• 10 Ocak 2018, Çarşamba 8:08
ErolKonal

Erol Konal

SEVGİ (MÜNİR ÖZKUL)
 “Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmaz? Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey! Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm, ben, Yaşar Usta. Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun? Bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme. Dokunma çocuklarıma. Dokunma oğluma. Dokunma gelinime. Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar Usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile.”*

Sevgi. Ağızlardan düşmeyen, yüreklerden eksik olmayan, her derdin devası her yaranın merhemi ama her nedense kıymeti bir türlü idrak edilemeyen, söylemekten ve göstermekten çekinilen, imtina edilen sihirli kelime.
Ev demek sevgi, yuva demek, hane demek. Fedakârlık demek sonra sevgi, paylaşmak, destek olmak demek, dayanmak, kenetlenmek demek en çok da. Sarılmak demek, yalnız olmadığını bilmek demek, kimsesiz olmadığını hissettirmek demek, sevgi.
Saygı demek sevgi, anlayış demek, empati demek… Gönülden olmak demek sevgi, sırdaş olabilmek, sırdaş kalabilmek demek. Samimiyet demek sevgi, güven demek, huzur demek, emniyet demek…
Nadide olan, nadir bulunan, nevi şahsına münhasır demek sevgi. Nazlı demek, nazenin demek, naif demek sevgi. Nimetlerin en güzeli, lütufların en değerlisi demek sevgi.
Kalpten olan demek sevgi. Sımsıkı, sıcacık, sapasağlam olan demek sevgi. Kuşatan, ayırmayan, dışarda bırakmayan, ötekileştirmeyen, sarıp sarmalayan demek, sevgi.
Din, dil, renk, cinsiyet, statü gözetmeden herkesi, her şeyi bir görmek demek sevgi. Zengin fakir ayırmadan, güzel çirkin gözetmeden, hatalarıyla sevaplarıyla kabullenmek demek, sevgi.
Ne soğuk ne sıcak. Ne ifrat ne tefrit. Her daim dengeli, her zaman makul. Aşırıya kaçmayan, sınırları zorlamayan… Renkler ve zevkler tartışılmasa da kahvenin bile orta şekerlisi makbul.
Yürekten, candan, içten olan demek sevgi. Tek seferlik, gelir geçer, iade edilebilir, son kullanım tarihi geçmiş, takas olunabilir bir meta değildir, sevgi.
Katlanmaktır sevgi, şikayet etmemektir, yanında durmaktır, halini hatrını sormaktır, özlemektir, üzülmektir, merak etmektir, kaygılanmaktır, sevgi.
Selamdır, merhabadır, günaydındır, sevgi.
İyi akşamlar, iyi geceler, tatlı rüyalar, hayırlı sabahlardır, sevgi.
Allahaısmarladık, güle güle, hoşça kaldır, sevgi.
Hayırlı olsun, geçmiş olsun, Allah kavuştursundur, sevgi.
Rica ederim, teşekkürler, özür dilerim, affedersinizdir, sevgi.
Konuşmadan anlaşabilmek, bir tebessümle dertten tasadan uzaklaşabilmek, aynı anda konuşup aynı anda susabilmek, hep beraber gülmek hep beraber ağlayabilmektir, sevgi.
Bire on, bire yirmi yedi, bire yedi yüzdür rahmeti gereğince, bire birdir misliyle adaleti uyarınca, sevgi.
Bir duadır sevgi, bir dilek, bir temenni, bir niyettir. Cesarettir sevgi, dürüstlüktür, sadakattir, vefadır.
Unutmamaktır, hep hatırlamaktır, yâd etmektir, yaşatmaktır, sevgi. Mücadeledir, çalışmaktır, yürümektir, amaçtır, gayedir, ülküdür, mefkûredir, sevgi.
İlmek ilmek örülen, nakış nakış işlenendir, sevgi. Kelime kelime kurulan, satır satır okunandır, sevgi.
Bazen bir yağmur damlasıdır sevgi, susamışlara rahmettir; bazen bir kar tanesi gibi her dokunduğunu iyileştiren, güzelleştirendir. Bir rüzgârdır bazen sevgi, en eşsiz kokuları taşır gönülden gönüle, bazen de fırtınaya dönüşür ayrık otlarını katar önüne.
Kelimeleri kelimelere bağlayandır, sevgi. Renklere anlamını verendir, sevgi. Masumiyetin gözyaşları, günahların kefareti, yanlışların affıdır, sevgi.
Sevgi umuttur, vazgeçmemektir, pes etmemektir. Ve sevgi kıymetini bilenlerin elinde her kapıyı açan, her müşkülü halleden en güçlü anahtardır.
Sevgi en güzel köprüdür kalpten kalbe kurulan. Sevgi, en kestirme yoldur gönlü gönle bağlayan. Sevgi, masum bir gülüştür gözlüklerin arkasından. Sevgi, ürkek bir sestir yüreklerden yankılanan.
Sevgi, mutluluktur kelimelerin kifayetsiz kaldığı. Sevgi, zenginliktir parayla pulun geçmediği. Sevgi, tükenmez hazinedir kıymetini bilene. Sevgi, bir definedir çıkarmasını bilene.
Yeri geldiğinde kavga etmektir sevgi, yeri geldiğinde susmak. Gitmek olur bazen sevgi, bazense dönmek. İçin için ağlamaktır kimi zaman sevgi, katıla katıla gülmektir kimi zamansa.
Bazen bir film olur sevgi birlikte gidilen, bazen bir bisiklet olur hep beraber sürülen. Kimi zaman yağmurda kâğıttan gemiler yüzdürmektir minik su birikintilerinde sevgi, kimi zamansa kartopunun sıcaklığını hissetmektir bedeninde.
Gün olur çamura bulanmaktır sevgi, gün olur çimen yeşiline. Gün gelir bir bardak çay olur sevgi, gün gelir bir portakal kabuğu…
Ve sevgi, gökyüzünün her yerde mavi olduğunu bilmektir…

* Bizim Aile filminden, Münir Özkul'un oynadığı Yaşar Usta karakterinin repliğinden…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık