• 02 Ocak 2014, Perşembe 9:33
ErolKonal

Erol Konal

Düşünceler
 Kelimelerin de bir namusu, onuru, haysiyeti vardır!
***
Akıl kalbe kapalıysa, duygu düşünceye kırgınsa, fikir sevgiye muhtaçsa, hiçbir çözüm günü kurtarmaktan fazlasını vaat edemez. 
***
Nasıl bakmak görmek değilse, duymak da işitmek değildir.
*** 
Bütün meseleleri siyah ile beyazdan ibaret görenlerden gün gelir, diğer renkler hesap sorar. 
***
Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at bir insan kurtarır, bir insan bir vatan kurtarır. Ya bir söz kalp kırarsa? 
*** 
Sınırları çizenler gittiğinde yüreklerdeki yangını söndürmeye, gözlerdeki yaşlar, dillerdeki sözler kâfi gelir mi? 
*** 
Kendine rüzgârı yoldaş edinenlerin fırtınadan şikâyet etme hakları yoktur. 
*** 
Erdemi, fazileti, iffeti, civanmertliği kamuslara zincirleyenlerin doğru-yanlış skalasından hayır murat etmek olsa olsa tatlı bir iyimserlik addedilebilir ki onun da dimağımızda bırakacağı lezzet 'Rüzgâr Gibi Geçti'nin romantizminden fazlası olmayacaktır. 
*** 
Teselliden nasibi olmayanın mazereti de bahanesi de tükenmez. 
*** 
Düşüncelerini derin donduruculara emanet edenlerin ani elektrik kesintilerini hesaba kattıklarını umut etmek istiyoruz.
*** 
Her dramdan eğlence çıkaranların akıbetlerini yazmaya bizim, okumaya da sizin edebiniz müsaade etmez.
*** 
Orijinallik adına çizgilerin silikleştiği bir dünyada sıradan kalabilmek meziyet değilse de alkışı hak eder bir davranıştır. 
*** 
Başarı için her şeyi göze alanların iyi kalabilmek adına hiçbir şey yapmamalarını alışılmış çaresizlikle geçiştirmek onlara değil ama kendimize büyük bir haksızlıktır. 
*** 
Yıkılan binalar, devrilen araçlar, çöken sitemler, tükenen kaynaklar değil, yıkılan da devrilen de çöken de tükenen de insanlar…
*** 
Tez, sentez, analiz. Önemlidir. Gün olur her şeydir. Gün gelir hiçbir mana ifade etmez. Gün gelir hiçbir hesap tutmaz. İstatistik. Olasılık. İzafiyet teorisi. 
*** 
Bazı boşluklar vardır ki yerine ne koyarsanız koyun dolmaz; tıpkı güneşin balçıkla sıvanamayışı gibi. 
*** 
Okumak lüzumludur. Altını çize çize okumak faydalıdır. Çizikleri birleştirebilmek farkındalık oluşturur. Hayatı okuyabilmek fark yaratır. 
*** 
Susmanın da konuşmanın da gülmenin de ağlamanın da bir çağı vardır. Ve her şey çağında güzeldir. 
*** 
Rotasını yitirmiş gemiler sığınılacak liman arar. Kıblesini şaşıranlar pusuladan medet umar. Amacını sapıtanlar kaostan beslenir. Çok şükür ki ne rotamızı yitirdik ne yönümüzü şaşırdık ne de niyetimizi kirlettik. 
*** 
Her şeyin bir ederi, bedeli var. Hatta diyeti var. Ama insan kalabilmek paha biçilemez. 
*** 
İnsan mal mülk fakiri olabilir yeter ki düşünce yoksulu olmasın. İnsan malının mülkünün zekâtını, öşrünü vermeyebilir; ama düşüncesinin zekâtını vermeyenlerden vazgeçtim sadakasının üstüne yatanlardan Allah hepimizi korusun. 
*** 
Düşünmek saygı duymaktır. Düşünmek sevgi beslemektir. Düşünmek en büyük hazinedir. Düşünmek nimettir kıymetini bilene. Düşünmek yaşamaktır, vesselam.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık