• 27 Haziran 2018, Çarşamba 9:44
GürselEkmekçi

Gürsel Ekmekçi

FERMAN
Geç kalıp bişeylere,
Belki boş bulunup,
Bazen umursamayıp bişeyleri,
Iskalıyorum hayatı.
**** ****
Normal koşullarda kulağımdan içeri tekbi notası dahi girmemesi gereken Cem Adrian denen çocuk olmasa, Ali Kızıltuğ gibi ''büyük'' bi ismi kaçırmıştım örneğin.
.
Çok zaman olmadı, bi biçimde duyup dinledim; ''Öff öff'' adlı eseri.
Bu ne iştir yahu, bu ne güzel bi şarkıdır be kardeşim falan derken, anca erebildim işin sırrına.
**** ****
Türk Halk Şiiri geleneği gereği, son dörtlükte Kızıltuğ mahlası geçmekteydi.
Sordum sağa-sola, Kızıltuğ da kim ula falan dedim… Ne kadar kıytırık bi herifmişim meğer, hiç duymamışım halk ozanı Ali Kızıltuğ'un ismini?
Öğrendim ve utandım. Valla çok utandım, billa çok utandım. Hatta, benim için ''Sevdiceğim'' ile eşdeğer ''Dam üstüne çul serer'' bile O'nun imiş.
Yerin dibine girdim.
Bi de kendimi, halk şiiri ve deyişleri hususunda uzman sanırdım, hay tüküreyim senin uzmanlığına eyyy Gürsel Ekmekçi deyip geçtim.
**** ****
Ve peşi sıra Ali Kızıltuğ vefat etti, iyi mi hadi?
Ne edeceğimi şaşırdım idi kardeşlerim..
**** ****
(En son bi ödül töreninde, Kızıltuğ üstada; ''Çok popüler oldu, hazır sahnedeyken şu öff öff'ü bi de sizden dinleyelim'' demişler.. Rahmetli adam bi türlü anımsayamamış kendi yapıtını)
(O'nun tırnağı olamam tabi.. Bi akşam ben de, mikrofonda ve gayet kalabalık bi salonda Aşık Gavlaki şiirlerinden birini anımsayamamış ve ''Allah Allah bunu ben mi yazmışım, hiç hatırlamıyorum yaa'' demiştim kahkahalar arasında)
**** ****
Kıvırcık Ali kardeşimiz de öyle.
Bi garipti, bi başkaydı, bi değişikti, iyi miydi, vasat mıydı, dikkate alsa mıydık, almasa mıydık derken, öldü gitti genç yaşında.
Ardı sıra üzülmeler kaldı, işin gerçeği O'nu da ıskalamıştım.
**** ****
(Aldığımız eğitim gereği bi yerlere gelince, adam beğenmez oluyoruz.. Oysa hiçbirimiz, Kızıltuğ'un da, Kıvırcık Ali'nin de saçının teli olamayız.. Gerçek müzisyen de, gerçek ozan da onlardır.. Herkesin bu özeleştiriyi yapması lazım)
**** ****
Epeydir Ömer Seyfettin üstadı yeniden okumaktayım bu bilinçle.
Bizlere, eşsiz bi ahmaklıkla küçük yaşta okuttular bu adamcağızı. Yanlış algıladık, ilkokul çocuklarına ıvır zıvır şeyler yazan biri diye belledik. İşte; Kaşağı-Diyet falan... Zaten köy çocuğu diğildik, kaşağı denen zıkkımı hiç görmedik, zaten kolumuzu kesip ''diyet'' diye kimseye fırlatacak bi ortamda da yetişmedik. 
Öylece havada kaldı Ömer Seyfettin.
Oysa ne gördüm bu aklımla? Adam, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük mizah yazarıymış yahu!!!
****  ****
(İşte, daha dün okuduğum, ''Ferman'' adlı öyküsü. Güya Osmanlı cengaverlerini, savaş seferlerini anlatıyo bu öyküde.. Ama, öykü boyunca şiddetli yağmur yağıyo.. Hatta, Divan-ı Hümayun sele kapılıp kayboluyo falan.. Bu, Lorel Hardi, hatta Şarlo tarzı bi mizah.. Ve kimsenin haberi yok.. Evet evet, hikaye boyunca şiddetli yağmur yağması çok komik.. Sizce öyle diğil mi)
**** ****
Uzatmiyim, günümüze geleyim.
Spor Panel adlı sitede, 51 yaşımda, gecikmeli bi madalya olarak boynuma takılan Beşiktaş yazarlığı rütbesi de çok şeyler kattı benliğime.
Genelde, çok okunur olmanın verdiği şımarıklıkla spor yazılarımı geciktirir ve sevgili Osman Tanburacı ağabeyimden fırça yerim;
-''Oolum, hani maç yazın??? Taraftar beklemez.. İnsanlar sabah işe giderken, yolda 5 dakikada okumak istiyo maç yazılarımızı.. bak büssürü tiryakin oldu şimdiden''..
Ne yanıt vereyim ki;
-''Tamam abi yazdımdı zaten''!
**** ****
Yani çağ değişti.
Iskalamak, değerini sonradan anlamak gibi kavramlardan daha da uzaklaşacağız sanırım.
Beş dakikada okunan yazılar yazmak zorundayız artık. Yoksa kimse okumayacak.
Acı gerçeğimiz budur.
****   ****
İzninizle sevdiceğimde takıldı kaldı aklım. Bari o türküyle bitireyim;
-''Girsem yârin koynuna
Sabahtan öldürseler''.
Amin.
**** ****
(Sevgili Okurlarım, etik bulmadım ve bu sütunlarda hiç bahsetmedim. Ama, seçimler bittiğine göre artık yazmamda sakınca yok sanırım. Milletvekilliği adaylığım sürecinde şahsıma göstermiş olduğunuz sevgi için çok teşekkür ediyorum)

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık