• 05 Mart 2019, Salı 17:19
ErolKonal

Erol Konal

KaDıN

Kalp. Ayna. Dünya. Irmak. Nefes.
Kader. Külkedisi. Kâğıt. Kül. Kale. Kalem. Kutsal. Kadim. Kış. Kapı. Kuğu. Kar. Krizantem. Karadut. Kaide. Karakter. Körfez. Karanfil. Köprü. Kara sevda. Kök. Kardelen. Kor. Kartpostal. Kartopu. Kitap. Kaside. Kıyı. Kedi. Kır. Kelam. Kısmet. Kelebek. Kırmızı. Kevser. Kırlangıç.
Kelimeler yetmez ki anlatmaya, cümleler tarif edebilsin! Her insan gibi her kadın da kendi hikâyesini içinde taşır, orada büyütür, orada filizlendirir önce. 
Kök salması bu hikâyenin, fidana dönüşmesi, o çekirdeğin(öykünün) sonradan sayısız romana dönüşmesini dillendirmek öyle her babayiğidin harcı olmadığı gibi her eli kalem tutanın ne haddine ne de cüretine kalmıştır. 
Küllerinden doğan her hikâye ne kadar saygıya ve övgüye layıksa; kadının, kadın olma yolundaki mücadelesi de bir o kadar takdire, bir o kadar iltifata ziyadesiyle mazhardır.
 Ab-ı hayat. Abla. Açelya. Ada. Ayın ışığı. Ayın on dördü. Ay parçası. Afili. Af. Ağaç. Ateş. Ahenk. Aşina. Aheste. Aspirin. Ahir. Asil. Ahlak. Armağan. Ahu. Arkadaş. Aile. Anlayış. Akik. Anlam. Akis. An. Akrostiş. Akşam. Albeni. Âlem. Alev. Alfabe. Alımlı. Alın yazısı. Allah vergisi. Allah bir yastıkta kocatsın. Allah eksikliğini göstermesin.
Arafta kalmış bir destandır aslında kadının dünden bugüne dek uzanagelen öyküsü. Eril bir dünyada kök salmaya çalışmak, varoluşsal bir mücadeleye tutuşmak yine ve ancak kadınların zaferle neticelendirebileceği bir mücadele olarak her an, her saniye kayıtlara geçerek insanlık tarihine altın harflerle yazılmaya devam etmektedir!
Eşref- i mahlûkat olan insana ek olarak, peygamber ifadesiyle kendisine sevdirilen üç şeyden biri olan kadının, bir gonca, açılmamış bir gül, hatta erkeğe emanet oluşunu idrak edemeyenlerin onu salt bir cinsellik objesi yahut sadece bir anne figürü olarak belli rollere sabitleyen dar mantık hezeyanından kurtaracak da yine kadının kendisine biçilen bu rollere isyanı olacaktır.
Dağ. Düş. Daima. Dair. Düğün. Damla. Düet. Davet. Duvak. Dayanak. Duru. Define. Dudu. Defne. Dua. Defter. Dört işlem. Değer. Dost. Değerli. Doğu. Dem. Doğru. Demet. Doğa. Deniz. Dize. Diyar. Denizkızı. Divit. Denizyıldızı. Dirlik. Dildaş. Derin. Dilber. Derman. Dilbaz. Ders. Dibace. Destan. Devlet. Deva. 
Dün geçti gitti. Dünya yine her zamanki gibi hızlı bir değişim ve dönüşümün eşiğinde. Değişime ve dönüşüme dün olduğu gibi bugün de en çabuk ayak uydurabilen kahraman kadınlara selam olsun. 
Burada tozpembe bir tablo çizerek gerçeklikten uzaklaşmak da istemem. Sorunları hele hele öznesinde 'kadın' olan sorunlarla doğru bir mücadele yürütemediğimiz de ortada. Soru-nu sadece kadın üzerinden okumaya çalışmaksa yanlışların belki de en büyüğü. Olayın sosyolojik, psikolojik, antropolojik,  ekonomik, kültürel ve bölgesel boyutlarını görmezden gelerek meseleyi çözemediğimiz gibi onu daha girift ve çetrefil bir hale soktuğumuz hepimizin malumu, kulağının üzerine yatanlar hariç!
Işk. Itır. Iydıye. Ilgıt ılgıt. Işıl ışıl.
Ilık bir ağustos akşamından geçerken yolumun kesiştiği ilk kadına(anneme) saygıyla, minnetle. Ahh, benim cefası, sefasından çok olan kadınım! Ahh, benim derdi dermanından aşkın kadınım! Ahh, benim ömrü ömrüme, gönlü gönlüme eklenesi kadınım! Ahh, benim ışıl ışıl gözleriyle, ılgıt ılgıt kokusuyla Dünyayı cennet eyleyen güzeller güzeli kadınım!
Irmak seni görünce denizi unutur, Güneş sana bakınca utancından kızarır, Ay seni görünce hicabından bulutların arkasına saklanır. Yine Ay ki yakamozlarıyla yoluna düşürür en güzel düşlerini. Kelebekler kırlarda senin için dans eder ve çiçekler sen onları başına taç yapasın diye boy verirler toprağın bağrından. 
Rüzgârlar sen serinleyesin diye eser tatlı tatlı, ağaçlar senin için gölgeler güneşi. Ve sen mutlu olasın diyedir şairlerin mısraları. Sanadır şarkılar, sanadır alkışlar. Senin için bak tüm bunlar, senin için, senin için… 
Bak kalem bile senin için selama durdu da yazının tam burasında kendince meziyetler sergilemekle meşgul bu satırlarda.  
Nüans. Nadide. Nur. Nağme. Nota. Naif. Nokta. Nakış. Niyet. Nasihat. Nilüfer. Nasip. Nihayet. Naz. Nezaket. Nazenin. Nevbahar. Nazım. Neşe. Nazik. Nergis. Narin. Nedime. 
Noktayı koymaya daha çok var konu kadın olunca. Kadınla erkeğin, kadınla toplumun, kadınla kadının ve kadınla insanlığın sorunsallığını, erkeğin kadınla, erkeğin toplumla, erkeğin erkekle ve erkeğin insanlık tarihiyle olan problematiğinden ayrı gördükçe bu meselenin vuzuha kavuşmasını beklemek en iyimser tabirle safdillik olur, ancak! 
Körlerin fili tarifi gibi meseleye yaklaşmaktansa, tüm tarafların eteklerindeki taşı dökmezden evvel bütün önyargılarından ve ön kabullerinden sıyrılmış olarak meydana çıkmala-rını beklemek sorunun halli için yeterli olmasa da gerekli ve doğru bir adım olacaktır, vesselam…
Bütün bunlardan sonra yeni bir şey söylediğimiz iddiasında değiliz; ki zaten dikkatli okurlar bilinenlerin kısa bir hatırlatmasından fazlasını yapmadığımızı teslim edeceklerdir. Bizimkine ne taraf olmak ne kayıtsız kalmak da denilebilir, kabaca. 
Bu meselede bizce önemli olan, asıl sözü söylemesi gereken kadınların meydanı erkeklere bırakmadan kendi dertlerine kendilerinin tercüman olmaları, kendi şarkılarını kendilerinin söylemeleridir. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık