• 18 Temmuz 2014, Cuma 9:45
ErolKonal

Erol Konal

Kaldığı Yerden…
…..
Bu şiir suya yazılmıştır
Bir hiç kimse için
Hesapsız ve ardından ağlanmadan
Öyle harap öyle yetim bırakılmıştır
Mor dağların kınalı bulutuna
Irmağın köpüğüne
Tarçın ağacının yapraklarına yazılmıştır
Bu şiir düşe yazılmıştır
……….*
 
Kaldığı Yerden…
 
            Güneşin hepimizin üzerine doğduğu,  yağmurun herkesin üstüne yağdığı bir gerçekken; biz dünyalıların bu resitallerden aynı oranda nasiplendiğimiz konusunda ciddi ciddi şüphelerim var.
            Tıpkı aynı yere bakanların aynı şeyi görmediği ve aynı şarkıyı dinleyenlerin benzer tepkiler vermediği gibi.
            Zaten aslolan, normal olan da bu değil mi? Nihayetinde suretlerimizin benzerliğini siretlerimizin farklılığı bertaraf etmiyor mu? Deney faresi değiliz ki olaylara aynı şartlar altında aynı tepkileri verelim. Amaç bu değilse tabii!
            Sen, hiç görmediğim meçhul kadın ya da bayan X! Parfümü asansöre değil kendine sıkacaksın. Sen, ey sigarayı içmek yerine yiyen vatandaş! Zannediyorsun ki bu koku üzerime sinerse birtakım haşerat yakınımdan geçmez ben de sıtmaya, karahummaya yakalanmam diye yüzyıllık bir saflıkla avunabilirsin; lakin es kaza bir dolmuşta ya da farklı bir kapalı ortamda seninle aynı havayı teneffüs eden biçare insanoğullarına hiç mi acımıyorsun? Sen, ey tuttuğu orucunu teravihle taçlandırma gayretindeki saf ve masum Müslüman! Bu kadar tıka basa yiyip de bizim namazımızı berbat etmeye hangi inanç sisteminde cevaz var? Eyvallah geğirmek abdesti bozmaya bilir ama bizim konsantrasyonumuzu bozduğu bir gerçek. Hem biz oraya-Allah kabul etsin- dini vecibemizi yerine getirmek için gelmişiz yoksa senin iftarda ne yediğini verdiğin nefesten anlayacak gurmeler kontenjanından değil…
            Hazır yeri gelmişken bir de şu cep telefonlarını kullanmasını artık bi zahmet öğreniverelim. Anladık çok önemli kişilersiniz. Anladık dünya sizin etrafınızda dönüyor. Anladık en yenisi en cafcaflısı, en afilisi en pahalısı sizde. Biz anladık da bir de siz anlasanız olur olmaz yerde kullanılmayacağını, sesinin kısılacağını… Seviyeli bir fırça oldu, sanırım!
            Nereye mi geleceğim? Diyeceğim şudur ki sıradanlaşıyor muyuz, nedir? Sıradanlaşmaktan kastım tek tipleşmek, seri üretim olmak, benzeşmekten öte bir mefhum. Bizim olanın, yöremize, yurdumuza ait olan değerlerin hızla aşınmasından, yok olmasından, sessiz sedasız hava sahamızı terk etmesinden bahsediyorum.
            Demiyorum ki çağa ayak uydurmayalım. Demiyorum ki modern zamanın nimetlerinden istifade etmeyelim. Demiyorum ki hep aynı kalalım.
            Değişelim tabii ki. Elbette gelişelim. Akmayan su bile bir süre sonra bozulmaya, yosun bağlamaya, larva üretmeye başlıyor, niteliklerini kaybediyor. Diyeceğimiz şudur ki her ne yapıyorsak, yapacaksak; bizcesini, bize yakışanını, yakışacak olanını yapalım.
            Bakınız, yapalım, edelim diyerek bir dileğimi, isteğimi dile getiriyorum; yoksa yapın, edin tarzında emirvari, kanuni söylemler huzurdan, haşa!
            Küçük ayrıntılar, nüansalar, minik detaylar söylemeye çalıştığım. Tam da suretlerimizi diğerlerinden belirginleştiren ve fark edilir kılan yükte  hafif pahada  ağır özelliklerden dem vuruyorum.
            Ben merkezcilikten azıcık feragat edip yakın çevremizden başlayan ve biraz daha çabayla sınırları genişleyen bir biz olabilme uğraşına duyulan özlemden fazlası değil bizimkisi..
            Sıkılmadınız mı birinci tekil şahıslardan? Bıkmadınız mı insanları sen zamirine hapsetmekten? Hala kaldı mı ötekileştiremedikleriniz?
            Biz buradayız. Bekleriz. Bir bardak tavşan kanı çayımız ve herkesi kendince kabul eden yüreğimizle..
            Varsın olmasın yatlarımız, katlarımız. Varsın olmasın şunlarımız, bunlarımız. Olmasın varsın. Siz varsınız ya… Umut var ya…          
            *Adam Gibi, İbrahim Sadri, Timaş yay. Sh: 26

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık