• 08 Ağustos 2018, Çarşamba 9:11
ErolKonal

Erol Konal

Suskun Kelimeler
 Kelimelerin yetmediği zamanlar olur, konuşmadığı, sustuğu, eve barka uğramadığı, saklandığı..!
Kelimelere sokulamazsın; sarılıp yatamazsın onlara. Islanamazsın kelimeler yağmurunda ve silemez hiçbir kelime gözyaşlarını bir elin naifliğinde.
Yarenlik etmez olur gün kelimeler sana. Tutmazlar ellerinden, okşamazlar bir anne gibi saçlarını ve öpüp koklamazlar gözlerini. Sarıp sarmalamazlar yaralarını ve bir dost gibi halini hatrını sormazlar.
Konuşmazlar seninle, şarkı söylemezler, yürümezler ve sek sek oynamazlar kaldırımlarda, okul bahçelerinde. Ama haklarını yemeyelim saklambaçta üzerlerine yoktur!
Denize nazır bir köşede oturup iki bardak çay içmezler sonra. Ketum mu ketum lal mi lal kesildiler mi yandığın gündür. Ne kapını çalarlar ne pencereden el sallarlar ne de yollarına gül dökerler.
Kin tutmazlar hain de değillerdir lakin bir kez sükûta karar vermeyegörsünler ağızlarını bıçak açmaz bir daha! Az önce sanki ağızlarında bakla ıslanmayan onlar değilmiş gibi!
Dinler görünürler seni ama kendi bildiklerini okurlar hep! Zihninden sürüyle geçerler de iş söze dökmeye gelince sırra kadem basarlar. Ne yangın yeri olan yüreğini söndürmeye gelirler ne fırtınalar kopan gönlünün yardımına koşarlar ne de şüpheler içindeki zihnine doğruyu fısıldarlar.
Konuşmanın dayanılmaz hafifliği karşısında susmanın erdemini bilirmişçesine vakur ve ağırbaşlıdırlar!
Gün gelir ne gölgelerinde serinleyebilir ne kanatlarına takılıp uçabilirsin. Sesine, manasına aşina oldukların bile yabancı kesiliverir. Oysaki az önce gülüp eğlenen, şakalaşan sanki başkalarıymış gibi.
Nazlı mı nazlı, edalı mı edalı, cilveli mi cilvelidirler; ne kıl aldırırlar burunların ne de alçak dala konarlar.
Aşk da bir kelimedir ama ne Leyla'nın halinden anlar ne Mecnun'un. Ne Şirin'e bir kaşık bal sunar ne Ferhat'a. Ne Aslı'yı erdirir muradına ne Kerem'i. Ne Juliet'i güldürür ne Romeo'yu. Ne Virjini'ye yar olur ne Pol'e.
Yanlışlık yalnızlıkla mı daha çok kendini gösterir yoksa yalnız olanlar mı yanlışlık ipini daha fazla göğüsler; bir muamma olmasa gerek! Yanlış ile yalnız sadece 'Göçüşme' denilen ses olayının konusu olmaktan daha fazlası olmuştur her daim bu topraklarda.
Kelimeler sözlüklerde durduğu gibi cümlelerde durmazlar nedense! Kimi zaman bağlandıkları yargıya(yüklem), kimi zamansa faile(özne) göre şekilden şekle, manadan manaya bürünürler. Etken olur her şeye müdahil olurlar, edilgen olup meçhule karışırlar.
Şimdilerde tahtlarını sarsan emojiler ile üşengeç ve tembel sosyal medya kullanıcısı gençlerle başları birazcık dertteymiş gibi gözükse de bundan da bir şekilde kurtulmanın yolunu bulacaklarına ben gönülden inanıyorum; her ne kadar bu aralar pek anlaşamasak da!
Bakarsınız anlaşırız haftaya…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık