazen.
Ablam aradı gecenin bi vakti, nasıl da kızmış bana, nasıl da bağırıyo; ''Oğlum, sen falanca kişinin feysbuk'taki yazısını beğenmişsin''!!!
Haydaa.!!! Nooluyo lan? Bu da neyin nesidir? Ablam ki, pc'den anlamaz, ömrünün sonuna değin feysbuk'a katılmayacak kainattaki 3-5 gişiden biridir de üstelik. Sevgili ablama değin ulaştığına göre, büssürü insan bunun dedigodusunu yapmış olmalı; ''Duydunuz mu, Gürsel feysbuk'ta beğendi tuşuna basmış''…
Hay içine tüküreyim feysbuk'unun da, beğendi'sinin de lan!!!
****    ****
Bi Giresun çocuğu üçün nasıl da sığ bi ifadedir gerçekte; ''Beğendi'' sözcüğü. Pöhhh!!
Seçenekler arasına; ''Azucuk beğenir gibi oldu'', ''Gabına bile gomadı'', ''Gatiyyen bu fikre gatılmuyu'', ''Nefret etti ve iğrendi'' gibi şeyleri katmadıkça, feysbuk denen şirket, şehrimizden bi katılım patlaması falan beklemesin. Görüp görecekleri bu kadardır.
Gerçi bakmayın teknik bi konuda görüş ileri sürdüğüme, henüz cep telefonunun saat gısmını becerip de bi saat geriye alamamış bi adamım ben.
Peki, bakın.
****    ****
Yanılmamışım. Ne yazık ki çok gonuşulmuş sağda-solda bu olay.
Yolda kimi görsem; ''Niye beğendi'n lan o yazıyı'' diyo bana.
Misal, amcam çok üzgün; ''Ah be çocuk, o tuşa basılır mı''?
İstanbul'dan kuzenlerim arıyo; ''Yahu Gürsel, doğru mu, sen harbiden beğendi'ye mi bastın''?
Canım annem ne olduğunu tam anlamış diğil; ''Ula oğlum, gine hangi bka bastın''?
Balkaya Pastanesi'nde oturmuş bi başıma limonata içiyom, yan masalar beni işaret ediyo birbirine; ''İşte beğendi tuşuna basan çocuk buymuş''…
Amerika'da yaşayan, çocukluktan kalma bi kardeşim telefonda ağlamaklı olmuş; ''Gürsel'cim, gerçek mi duyduklarım, New York Karadenizliler Derneğinde gonuşuluyo, beğendi'ye basmışsın, zorun neydi be gardeşim''?
Gafayı yemek işten diğil yahu.
Peki, işten.
****    ****
Şehrimdeki pek bildik bi kurumda bi ihale olmuş da. O ihalede bazı pis kokular varmış da. Bi yazar büyüğüm bu konuyu işlemiş de.
Ben beğenmişim!!!
Bana ne ulan, ben ne anlarım ihalenizden, mihalenizden? Her işinizi pir-ü pak yapın o zaman, kimseyi gendinize bulaştırmayın. Eminseniz eğer pir-ü pak olduğunuza, çıkıp mahkeme yoluyla o eleştiriyi yazan adamı yazdığına pişman edin
Var mı başka bi yolu?
İhale düzgün, sizler düzgün, yazar şahıs düzgün. Gariban Gürsel Ekmekçi suçlu? Neden?  Bi yazıyı beğen'miş!!!
Yürü gidin işinize yahu.
****    ****
Diyeceksiniz ki şimdi;
Hünkar bu yazının neresinde?
O mavi pijamayla aynı padişah gibi görünmediysem tövbe şart olsun. 
Peki, demeyin.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık