• 03 Aralık 2013, Salı 9:27
ErolKonal

Erol Konal

#Diren Hüzün…
 Bu, bir isyan değil. Bu, bir sitem değil. Bu, bir yakarış değil. Bu, bir x değil.
Bu, kelimeleri hüzne bulanmış, cümleleri hüzne adanmış, konusu hüzne sevdalanmış, teması hüzünle kutsanmış buruk bir tebessümün portresidir.
Bu, canını ruhuna, ruhunu hayallerine, hayallerini hüznüne yoldaş eyleyenin hikâyesidir.
Bu, sevdası gönlüne, ülküsü kalbine, yüreği bedenine dar gelenin türküsüdür. 
Bu, dualarını Allah'a, ümitlerini yarına, rüyalarını sonsuza ısmarlayanın uçurtmasıdır.
Bu, bir tarih hatırlatma tezi değildir. Bu, mazinin debdebeli günlerinde teselli aramak değildir. Bu, bir kurtla kuzu kıssası olmadığı gibi kürkçü dükkânıyla tilki hikâyesi de değildir. 
Bu, umutlarını toprağa, sevinçlerini bağrına, acılarını sadrına gömmüşün beyanıdır.
Bu, hiç gitmeyenin resmidir. Bu, hep bekleyenin fotoğrafıdır. Bu, hep kalanın heykelidir. 
Bu, rüzgârın müjdesi, bulutun güftesi, yağmurun bestesi, toprağın şarkısıdır.  Bu, kuşların nağmesi, ağaçların meyvesi, çiçeklerin kokusudur. 
Bu, göğün mavisi, çimenin yeşilidir. Bu, denizin dalgası, dağın yankısıdır. 
Bu, gecenin sessizliği, günün tantanasıdır. Bu, sabahın buğusu, akşamın kızılıdır. 
Bu, kitabın ortası; bu, sükûtun çığlığı; bu, alınyazısı; bu, ömür törpüsüdür.
Bu, kelebeğin rüyası; bu, iki dünya arası; bu, sevenin sevdasıdır. 
Bu, hayattır. Bu, hayatın kendisidir. Bu, yaşamaktır. Bu, her şeydir. Bu, hiçbir şeydir. 
Bu, bir bakıştır ki kıvılcıma gebedir. Bu, bir kıvılcım ki ateşe teşnedir. Bu, bir ateştir ki marifeti yakıp yıkmaktır. Bu, bir yangındır ki dermanı su değildir; lakin küllerinden doğmanın ab-ı hayatı bir damla gözyaşında nihandır. 
Bu, yalnızlığın kalabalıkları mesken tutmasıdır. Bu, yalnızlığın caddeleri arşınlamasıdır. Bu, yalnızlığın varlıkta yokluğa karışmasıdır. Bu, yalnızlığın hükmünü icrasıdır. Bu, yalnızlığın dayanılmaz cazibesidir. Bu, yalnızlığın tüm renkleri silmesidir. Bu, yalnızlığın meydan okumasıdır.
Bu, bir kırgınlığın yansıması değildir. Bu, bir gücenmişliğin dökümü değildir. Bu, bir dargınlığın nişanı değildir. Bu, bir küskünlüğün faturası değildir. Bu, bir incinmişliğin belgesi değildir.
Bu, bir ihtimaller hesabı değildir. Bu, bir tez ya da antitez değildir. Bu, bir denklem değildir. Bu, duygusal gelgitlerin çukur aynadaki izdüşümü değildir. Bu, “Gökyüzünün başka rengi de varmış!//Geç farkettim taşın sert olduğunu.//Su insanı boğar, ateş yakarmış!//Her doğan günün bir dert olduğunu,//İnsan bu yaşa gelince anlarmış.” değildir.1 
Bu, melankoli değildir. Bu, melodram değildir. Bu, fotoroman değildir. Bu, arkası yarın değildir. Bu, radyo tiyatrosu değildir. Bu, sitcom değildir. Bu, bir yarışma değildir. Bu, hepsinden öte bir oyun değildir.
Bu, ata yadigârı, ecdat hatırasıdır. Bu, baba emaneti, oğul vasiyetidir. Bu, anne şefkati, çocuk kalbidir. Bu, kardeş payı, komşu hakkıdır. Bu, aile mirası, diş kirasıdır. 
Bu, sahibinin tapulu malıdır.  Bu, sahibinden satılık değildir. Bu, ömürlüktür, hercai değildir. Bu, tek kullanımlıktır, sürüm değildir. Bu, seri sonudur, evladiyeliktir. Bu, türünün son örneğidir, antikadır, müzeliktir.
Bu, hesabı görülmüş, KDV'si ödenmiş, mührü basılmış, kaydı düşülmüş, hükmü verilmiş, infazı gerçekleşmiş, üstü örtülmüş, 'Yasin'i okunmuş, defteri dürülmüştür.
Bu, kroniktir, müzmindir, arızalıdır, netamelidir, tekin değildir.
Bu, “Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem;// Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizarım!// Oku, şayed sana bir hisli yürek lazımsa;// Oku, zira onu yazdım iki söz yazdımsa.” nın kötü bir taklididir.2
Bu, “Hep suç bende değil beni yakıp yıkan bir nazar vardır//O şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır //Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır”a özenen bir haddini bilmezin karalamalarıdır.3
Bu, hüzündür. Biraz hazin, biraz üzgün, biraz zalim, biraz üzgün; ama hep narin, hep nazik, hep nazlı ara sıra nadan bir o kadar da nobran ve nalan…
1 Cahit Sıtkı TARANCI; Otuzbeş Yaş
2 Mehmet Akif ERSOY; Safahat
3 Sezai KARAKOÇ; Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık