• 25 Mayıs 2014, Pazar 9:33
ErsenKonal

Ersen Konal

BELGESEL NOTLARI(6)
 Gelin hazır. Onu baba evinden çıkartacağız. Kapı kilitli. Bu kilidi ancak sevinmelik(bahşiş) açar. Bizim düğünlerde gelin içerideyken kapının önünde "Gelin Ağlatma Havası" çalınır. Herkes dışarda gelinin çıkmasını bekliyor, bu ünlü, güzel havayı kemençeci Sami Günay çalıp söylüyor:
Eyvah eyvah eyvah da yavrum aman aman 
Ben gelin oldum
Küçük kız kardaşımı da yavrum aman aman 
Yerime koydum
Batak yere ev yapmayın yavrum aman aman 
O batar gider
Uzak yere kız verme yavrum aman aman 
O yiter gider
Gitme durnam gitme de yavrum aman aman 
Bu yıl kış olur
Durnamın basdığı yerler yavrum aman aman
Donar daş olur
Kapı sevinmeliğini vererek açtırıyorum kapıyı, gelini alıyor damat koluna. Ortaya getiriyoruz onları. Bir batıl inancı anımsıyarak masa çevresinde dönmemiz isteniyor köyün kadınlarınca. Karşı koymuyoruz. Belgesel çekimleri, özel çekimler sürüyor.Yer yer yinelemeler de yapılmıyor değil.
Atalık horanı çekilecek. Gelin, damat, onların çevreleri, kadınlı erkekli büyük bir horan kurulacak. Kemençeyi Haşim Torun çalıyor horanda.Sami Günay horana girdi çünkü.Komşu köylerden gelenler,Hasan Tiryaki, Mehmet Çolak, Fevzi Külah Ağabey özel giysisiyle horanda...Bizim köy tarafını saymıyorum...Onları Muhtarımız Ahmet Torun katmış horana. Çekim mekim unutuldu, horan gızmıttı, gerçekten eski Çürükeynesillilerin horanını anımsatan bir horan bu. Çalan da oynayan da mutlu. Damat horancıydı ama gelin de horancı. Bizim köyün kadınlarının kimilerinde  "zor beğenirlik" vardır, adama "mana bulurlar."  Gelinle damadın mana bulunacak bir yanı yok ki. Su gibi ikisi de...Birbirlerine çok yakışmışlar. Damat yakışıklı, gelin güzel...Bizim köyün o zor beğenir kadınları çok beğendiler gelini...Damadı horanını da al- kışladılar...Çekim ekibi de yaptığı işten memnun.Harun Yöndem, Ekrem Ergüder başarılı bir eski köy düğününü belgelendirmenin mutluluğunda. Horana bayıldılar… Ekrem Ergüder, ekibi birinci katın balkonuna çıkararak  oradan da aşağıdaki horanı görüntüledi.
Bugün başarılı, yoğun bir çalışma günü oldu.Yarın sabah sekizde Daylı köyünden yayla göçü çekilecek. Cumartesi yoğun iş günüm, dersler çok, çekimde olamayacağım.
Daylı çekimini dayımın oğlu Hasan Tiryaki ile arkadaşım Mehmet Çolak yönlendirecek. Onlara daha önce anlattım durumu. Onlar da gerekenleri ayarladılar. Ben akşamdan Harun Yöndem'e gidilecek yeri söyledim.Ulaşımda ki Muharrem oraları avucunun içi gibi biliyor. Dönüşte Harun Yöndem'le, Ekrem Ergüder'le buluştum. Başarılı bir çekim olmuş.Öğleden sonra Kelete'ye (Çanakçı Düzköy'e)  gidilecek ekin kazma belgelenecek...
Daylı yayla göçü çekiminde Harun Bey'le daha önceden sözleştiğimiz gibi Picoğlu Osman'ın evini de görüntüledi arkadaşlar . Ayrıca Kemençeci Salih(Salih Avcı) de Picoğlu etkisindeki kemençecilerden olmak üzere görüntülendi.
Ekin İmecisi çekimi için çok zorlanmadım.Bu konuda daha önce de TRT Haber Anadolu izlencesi için böyle bir çalışma yapmıştım.Köyden tanıdığım Deregözlü Aslan Özdemir sağ olsun köylüyü işin içine çekerek çekim için gerekenleri bir hafta önceden yaptı.Bu çekim için Aslan'la üç dört kez yüz yüze görüştüm.
Kemençeli türkülü ekin imecisi neredeyse kalmadı artık Görele'de. Çalgıyla kazılan ekin ortamından nice türküler üretildi. Öyle her kemençeci ekin imecisine çalgı çalamaz.Hem imeci havasını hem de imeci(ekin) türkülerini bilmek gerekir. Aslan Özdemir'le bunu konuştum öncelikle.O da Kemençeci Ali Genç'in ekin kazdırdığını, türküleri da doğal olarak çalıp söylediğini anlattı.Rahatladım.Onları Çekim ekibiyle köye, Kelete'ye göndermeden önce Aslan'la, kemençeci Ali Genç'le buluştum...

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık