• 24 Mart 2020, Salı 15:23
FeyzaAliustaoğlu

Feyza Aliustaoğlu

CORONAVİRÜS’DEN SONRA TÜRKİYE ING BASKETBOL SÜPER LİGİNDE NELER OLABİLİR?

Ülke olarak dünyayı açık hava hapishanesine çeviren coronavirüs salgınının beraberinde getirdiği adeta parmaklıklar ardından bakabildiğimiz bir hayat yaşıyoruz. Belki işin vahametini tam olarak anlayabilmiş değiliz ve belki de bütün bu olanlar birçoğumuza oyun gibi geliyor ancak yaşanılan gerçekliğin bir oyun olmadığı apaçık önümüzde duruyor. İşte bu kaçınılmaz gerçeklik içerisinde Türkiye Basketbol liglerindeki tüm Basketbol müsabakaları zorunlu olarak ertelendi. Hal böyle olunca da ING Basketbol ligimizin durumu hakkında kafamızda bir sürü senaryolar oluşmaya başladı.
Öncelikle Basketbol liglerinin oynandığı zaman aralığına bir göz attığımızda ortalama olarak Eylül ayında başlayıp Haziran ayında sona erdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla takımlar mevcut potansiyellerini bu zaman dilimi içerisinde en verimli şekilde aktif hale geçirebilecek bir program hazırlayarak yollarına devam ediyorlar. Malum olduğu üzere takımların sezon içerisinde form tutması ve takım kimyasının en iyi formüllerinin keşfedilmesi için zamana ihtiyaç oluyor. Elbette bu zaman dilimi sonsuz bir zaman aralığını ifade etmediği için yukarıda söylediğimiz zaman aralığı içerisinde tüm sezonda yaşayacağınız hikâyeleri doğru bir şekilde planlamak zorunda kalıyorsunuz. Basketbolu yeniden keşfetmeye hiç gerek yok takımınızın en üst form düzeyine gelmesi için de en geç Mart ayını hedef koymalısınız. Yalnız Anadolu Efes’in bu sezonki performansının ayrıca değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Ama gelin görün ki; 2020 sezonunun Mart ayında yani en kritik zamanda coronavirüs TİMEOUT alarak tüm takımların harıl harıl yazmaya çalıştığı sezon hikâyelerini senaryolaştırmalarına engel oldu. Şu halde, bu Timeout sonrasında takımlar nasıl bir taktikle parke salonlara geri dönebilir, hangi yeni senaryoları sahneye koyabilirler?
Birincisi coronavirüs salgınının daha uzun zamana yayılması durumunda sezonlar tamamıyla iptal edilebilir ki o zaman bundan sonraki yazacaklarımızın hiçbir önemi kalmaz.
İkincisi belli bir zaman aralığından sonra mesela 2-3 hafta kadar sonra kaldığı yerden devam edebilir ki bu durumda ligler sadece takvim olarak planlandığından daha uzun sürede nihayetlenir ve neticesinde yaz tatili biraz geç başlar. Şimdi bu senaryo üzerine biraz analiz yapalım.
Görüldüğü üzere 2-3 haftalık bir zaman aralığında takımların mevcut form grafiklerini koruma ve kaldıkları yerden devam edebilecek gücü aktif hale geçirebilme noktasında sıkıntı yaşayabilirler. Hele ki sezon sonuna koymuş oldukları başarı hedeflerinden uzaklaşmış takımların yeniden motive olmaları çok imkân dâhilinde olmadığı gibi yeni oluşan ortam gevşemelerini de tetikleyebilecektir. Yeni oluşan böylesi bir ortamın ise hedeflerine yaklaşan takımların işini kolaylaştırabileceği düşünülebilir. Diğer bir ifade ile  liglerin kaldığı yerden devam etmesi durumunda şampiyonluk iddiasında olan takımlara arıza çıkarmayı düşünen takımlar bu rezervlerini başka bahara saklamak isteyebilir.
Şimdi ligimizin hâlihazırdaki puan cetveline söylediklerimizi götürecek olursak; zaten ilk sekize girecek takımlar 10 takımla sınırlanmış gibi duruyor. Her sezonun başındaki mecbur kaderimiz olan Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes’in meydan savaşına bu sene Pınar Karşıyaka’nın da askerlerini alıp gelmesi dışında zaten farklı bir ek senaryo beklentisi de var gibi görünmüyor. Şu halde liglerin ertelenip kaldığı yerden başlaması durumunda mevcut beklentilerin dışında bir gelişme gösterebilecek takım ya da senaryo bulunmuyor.
Üçüncü senaryo ise liglere ara verildikten sonra sezonu tamamlamak için yeni bir maç programı paketi ile yola devam etmek şeklinde olabilir. Bu formasyonda zaman sınırlı olduğu için sıkıştırılmış yani maç sayısının azaltıldığı demo bir fikstür olacaktır. Böylesi bir senaryoda takımların oynayacağı maç sayısı azalacağı için yukarıda saydığımız takımların dışındaki takımların da işin içine girmesini teşvik edecektir. Zira böylesine bir kriz ortamını fırsata çevirmek isteyecek potansiyele sahip takımlar ligimizde ziyadesiyle bulunuyor. Mesela şartlar Türkiye kupası gibi bir final grubu oynamayı zorunlu hale getirebilir. Bu durumda belki de şampiyon olma ihtimali hiçbir zaman olamayacak takımlar bile kriz ortamını fırsata çevirip savaş meydanına saldıracaklardır.
Dördüncü ya da beşinci senaryoları da sizler üretebilirsiniz. Tüm bu senaryolardan ortaya çıkan sonuç ise liglere ara verildikten sonra eğer takvim kaldığı yerden devam ederse iddialı takımlar yollarına daha rahat bir şekilde devam edebilecekler. Ancak demo bir fikstür ile lig tamamlanmak istenirse işte o zaman meydan savaşında ortalığı toz duman kaplayabilir……
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık