• 28 Ekim 2016, Cuma 9:30
ErolKonal

Erol Konal

CUMHURİYET
Cumhuriyet. Sözlük anlamıyla değil uygulama sahalarıyla. Soyut taraflarıyla değil somutlaşmış temsilleriyle. 
Çocukların gözlerindeki ışık kadar içten. Başarının hazzını yaşamak kadar gururlu. Benzemese de birbirine, farklı olsa da birbirinden saygılı. Ötekileştirmeden, uzaklaştırmadan, değersizleştirmeden kucaklayıcı. Nefes alıp vermek kadar doğal.
Düşten gerçeğe uyanmak gibi. Hayalden hakikate varmak gibi. Düştüğün yerden kalkmak gibi. Küllerinden doğmak gibi.
Umumun değil herkesin menfaati. Gülümsemek hesapsızcasına. Yaşamak yarınlardan korkusuzcasına. Bağımsızlıktır senin adın, özgürlüktür. Onurdur, şereftir, insanca yaşamaktır vasfın senin. Azimdir, kararlılıktır pes etmemektir şiarın senin. 
Armağansındır paha biçilemez. Hediyesindir kıymetin silinemez. Emanetsindir ihanet edilemez.  
Marifet. Medeniyetin bizcesi. Medeni olmanın sözde değil pratikte hayat bulmuş hali. Maddeyi maneviyatla yoğurup biz kılmak. Mekanikleşmeden makineye hükmetmek. 
Her tür mandacılığa karşı, her tür demokrasi karşıtlığına birlikte, her tür istiklal ihlaline topluca hareket etmek. 
Mantıktan ayrılmadan, sağduyuyu elden bırakmadan, duygusallıktan uzaklaşmadan sağlam ve emin adımlarla insanlığa iade-i itibarını kazandırmak. 
Hakkın teslimi. Hakkaniyetin her hali. Hükmün meşrusu. Hali mazinin ışığında istikbale bağlamak. Geleceğin tohumlarını mazinin topraklarından devşirmek. Her durumda ve her şartta doğrudan ayrılmamak. 
Hür olmak. Hürriyeti iliklerinde hissetmek. Duyguda düşüncede, sevmede sevilmede, ağlamada gülmede hürriyetin tadını çıkarmak. 
Umudun meyveye duruşu.  Umudun bir ulusu ayağa kaldırması. Umudun aktüel realiteye teslim edilmemesi. Umudun ufukları belirginleştirmesi.
Uzakların yakın edilmesi. Sorunların çözülmesi. Yarınların garantisi. Huzurun ve güvenin tesis edilmesi.
Ruhun dirilişi. Ruhun kanatlanması. Ruhun maddeyle izdivacı. Ruhun aslına dönmesi. Ruhun rahvan atlar gibi şaha kalkması. 
Renklerin kardeşliği. Renklerin uyumu. Renklerin farklılığı. 
Rehavete kapılmadan, rahata alışmadan, rikkate dokunmadan geleceğe uzanmak. 
İstikbalin ve istiklalin teminatı. İtibar, uygulamalarıyla. İhtişam, yaptıklarıyla. İkna, vizyonuyla. 
İlerlemek sağlam adımlarla. Değerler oluşturmak eserlerle. İşlemek durmadan. Koşmak yorulmadan. Aramak yılmadan. Haykırmak korkmadan. 
Yeniliğin garantörü. Yeniden ve yeniden değişime ayak uydurabilme. Değişerek devam etmek, devam ederek değişmek şiarından vazgeçmeyerek ilerlemek. 
Bugünleri yarınlara taşımak. Yarınlarda zirvelerde dalgalanmak. Çağ açmak, çağ kapamak. Örnek olmak, rehber olmak. 
Erdemin egemen kılınması. Faziletin yüceltilmesi. Saadetin kalıcı hale getirilmesi. Emanetin ehline verilmesi. Liyakatin  öne çıkarılması. Dürüstlüğün kök salması. Cesaretin ayağa kalkması. Gönüllerin kırılmaması. Adaletin zedelenmemesi. Saygının, sevginin eksilmemesi. 
Vicdanların sakatlanmaması. Fikirlerin küstürülmemesi. İnançların, renklerin ayrıştırmaması. Duyguların, düşüncelerin ötekileştirmemesi. Sözlerin, eylemlerin uzaklaştırmaması. 
Türkiye'nin yumuşak gücü. Türkiye'nin kalbi. Türkiye'nin aydınlık yarınları. Türkiye'nin ruhu. Türkiye'nin olmazsa olmazı. Türkiye'nin sinerjisi. Türkiye'nin pırıltısı. Türkiye'nin kıymetlisi.
Uykusuz gün ve gecelerin, yokluk ve yorgunlukla tüllenen akşamların, bin bir çile ve ıstırapla söken şafakların, dillerden gönüllerden eksilmeyen duaların, tarihe not düşmüş bir imparatorluğun, medeniyetlere ilham olmuş bir kültürün, insanlığa umut olmuş bir milletin kendi küllerinden tutuşturduğu cumhuriyet meşalesinin aydınlığında daha nice nice bayramlara… 

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık