• 10 Ağustos 2016, Çarşamba 9:10
ErolKonal

Erol Konal

Seviyor/Sevmiyor.*
 “Çocuklar bile biliyor
Ali Ayşe'yi seviyor
Çocuklar bile söylüyor
Ali Ayşe'yi seviyor.”

Seviyor. Sevmiyor. Seviyor. Sevmiyor. Seviyor. Sevmiyor. Seviyor. Sevmiyor. Seviyor. Sevmiyor. Seviyor. Sevmiyor. Seviyor…
Tek kelime. Bir tek cümle. Her şeye muktedir, her şeye kadir. Gelmiş geçmiş eylem(fiil)lerin en güzeli, en olmazsa olmazı, en değerlisi, en paha biçilemezi: Sevgi. 
Sevmek. Sevinmek. Sevilmek. Sevindirmek. Sevgi. Sevgili. Sevgilim… Sevgi panayırından istediğini seç al. Herkese, her keseye, her bütçeye uygun sevgimiz var. Gel, gel sevgiye gel. Sevdikçe ve sevildikçe daha güzel dünya. Sevenleri kadar değerli sevilenler. Sevinçler paylaşıldıkça dalga misali her yanı kuşatır, kaplar. Sevgiye sınır yok. Sevgiye engel yok. Bu, demek değil ki sevgi her şeyi çözer! Sevgi her meseleyi halleder! Sevgi her müşkülü yok eder! Ve bir uyarı nasıl ki her şeyin fazlası zararsa sevginin hele hele körü körüne sevginin fazlası hem sevene hem de sevilene misliyle zarar!
Seviyor. Üçüncü kişi. Tekil. O. Yalnız. Tek. Biricik. 
Seviyor. Meçhul. Neyi, kimi? Belli değil. Sevdi mi, sevmiş mi, sever mi, sevecek mi; sevmeli mi, sevse mi, seve mi, sev mi? Sevmek parantezinde bütün mazi, hal, istikbal ve dilek-tasarlama kiplerini ihtiva eden sevginin dokuz halinden sadece biri evet, sadece biri sevmek eylemenin kimyasıyla örtüşmüyor. 
Sev. Yani emir kipi. Sevgi doğası itibariyle zora gelemiyor, baskıyı reddediyor, cebren ve hile ile bir arada olamıyor. Yüzü ekşiyor sevginin, morali bozuluyor sesin şiddeti hafif yükselince. Sevgi hassas. Sevgi narin. Sevgi naif. Sevgi ürkek, bir güvercin yüreği kadar. Sevgi kırılgan bir çocuk kalbince. Sevmeden de olmuyor! Sevda durağında inecek var!!! Karasevda bizimkisi. 
Kişiyi ve kipi beğenmediyseniz, sevmek eylemini istediğiniz kipte ve şahısta çekimleyebilir, cümleler içinde kullanabilir, dünyayı yeniden ve yeniden sevgiyle toz kanatlı kelebeklerle süsleyebilirsiniz. 
Seviyorum. Sevdin/sevsen. Sevmiş. Severiz/sevelim. Sevmelisiniz. Sevecekler…
Sevmek eylemi geçişli bir eylem. Nesne alan/alabilen demek, yani. Nesne ise cümlede öznenin yaptığı işten etkilen öge. Mesela; Osman ders çalışmayı sever. Berfu fındık toplamayı çok sever. Nurşah kitap okumayı seviyor. Tuğçe gezmeyi severmiş! Vahdet müzik dinlemeyi ve çay içmeyi çok seviyor. Cansu uyumayı hiç sevmiyor! Misaller çok soyut yahut sofistike kaldı ise biraz daha mücessem, müşahhas hale getiriverelim: Annesi Algı'yı çok severdi. Alperen herkesi sevmelisin. Aslı kendisini kızdıran kardeşini hep sevdi. Nihat Can akrabalarını, arkadaşlarını çok sevmelisin. Okulunu/ işini hep sevmiştir.(Gizli özne) Türk milleti bayrağını, sancağını, mukaddesatını, vatanını her daim sevmiş ve her zaman da sevecektir, gibi…
Biraz cesaret o vakit. Taşın altına elimizi koyalım. Birinci kişiye geçelim.(Benlik/ ego değil kasıt!) Yazmayı seviyorum. Ailemi seviyorum. Bencilliği, tembelliği, yalanı dolanı, ikiyüzlülüğü sevmiyorum. Kuşları, rüzgârı, denizi, maviyi, insanları çok ama çok seviyor, seviyor, seviyorum…
Uzun cümleler kuralım. Uzun ve güzel cümleler. Zaten içinde sevmek geçen hangi cümle güzel değildir ki?  Sevginin uğradığı hangi yürekte, hangi kalpte, hangi gönülde iyilik yeşermez, dal budak salmaz, çiçeklenip meyveye durmaz ki? 
Sevgi bir yol üzerinde âşıklar yürüsün diye. Sevgi bir köprü ayrılanlar birleşsin diye. Sevgi bir tohum sulandıkça büyüyen, bir damla gözyaşı sevgi ateşleri söndüren. Sevgi bulut gölgelediği başları yeşerten, sevgi rüzgâr okşadığı yüzleri parlatan, sevgi toprak her kapısını çalana dostça davranan, sevgi hava ciğerleri dolduran, sevgi ateş nefisleri harlayan, sevgi ab- ı hayat gökyüzünden yeryüzüne iksir gibi saçılan. 
Seviyorum. Şimdi. Severim.  Daima. Seveceğim. Ne bekliyorsun? Sevdim. Bırakma, vaz geçme. Sevmiş. Ne güzel, ne muhteşem. Sevmeliyim. Elbette, tabi iki. Sevelim. Hep birlikte. Sevsem. İnşallah. Sev!!! Korkma, çekinme…
Sevmiştim. Pişmanlık. Sevmiyorsa. Şüphe. Seviyordum. Kırgınlık. Sevmeliyim. Zorunluluk. Sevmemeli miyim? Elbette ki hayır! Tabi ki sevmelisin. O vakit her zaman seveceğim. Çok iddialı! Sana da yaranılmıyor ki! Sevmek emek ister, çaba ister sevmek. Fedakârlık gerektirir sevmek, diyet ister sevmek. 
Sevdim. Tutku. Seveceğim. Azim. Sevdik. Birlik beraberlik. Sevdi. Şahitlik. Sever. Korumak. Sevecekti. Hayal kırıklığı. 
Sevmek, mastar. Sevgi, duygu hali. Sevimli, şirin, sevimli sempatik. Sevda, kara. Sevdalı, kavak yelleri. Sevgili, candan öte. Sevmiş, âşık. Sevilmiş, maşuk. 
Sevelim. Niyet. Sevsin niyaz. Seviyor. Şahdamarından yakın. Seviyor. Seni, senden iyi tanıyor. Sevgi, kutsal, sevgi ilahi.   
Sevgi nefes, sevgi kanat. Sevgi şefkat, sevgi rahmet. Sevgi örtü, sevgi merhamet. Sevgi vefa, sevgi cesaret. Sevgi hayat, sevgi yaşam. Sevgi varlık, sevgi mutlak. Sevgi şems, sevgi kamer. Sevgi can, sevgi canan. Sevgi güven, sevgi eman. Sevgi imtihan, sevgi sınav. Sevgi evvel, sevgi ahir. Sevgi gül, sevgi bülbül. Sevgi soru, sevgi cevap. Sevgi sarılmak, sevgi kucaklamak. Sevgi tutunmak, sevgi sığınmak. Sevgi sözleşmek, sevgi unutmamak.  
Sevgi sen. Sevgi ben. Sevgi biz. Gerisi yalan. Sevgi mana, sevgi ruh. Sevgi gözdeki yaş, sevgi yüzdeki tebessüm. Sevgi iman dolu göğüsler, sevgi dua dökülen diller. Sevgi sebebi varlık. Sevgi emanete sadakat. Sevgi selama hürmet. Sevgi Mevla'ya minnet. 
Sevgi bir kuşun kanadında. Sevgi bir çiçeğin kokusunda. Sevgi bir çocuğun gülümsemesinde. Sevgi bir annenin sıcacık çorbasında. Sevgi bir babanın sırtını sıvazlamasında. Sevgi bir öğrencinin dileğinde. Sevgi  bir öğretmenin sabrında. Sevgi bir doktorun reçetesinde. Sevgi bir askerin tabancasının namlusunda. Sevgi bir polisin cesaretinde. Sevgi bir halkın topyekûn millet olmasında. 
Sevgi şairlerin gönlünde. Sevgi ozanların sazında. Sevgi âşıkların dilinde. Sevgi yazarların sözünde. Sevgi annelerin ninnisinde. Sevgi babaların himayesinde. Sevgi bayrağın gölgesinde. Sevgi vatanın kalbinde. Sevgi renklerin gizinde. Sevgi uzaklarda değil içimizde.
Sevin kardeşim, sevin. Nedenini, niçinini bir yana bırakarak sevin, sadece sevin. Nedensiz, sartsız, ön kabulsüz sevin.  İnsan olduğu için sevin. Canlı olduğu için sevin. Hayatımıza bir mana, renk, tat, koku kattığı için sevin. Tabiatın, evrenin bir parçası olduğu için sevin. Dahası Yunus için sevin, Mevlana için sevin, Pir Sultan Abdal için sevin, Karacaoğlan için sevin velhasıl, Hakkın hatırı için sevin. “Elif okuduk ötürü//Pazar eyledik götürü//Yaratılmışı hoş gördük//Yaratan'dan ötürü”
 Ali Ayşe'yi seviyor. Hadi hatrı kalmasın Ayşe de Ali'yi seviyor. Utanmayın. Kendi isimlerinizi yazın. Yazmakla da kalmayın, söyleyin göğsünüzü gere gere, çıkıp haykırın tüm dünyaya biz, birbirimizi seviyoruz, biz, ülkemizi seviyoruz, biz, bayrağımızı seviyoruz, biz, inançlarımızı seviyoruz, biz, değerlerimizi seviyoruz, biz, cumhuriyetimizi seviyoruz ve biz, bizi biz kılan vatanımızı çok ama çok seviyoruz.
*Bu yazıda-dipnot da dâhil-239 demokrasi şehidimizin aziz hatıralarına istinaden 239 kere “sevmek” kelimesinin farklı türevleri kullanılmıştır. Ve bu yazı, 239 vatan şehidine ithaf olunmuştur.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık