• 08 Ekim 2019, Salı 16:18
ErolKonal

Erol Konal

Kader Ağlarını Örüyordu

Karanlığı giyinmişlere sokak lambaları kılavuzluk edemez. 
Yolun yarısında kural değiştirmeye çalışanlarla yolun geri kalanı yürünemez.
Sözün belagati, özün hakikatini gölgelemeye başladığında kapıyı hayırdan çok zarar çalmaya başlar.
Kelimeleri itina ile seçenler, aynı hassasiyeti, söz konusu kendi konforları olduğunda nedense birdenbire unutuverirler.
Bildiğini sanmakla bilmediğini bilmemek arasındaki fark öyle sanıldığının aksine neredeyse hiçle yok arasındadır. Azıcık açmak gerekirse çok bilen çok yanılırsa da az bilen çok kandırılır; ta ki alim ile cahilin, ne farkı vardır ki her şeyi bildiğini zannedenle hiçbir şeyi bilmediğini bilmeyen nazarında!
Karanlık ansızın gelmez ama gün yavaş yavaş ağarır karanlığın bağrından. Gece çok şeye gebedir; en çok da düşünceye. Düşler düşerken birer birer gecenin kucağından boşluğa ancak birkaçı kendini talih kuşunun kanatlarında bulur kök salabilsin, filiz verebilsin diye.
Kötülük, durmaz; iyilik, yorulmaz. Güzellik mutlaksa da çirkinlik göreceli midir?
Cevaplar mı sorularda gizlidir yoksa sorular mı cevaplarda? Dün mü daha uzaktadır yoksa yarın mı? 
Unutma, uzayıp kısalan gölgelerin boyudur, hakikatin değil. 
Yanılma, azalan zaman değil, daralan hayatlardır! Kısalan günler değil, uzaklaşan ufuklar! Tükenen ömür değilse, yaklaşan ecel midir?
Sistemin bozukluğu, doğruların yanlışlardan değil, yanlışların doğrulardan götürmesinden belli değil mi? 
Bilgiye bu denli zahmetsiz ulaşılmasında sence de bir gariplik yok mu?
Yağmurlardan sonra toprak eskisi gibi kokmuyor artık farkında mısın?
Başlangıcı olanın mutlaka bir sonu da vardır kader çizgisinde. Ne kadar uzun olursa olsun cümleler mutlaka onlara da haddini bildirecek bir nokta çok uzaklarda değildir!
Bir noktaymış başlangıçta her şey. İnsan da bir damla su değil miydi evvelinde ve bir avuç kül olmayacak mı nihayetinde? Çizgiler yolumuz, noktalar kaderimiz! 
Kader, çetin bir mesele! Kader, bitmez bir bilmece! Kader, sorular sarmalı! Kader, cevaplarda sorular! Kader, bir muamma mı? Yok, yok kader mukadderat son nokta. 
Durumu 'iki kapılı bir han'dan daha güzel özetleyen bir eğretilemeye rastlayan varsa buyursun gelsin, yoksa sonsuza değin sussun!
Sarte, 'kişi belli şeyleri söylemeyi seçtiği için değil, bu şeyleri, belli bir yolla söylemeyi seçtiği için yazar olur.' diyor ya hani; peki, ya insan? 
İnsan nasıl olacağız? Bilen varsa lütfen konuşsun! İnsan nasıl olunur?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


—- —- 17.10.2019 19:15

“Güneşin doğuşundadır doğanın sana verdiği değer Ve karşındakine değer verdiğin kadar insansın. Bir gün yalan söyleyeceksen eğer; Bırak karşındaki sana güvendiği kadar inansın. “ Can Yücel

YAZARLAR

tümü
yukarı çık