• 07 Ocak 2013, Pazartesi 10:01
ErolKonal

Erol Konal

Budalalığın Keşfi*
 Bugün sizlere bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Timaş Yayınları etiketli Hilmi YAVUZ imzasıyla okuyucuyla buluşan “Budalalığın Keşfi”
Kitabın içeriğini oluşturan denemelerin başlıklarını vermekle iktifa edeceğimiz yazımızı birkaç alıntı ve bir o kadar da yorumla nihayetlendirmek amacındayız.
Başlamadan evvel şunu belirtmekte fayda görüyoruz ki “Budalalığın Keşfi” nin Amerika'nın keşfinden hiç de aşağı kalır bir yanı yok nezdimizde. Zira bizi böyle bir saptama yapmaya iten kitabın muhtevasının işaret ettiği hususlar. Birazdan aşağıda sıralanacak konu başlıklarının dahi meselenin ehemmiyetini gözler önüne serecek mahiyette olduğunu okuyanlar bizzat idrak edeceklerdir. 
Sıralama oluşturulurken kitaptaki dizine sadık kalınmış olunup birçok konu başlığı da lüzumu üzerine çıkartılmıştır.
Deneme Üzerine Bir Deneme // Söz'ün Gücü Üzerine //Mahremiyetin Sınırı: Görmek mi, Dokunmak mı?//Terör ve Felsefe 
Budalalığın Keşfi //Gülen Düşünce // Soytarılar //Nükte Züğürdü Olduk! //Maske Üzerine Bir Deneme //Aşk //Gene Aşk //Labirent //Anlamak //Türkiye'de Felsefî Üretim: Edebiyat, Bir İmkân Olabilir mi? 
"Parçalı Yazı', 'Parçalı Düşünce” //Felsefe ve Slogan //Felsefenin Sefaleti //“Filozoflar ve Eşekler”: 'Hatalar ve Yanlışlıklar' Üzerine Bir Deneme //Değişmek, Döneklik ve Tutarlılık Üzerine Bir Deneme 
Bizim Klasiğimiz Var mı?//Çok Satan Romanlar  //Çok Satmak, Çok Kazanmak //Çağından Tiksinmek //Nitelik //Genç Bedenler//Kentlerin İskeleti//Ansiklopediler: 'Quo Vadis' // Özerk Bireyler Olabilmek//Entellik Üzerine
Batıyor muyuz? //Acı'sız Arabesk ve Sivil Toplum//Gece Bekçisi Faşist Zebercet //Dil, Söylen, Eğretileme //İki Arada, Bir Derede...//Lumpen-dil, Entel-dil// Dinî Bayramların Ruhaniyeti //Budalalığı Yeniden Keşfederken//Entelektüel Hezimet veya Zihnin Yıkıma Uğraması //Okuryazarlık Fetişizmi //Meslekler ve Statüler 
Felsefe Moda mı Oldu? //Para Üzerine bir Deneme //Sanat, Sanat İçin midir, Yoksa Toplum İçin mi? //Şiddet! //'Dokunulmazlar' //Dil'in Sömürgeleşmesi //Muhafazakârlıktan Taassuba Nasıl Gelindi? // Uysal Bireyler veya Muti Bendeler //Modernite, 'Birey' mi Üretti, Yoksa 'Bencil İnsan' mı? 
Entelektüeller ve 'Memleketin Hali'
“Rivayet ederler ki, büyük romancımız rahmetli Kemal Tahir, bir gece sabaha karşı saat 04.00 sularında, yanında yatmakta olan eşi, Semiha yengeyi dürterek uyandırmış. Semiha yenge de, telaş ve korkuyla, "Ne oldu Kemal?" diye ayaklanınca, "Hanım", demiş, "Ne olacak bu memleketin hali?"
Kemal Tahir'in, Semiha yengenin "Hay Allah, bu soru bu saatte mi sorulur? Beni bunun için mi bu saatte uyandırdın?" diye takaza etmesi üzerine verdiği cevap, gerçek bir entelektüele yakışan bir cevaptır: "Hanım, memleketin halini düşünmenin günü ve saati mi olur?"
Bu rivayetin doğru olup olmaması önemli değil; bana sorarsanız, bu Kemal Tahir'e, ya da gerçek bir entelektüele yakışan bir durumdur. Bu rivayet, bir entelektüelin, deyiş yerindeyse biraz 'uçuk' olmakla birlikte, Hegel gibi söylersek, 'rahatsız bilinç' olduğunu gösterir. Rahatsız, evet, çünkü bu rahatsızlığın, onu sabaha karşı saat 04.00'te bile 'ne olacak bu memleketin hali' sorusunu sordurtacak kertede tedirgin etmiş olması, anlaşılır bir şeydir.”1
(Ara sıra bendeniz de ne olacak şu öğrenci milletinin halinden başlayıp, ülke nasıl kurtulura varan serzenişlerde bulunmuyor değilim, hani. Var mıdır acep hafif bir entelektüellik soyumda?)
Tarih Nedir? Tarihçi Kime Denir? Tarih'in Sıradanlaştırılması Üzerine //Milli Eğitim Sistemimiz Nasıl Çöktü? 
'Ezberci Eğitim', Skolâstik Düşüncenin” Değil, “Aydınlanmanın Bir Sonucudur”
“Hukuk demek, kanun demek değildir. Hukuk fakültesinde öğrenciyken rahmetli Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, sınıfta, bize bir 'Larousse Mehmet' hikâyesi anlatmıştı. Mehmet adında bir arkadaşı Fransızca öğrenmek için, Fransızların o ünlü Grand Larousse ansiklopedisinin ciltlerini
(sanırım 24 cilttir!) önüne çekmiş, ilk cildinin ilk maddesinden başlayarak ezberlemeye koyulmuş. Larousse'u baştan sonra ezberlerse, Fransızca öğreneceğini sanıyormuş Mehmet...”2
'Yalan' Üzerine Bir Deneme //Ah sofralar, vah sofralar!//Kahve Üzerine…
Denemelerin sıralanışı ve başlıkları bile net bir Türkiye fotoğrafı vermeye fazlasıyla kâfi. İster birkaç saatinizi ayırıp kitabı okuyunuz ister herhangi bir ulusal veya yerel kanaldan akşam haberleri kuşağını seyrediniz ortaya çıkan manzaranın çok değişmediğini göreceksiniz.
İmdi kitabın içeriği üzerine başlıklardan ve o iki alıntıdan başka malumat vermeyi gereksiz görüyoruz; zira merak edenler bir zahmet kitabı okusunlar. Yok, mademki televizyon ya da internette birkaç saatlik gezintiden sonra da bütün kapılar aynı meydana açılıyormuş diyenlere de saygılarımızı, sevgilerimizi yolluyoruz buradan kocaman, kocaman!
*Budalalığın Keşfi, Hilmi YAVUZ, Timaş Yayınları
1 a.g.e, sh: 209
2 a.g.e, sh: 218

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık