• 18 Mart 2016, Cuma 8:54
ErolKonal

Erol Konal

ÇANAKKALE 1915
 Bir çığlıktır Çanakkale, bir haykırıştır Anadolu’nun bağrından coşup taşan. Bir feryattır kopan anaların yüreğinden Çanakkale. Bir ahtır Çanakkale. Bir sesleniştir köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir; çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç, Çanakkale.
Bir çiledir Çanakkale nakış nakış örülen, bir derttir dermanı zehrinde saklı olan. Bir azaptır ki devası derdinden sorulan. Bir cehennemdir Çanakkale ki cenneti ardında saklayan. Bir gazaptır Çanakkale Türk’ün kahrını düşmanının suratına çarpan.
Bir çağrıdır Çanakkale çağlar ardından. Bir davettir Çanakkale dünyanın dört bir yanına ulaşan. Yedi düvele karşı tek yumruktur Çanakkale.
Bir çırpınıştır Çanakkale bidayette. Bir mücadeledir Çanakkale onca hengâmede. Bir çözümdür Çanakkale nihayette.
Bir adanmışlıktır Çanakkale, bir arkadaşlık destanıdır. Bu, öyle bir destandır ki üzerine ne söylense az, ne denilse eksik, ne yazılırsa yazılsın yetersiz kalmaya mahkûmdur.
Bir armağandır Çanakkale cetlerimize Allah’tan; bizlere atalarımızdan. Emanettir, emanet Çanakkale, Türklere Cenab-ı Haktan.
Bir andır Çanakkale zamanın durduğu. Bir demdir Çanakkale vaktin solduğu. Bir zamansızlıktır Çanakkale, çağların buluştuğu.
Bir anıdır Çanakkale, hatırlardan hiç silinmeyecek. Bir hatıradır Çanakkale, yüreklerden eksilmeyecek. Bir hatıralar yumağıdır Çanakkale, sarıldıkça büyüyen, çözüldükçe kanayan.
Bir nedendir Çanakkale, felsefelere kök söktüren. Bir nasıldır Çanakkale, tarihlere nal toplatan. Bir niçindir Çanakkale, sosyologları sınıfta bırakan. Bir nedir Çanakkale, yirminci yüzyılın böğrüne saplanan. Bir nerededir Çanakkale, vatan sathına kalplerle çizilen. Bir ne zamandır Çanakkale, yüz yıldır büyüye büyüye çoğalan.
Bir ağıttır Çanakkale, son ocak kalıncaya değin yakılan. Bir ağıttır Çanakkale, acısı her daim taze kalan. Bir ağıttır Çanakkale, dünyada eşi benzeri olmayan. Ve bir ağıttır Çanakkale, sinesinde umutları taşıyan.
Bir acıdır Çanakkale, dosta gülümserken, düşmanında dermansız sızılar bırakan. Bir acı ki ölümü bile sevimli kılarken hasmına hayatı cehennem eden.
Bir kırılmadır Çanakkale sonuçları hala devam eden. Bir KİLİT’tir Çanakkale, ANAHTAR’ı çağlar öncesinde bir KAPI’yla açılan.
Bir kararlılıktır Çanakkale, bir sağlam iradedir. Bir duruştur Çanakkale, bir tavırdır dosta düşmana.
Bir karanlıktır Çanakkale koynunda aydınlığı saklayan. Bir dipsiz kuyudur Çanakkale, karamsarların, kötümserlerin battıkça battığı. Bir kandildir Çanakkale, yeryüzünden gökyüzüne tutulan.
Bir kınalı kuzudur Çanakkale, bir kahramanlık destanıdır. Bir Yemen’dir Çanakkale, bir Galiçya’dır. Bir Sarıkamış’tır Çanakkale, bir Kanal’dır. Bir Balkanlar’dır Çanakkale, bir Kuzey Afrika’dır.
Bir Çanakkale İçinde’dir Çanakkale, bir Yemen Türküsü ’dür. Bir “Çanakkale Şehitlerine”dir Çanakkale, bir “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor ”dur.
Bir kimlerdir Çanakkale, bir kimlerledir. Bir yürektir Çanakkale, tüm dünyaya karşı. Tek yumruktur Çanakkale, bütün akvama karşı. Tek sestir Çanakkale, bütün uğultulara karşı.
Bir laledir Çanakkale, Conkbayırına, Arıburnu’na, Kızıl Çimene, Zıındere’ye serpilen.
Bir Conkbayırı’dır, Kilitbahir’dir, Zığındere’dir, Arıburnu’dur Çanakkale.
Bir Ezineli Yahya Çavuş’tur, bir Seyit Onbaşı’dır, bir isimsiz kahramanlar harmanıdır Çanakkale.
Bir lahittir Çanakkale, boğazın her yanına sıra sıra dizilen. Bir türbedir Çanakkale, gelip geçenin duasını esirgemediği. Bir anıttır Çanakkale, dostun düşmanın selam durduğu.
Bir eceldir Çanakkale, canına susayanlara haddini bildiren. Bir kuyudur Çanakkale, kendini bilmezleri yutan.
Bir edeptir Çanakkale 252 bin şehidiyle sessizce ebede uzanan. Bir edeptir Çanakkale, öncesiyle, sonrasıyla tarihe düşülen.
Bir zamansızlıktır Çanakkale, ezelden ebede uzanan.
Bir saniyedir Çanakkale, ölümle yaşam arasında. Bir dakikadır Çanakkale, varla yok noktasında. Bir saattir Çanakkale, istiklalle izmihlal çizgisinde. Bir haftadır Çanakkale, takvimlere sığmayan. Bir aydır Çanakkale, yüzyıllar kadar süren. Bir senedir Çanakkale, yirminci asra nişan olan. Bir asırdır Çanakkale, yüzüncü yılını dolduran.
Bir dipnottur Çanakkale, tarihe düşülen. Bir 624’e selamdır Çanakkale. Bir 1071’e saygıdır Çanakkale. Bir 1453’ü yâd etmedir Çanakkale. Bir 1923’e merhabadır Çanakkale.
Bir mühürdür Çanakkale, hükmü kıyamete kadar sürecek. Bir damgadır Çanakkale, izi dünya durdukça silinmeyecek.
Bir 12 Mart’tır Çanakkale. Bir 19 Mayıs’tır Çanakkale. Bir 30 Ağustos’tur Çanakkale. Bir 29 Ekim’dir Çanakkale.
Bir şiirdir Çanakkale. Bir uzun hikâyedir Çanakkale. Bir nehir romandır Çanakkale. En nihayetinde eşi benzeri olmayan bir destandır Çanakkale.
Bir “Asım’ın nesli”dir Çanakkale. Bir hisli yürektir, Çanakkale. Bir Mehmet Akif’tir Çanakkale. Bir önsözdür, Çanakkale. Bir son sözdür, Çanakkale.
Bir ruhtur, Çanakkale. Bir vicdandır, Çanakkale.
Bir GELDİLER’dir Çanakkale. Bir GÖRDÜLER’dir, Çanakkale. Ve bir DÖNDÜLER’dir, Çanakkale.
Bir boğazdır Çanakkale, haramla helal arasında. Bir sınırdır Çanakkale, olmakla olmamak arasında.
Bir nikâhtır Çanakkale, vatanla Mehmetçik arasında. Bir sevdadır Çanakkale, taşa toprağa kazınmış.
En çok da hüzündür Çanakkale… Erkeğiyle kadınıyla. Anasıyla oğluyla. Seveniyle sevileniyle. Dedesiyle torunuyla. Evlisiyle bekârıyla. Sözlüsüyle nişanlısıyla. Gideniyle geride kalanıyla. Dönmeyeniyle yol gözleyeniyle.
Ve tohumdur Çanakkale, filizlenmeye durmuş, meyveye teşne, bahara gebe ağacıyla nihayette.
Bir kıvılcımdır Çanakkale, bir ışıktır, bir umuttur Çanakkale bir umut…

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık