• 07 Şubat 2013, Perşembe 9:40
ErsenKonal

Ersen Konal

HALKIN GÖRÜŞÜ ALINMADAN BU İŞ OLMAZ !
Giresun ile Ordu illerinin birleşip, Büyükşehir 
olmasına çalışıldığı iddia ediliyor..           


Ülkemizde artık öyle icraatlarla karşılaşıyoruz ki, halkın görüşü, salt çoğunluğun onayı alınmadan, EMRİVAKİ gibi, damdan düşercesine kararlar alınıp gündeme getirilmeye çalışılmaktadır.
Bugün insanlar arasında kardeş kardeş ile yan yana yaşayamıyor, geçinemiyor, aralarında uyumsuzluk oluyor ve ayrılıyorlar. Böyle gerçeklerin olduğu günümüzde, iki şehri birleştirmenin, uzun yıllarca herkesin kendi ilinde yaşadığı bir ortamı bozup, “sizler bundan sonra yan yana yaşayacaksınız” diyerek, dayatma bir davranışla, hem Giresunlu, hem de Ordulu vatandaşların rızasını  almadan, hangi yasaya göre, böyle bir adım atılıyor, anlamak gerçekten zor.
Referandum diye bir şey var. Yani “HALK OYLAMASI”.
Halkın, iki ilin birleştirilmesi gibi, ülkemizde belki de ilk kez yaşanacak bir konuda, görüşünün alınmadan karara varılması doğru mudur?
Nerede kaldı halkın gücü, vatandaşın isteği, arzusu? 
Ülkemizde tüm gayretler, uğraşlar, Halkın mutluluğu için değil midir? 
Bunlar çöpe mi atıldı yoksa?
Ortadan kaldırıldı da, bizim mi haberimiz yok?
Yapılacağı iddia edilen birleşme konusunda iki şehir insanının menfaatleri eşit mi olacak?
Atılan adımın artıları, eksileri belli mi? İnsanların bugünkü yaşantılarında ne gibi olumlu değişiklikler meydana gelecek?
Yoksa, halkın yaşantısı, aynı tas aynı hamam olarak, aynen devam mı edecek? 
İki şehrin insanlarının büyük çoğunluğunun, bu birleşmeden memnun olacağı kesin midir?
İddia edilen birleşme konusunda, bence referanduma, yani halk oylamasına gidilmeli, ayrıca birleşme için ürkütülen kurbağaya, konunun değip değmeyeceği çok iyi hesap edilmelidir diyorum.
Hele de, işin ucunda, siyaset varsa, parti menfaati söz konusu ise, bu işten derhal vazgeçilmesi lazımdır.
Çünkü halkımız kendisinin siyasete alet edilmesinden hoşlanmaz, böyle işe el atanların cezasını sandıkta verir.
İş, “biz istedik oldu bitti” ye getirilmesin, tartışılsın, doğrusu bulunsun.
Konu hakkında şahsen düşüncem ise şudur: Birleşme konusunda, ne Giresunlunun, ne de Ordulu'nun, mevcut yaşam düzeylerini değiştireceğini sanmıyorum ve bu duruma “HAYIR” diyeceklerini tahmin ediyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık