• 08 Nisan 2012, Pazar 9:55
ErolKonal

Erol Konal

Spor Fetişizmi
Spor.
Sistem. Program. Organizasyon. Rekor.
Beğenmediğimiz batının yüklediği mana...
Bize gelince...
Sahtekarlık. Plansızlık. Oluruna bırakmak. Ruhsuzluk...
Şikeydi, şiddetti, şuydu buydu ya hiç girmiyorum.
"Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim."; ya seyircinin, ya spor adamlarının(!)...Kocaman bir boşluk...Bir ölüm sessizliği..
Ortaçağın karanlık devirlerinde yolunu kaybeden bir spor anlayışının 2012'de bize layık görülmesine itirazı olmayanları adı geçen dönemin Engizisyonlarına havale ederken; kalplerindeki spor aşkını hala kirletmemiş olanları saygıyla selamlıyorum.
Suçlu biziz. Masum değil bu konuda ne sahadakiler ne trübündekiler ne masa başındakiler ne yazıp-çizenler ne de perdenin arkasındakiler.
Suçun tarif edilemediği bir ortamda suçlu ilan etmekteki şark kurnazlığına çare bulmadıkça daha çok sular akar bu köprünün altından.
Hangi insanoğlu hangi saikle, hangi ruh hezayanı içerisinde bile isteye başka bir insan evladına bıçaktı, taştı, şişeydi.. atar ki? Hangi..? Lütfen hangi..?
Yeşil çimlerin üzerinde bir bıçak. Sen, nasıl oralara kadar gelebildin? Onca arama tarama, dedektör falan nasıl atlattın, bravo sana. Anlaşılan çalımda ustasın. Hadi senin ağzın keskin şuurun yok işinde mahirsin, eyvallah... Seni, arkadaşlarının arasından koparıp, bin bir entrikayla sahaya kadar sokan ve sana kullanılmaman gereken bir iş icat eden sahibine ne demeli? Onu koruyup kollayanları nereye şikayet etmeli? O şikayet mercilerini kimlere havale etmeli?...
Şimdi aynada insanlığından utanmayanlar yüzünden topu taca mı atacağız, elbetteki hayır; fakat her sureti insan olana da saygı duymayıverelim bundan sonra. Duymayalım ki kendimize olan saygımızı yitirmeyelim be usta..Kendimize olan saygımızı, insanlığa olan inancımızı, inancımızı be usta yitirmeyelim.
Tamam. Yanlıştı bütün toptan yargılar. Doğru değildi hiçbir genelleme. Amma velakin mirasımız böyle mi olmalıydı gelecek nesillere? Bu şekilde mi anılmalıydık yarınlarda? Bıçak mı tutmalıydı top tutması gereken eller?
Sen ki daha dün ekmeğe gösterdiği saygıyla tüm dünyaya insanlık dersi verirken ne oldu da bugün hangi akılalamaz bir ruh sapkınlığıyla o fotoğrafın güzelliğine gölge düşürebiliyorsun? Sen asla bizden olamazsın. Bizi kendi aymazlığınla lekeleyemezsin. Alnımıza kendi çamurunu bulayamazsın.
Sana oraya kadar göz yumanlara olsun bu ülkenin laneti. Sen ve senin gibilere çanak tutanlara yazıklar olsun bir kez daha. Siz bizi temsil etmiyorsunuz, etmiyordunuz da etmeyeceksiniz de...
Öncelikle tüm spor camiasından ve sporseverlerden özellikle de bütün insanlıktan şahsım ve gerçek Trabzonsporlular adına özür diliyorum.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık