• 29 Ekim 2019, Salı 16:22
ErolKonal

Erol Konal

Sözlüklere Sığmayan Kelimeler

Neyimiz var ki elimizde kelimelerden başka? 
Öfkeleniriz, sinirleniriz, kızarız, inciniriz duygularımıza tercüman olurlar. Seviniriz mutluluğumuzu paylaşırlar, üzülürüz acılarımıza ortak olurlar.
Gündüzümüze ışık, gecemize fener olurlar. Yolumuza kılavuz, düşüncelerimize rehber, hislerimize kanat olurlar.
Düşlerimize ortak, hayallerimize sırdaş, umutlarımıza yoldaş olurlar.
Yan yana gelirler kuvvet verirler bize, artarda dizilirler güç. Sıra sıra dizilirler destek olurlar, satır sonlarına sığmaz dilbilgisine mevzu olurlar.
Bakarsın bağ olurlar bakmazsın dağ oluverirler. Sevdiğine ad, hoşlanmadığına sıfat olurlar. Fedakardırlar senin yerine cümlelerde adıl olup her türlü tehlikeye karşı siper olurlar.
Bir bakmışsın bağlaç olmuşlar sevenleri hiç kopmamacasına bağlamışlar birbirine, bir bakmışsın edat olmuşlar pazara kadar değil mezara kadar sevenler arasında ilgi kurmuşlar. Gün gelmiş nedendi, niçindi, nasıldı ne kadardı ne zamandı gibi sorularla boğuşanlara cevap olup eylemin zamanını, durumunu, yerini, miktarını tayin eden zarf olmuşlar. 
Yetmemiş, yetememişler özendikleriyle kalakalıp eylemsiden öteye geçememişler. 
Bazen tek başına bir hükümken bazense bir hükmü öbek öbek ancak taşıyabilmişler. Soru olmuşlar kimi zaman faili buldurmuşlar, soru olmuşlar çoğu zaman nesneyi sordurtmuşlar. 
Kimi gün olmuş bana kök derler atomlarıma bile ayıramazsınız beni diyerek efelenmişler cümle aleme, kimi gün de tak etmiş canlarına da dal budak salıp artık çoluk çocuğa karışıp aileler arası bağları güçlendirmek için yapım eklerine, çekim eklerine ilan ı aşk edivermişler yelkenleri suya indirip. Yetmedi mi bunca kargaşa, bunca hır gür deyip birleştirmişler nicedir ayrı gayrı olanları da TYT'ye gireceklerin başına tatlı bir bela olmuşlar, ayrı mı yoksa bitişik mi yazılacak diye!
Kelime eşittir sözcük. Sözcük eşittir kelime. İster anlamdaş deyiniz ister eşanlamlı. 
Sözlük dediğin sözcük denizi, lügat dediğinse mana. Kamusa gelince o bir namus Cemil Meriç nezdinde. 
Söz, sözcüklere; sözcükler, sözlüğe; sözlüklerse bize emanet. 
Sözcükler, sözün elbisesi; sözlükler, sözcüklerin gardırobu. Gardıropları zengin olanların mana dünyası engin mi engin, anlam yelpazeleri zengin mi zengin. 
Her sözcük bir bilet, her bilet yepyeni sözcüklere eşsiz bir davet. 
Kelime kandil, kelime ziya, kelime nur. Biri ruhu aydınlatan meşale, biri aklı tutuşturan ışık, biri de gönlü harlayan alev.
Kelime müzik, kelime ada. Biri kanatları ruhun, biri sığınağı.
Kelime ödül, kelime ceza. Evveli mükafat ahiri nedamet. 
Kelime yar, kelime uçurum. Önü tutku sonu intihar. 
Kelime can, kelime canan. Biri baştanbaşa sen, öbürü baştanbaşa ben.
Kelime cumhuriyet, kelime bayram. Kelime özgürlük, kelime şölen. Kelime halk, kelime mutluluk. Kelime özel, kelime güzel. Kelime tamlayan, kelime tamlanan. Kelime grubu: Cumhuriyet Bayramı. 
Kelime tohum, kelime maya. Biri fidana gebe, biri fikre. Biri ağaca işaret, biri ormana. 
En nihayetinde kelime: “Gönülden gönüle köprü, asırdan asıra merdiven.” C. MERİÇ'in lisanında.   


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık