• 08 Mart 2017, Çarşamba 8:04
ErolKonal

Erol Konal

Kelimeler Tiradı
 İnsan da bir kelime değil miydi nihayetinde? Bir kelime.  Kelimelerin var olma sebebi. Kelimelere mana katan ya da kelimeleri anlamsızlaştıran? İki ucu açık muammalar  sarmalı. 
Kelimelerim diyordu, kelimelerim. Ne yaparım onları da alırsanız elimden? Kelimesiz yaşanır mıydı ki? Kelimesiz nefes alınır mıydı ki? Konuşulur muydu ki kelimelersiz? Ya cümleler, cümleler kurulabilir miydi mesela? 
Renk renktiler kelimeler, koku kokuydular.  Çağıl çağıl yağarlardı da lapa lapa da. Kah şafak vakti çıkarlardı yola kah kuşluk vakti. Kah gölgesi olurlardı kah hayaleti. Günün sonunu zor ederlerdi  çoğu kez, kimi zamanda gecenin sağırlığında boşanırlardı satırlara sağanak sağanak.  
Dua olurlardı dilden dökülen. Umut olurlardı yolu koyulan. Arzu olurlardı kıvrandırdıkça kıvrandıran.  Sevdaya dönüşürlerdi yakıp kavuran.  Muhabbet olurlardı yürekleri ısıtan…
Hepsinin hikâyesi kendince.  Hepsinin kapısı  çalınmış nicelerce.  Hepsinin hesabı kabarık, hepsinin vukuatı var iyi ya da kötüce.  Ama sanmayın ki ne suçlular ne de masum. Ne günahkârlar ne de tövbeli. 
Hangisine dokunsan bir ah saklı derununda.  Hangisine uğrasan bin bir naz kıvamında. Hangisine sorsan hep yanlış anlaşılmışlar. Hangisine sorsan hep eksik bırakılmışlar. Hangisine yol düşürsen senden benden alacaklılar!
Kelimeler. Ah kelimeler. Ne onlarla ne onlarsız.  Damardaki kan gibi.  Gönüldeki sızı gibi. Ele avuca sığmaz düşler gibi. Gidip de dönmeyen kuşlar gibi. Sustukça büyüyen boşluklar gibi. 
“Kelimeler günahım değil gururum.”* Diyen üstat ruhun şad olsun. “ Öyle seveceksin ki kelimeleri sana yetecekler!” **diyen üstat ruhun bir kere daha şad olsun.  
Kelime her şey.  Kelime elzem.  Kelime başlangıç, ilk, önsöz, mukaddime, girizgâh, ezel, a, bir, tek, sonsuz… Kelime nihayet, son, nokta, ahir, bitiş, ebed, sonsöz, sonsuz…
Kelime sır. Kelime gizem. Kelime emanet. Kelime akit. Kelime söz.  Kelime hazine. Kelime köprü. Kelime uçurum. 
Kader de bir kelime. Ama kelimeleri kader kılanlar müstesna. İstisna olanların kelimelerle arası fevkalade. Kelimeler bile seçici. Kelimeler bile halden anlayıcı. Kelimeler bile ayırıcı. 
Kelime gizli bir dil şairce; “Bu bir lisan-ı hafidir ki ruha dolmakta…”***
Bidayette vardı kelime, nihayette de olacak kelime! Ne mutlu kelimeleri olana! Ne mutlu kelimeleri hoş tutana! Ne mutlu kelimeleri dost kılana!
*/**Alıntılar Cemil Meriç…
***Ahmet Haşim

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık