• 11 Şubat 2020, Salı 16:44
ErolKonal

Erol Konal

Kitabın Ortası

Çiçek dalında güzeldir, mevsim mevsiminde. Mavi özgürlüğün rengidir, kırmızı gülün, beyaz masumiyetin, pembe hayallerin. Kuşlar uçabildiğince mutludur, rüzgârlar esebildiğince. 
Kitaplar okundukça faydalıdır, bilgiler kullanıldıkça. Sözler tutulmak içindir, kollar sarılmak. Zaferler kazanılmak içindir, imtihanlar sınanmak. Şiirler okunmak içindir, şarkılar söylenmek, masallarsa anlatmak. 
Gençlik başımda duman, Gençliğim Eyvah…
Söz geçmeyen gönülse de kalp kalbe karşıdır. Gönül viran olunca hane mamur olur mu? Gözyaşı dökmeyenin yüreğinin ateşi söner mi? Her şeyi bilenin eksiği hiç biter mi? Kartopu oynamayan içindeki çocuğa hala mevlit okutmadıysa vay haline! 
Günün kıymetini bilmeyen gecenin değerini anlar mı? Güneşe sırtını dönen ayın kadrini bilir mi? Düz ovada şaşıran sarp dağlarda yitmez mi? Rüzgâr ekenler fırtına biçmezler mi? 
Çok kelam aşık usandırır, çok taam obeziteye kadar gider, maazallah diyetisyen kapılarında telef olur gidersiniz, çok uykuysa yolda bırakır. Bir musibet bin nasihatten yeğ imiş; azı karar çoğu zarar imiş. 
Siyah giyme toz olur, beyaz giyme söz olur, o da uçar, yazı kalır. 
Bir olmadan iki olmaz, ikilik varken de birlik olmaz. 
Zaman bir ırmaktır hiç durmaz akar; vakit bir andır gelip geçer. Gün Uzar Asır Olur, asır ki insanların çoğu hüsrandadır…  
Su hayattır, azizliği ondandır. Su rahmettir, cömertliği bundandır. Ondandır güngörmüş çınarların gölgesinde serinleyenlere su gibi aziz ol demesi, bilmem, bilebildin mi, anlayabildin mi?
Hazırsan cevaplara vaktidir soruların. 
Dinlenmek ancak yorulanların hakkıdır. 
Unutulmak, unutanların kaderi, hatırlanmak unutmayanların. 
Hükmü bazen bir çizgi belirler bazen bir nokta. 
Rengi belli olmayanların, sesi soluğu hiç çıkmayanların er geç kokuları çıkar, unutma!
Sırlar, sır saklamasını bilenlere emanet edilir ve ehline verilmeyen her emanet bir bumerang gibi eninde sonunda sahibine yönelir.
Uzatmak değildir maksadım ne sözü ne yazıyı. Hele hele hiç tarzım değildir satır aralarında hava durumu tahmini vermek!
Dilimden dökülen kalbimin feryadıdır. Kalbime ilham olansa fikrimin serencamıdır. 
Ne eksiktir ne fazla, karınca kararınca. Vakit akşam olunca sözlerimi hatırla. Dündü, bugündü, yarındı, dünya üç gündür unutma. Her şeyi unutsan da sen, sen ol sakın kendini unutma. 
Bil ki insan hem yaptıklarıyla hem yapmadıklarıyla insandır. Ama insan yap/a/madıklarıyla değil yaptıklarıyla hep hatırlanır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık