• 06 Kasım 2014, Perşembe 8:59
ErolKonal

Erol Konal

BANA NE !
 Bu yazıda geçen bütün soyut ve somut görünümlü kurum ve kuruluşlar hayalidir, kurmacadır, uydurmadır, realiteyle uzaktan yakından ilgisizdir ve olaylar milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki XYZTQ gezegeninde geçmektedir.
            Yağmur yağar, sel olurmuş. Korner olur, gol olurmuş. Göçük olur, kurtulan olmazmış. BANA NE!
            Sel olunca evleri, iş yerlerini, okulları, su basarmış. Gol olunca moralimiz bozulur, ülke puanımız düşermiş. İnsanlar ölürmüş de failleri bulunamazmış. BANA NE!
            Devamlı trafik kazaları olurmuş. Bu kazalarda ölenler, yaralananlar olurmuş. Bir sürü maddi kayıplar oluşurmuş. Hatalar hep sürücülerdeymiş. Yayalar karşıdan karşıya üst geçitlerden geçeymiş. Geyiklerin otobanda işi ne imiş? BANA NE!
            Uyuşturucu, sigara, alkol zararlıymış. Okullara, ibadethanelere bayiler bilmem kaç metreye kadar yaklaşamazmış. On sekiz yaşından küçüklere kimliksiz satılamazmış. İstatistiklere bakılırsa okullarda uyuşturucu, sigara on iki yaşa kadar düşmüşmüş. BANA NE!
            Ahlak olmazsa olmaz imiş. Etik dersen herkese lazım imiş. Kurallar bütün vatandaşlar içinmiş. Herkes kanunlar önünde eşitmiş. BANA NE!
            Ülkeymiş. Yurtmuş. Memleketmiş. Vatanmış. BANA NE!
   Ülküymüş. Gayeymiş. Mefkûreymiş. Amaçmış. Hedefmiş. İdealmiş. BANA NE!
            Din imiş. İman imiş. BANA NE!
            Aşk imiş. Sevgi imiş. Yok gönülde yaşar imiş. Saygı imiş. Yok herkese lazım imiş. Doğru imiş, yanlış imiş. Yok aralarında fark imiş. Güzel imiş, çirkin imiş. Hangisi hangisinden üstün imiş? BANA NE!
İddiaymış, ganyanmış. Sayısalmış, lotoymuş. Mili(!) piyangoymuş, şans topuymuş.
Bir çıkarsaymış. Bir tutturursaymış. Bir vurursaymış. BANA NE!
Emekmiş. Alın teriymiş. Üretimmiş. Hak etmekmiş. Dürüstlükmüş. İtibarmış. Onurmuş. BANA NE!
            Yalanmış, dolanmış. Gerçekmiş, safsataymış. İftiraymış, ithammış. Masummuş, değilmiş. Var imiş, yok imiş. Bizden miymiş, onlardan mıymış? Biz kim idik, onlar kim imiş? BANA NE!
             Beyaz mıymış, siyah mıymış? Açık yeşil miymiş, koyu yeşil mi? Kırmızıya mı yakınmış, kızıla mı çalarmış? BANA NE!
Dost muymuş, düşman mı?  İyi güncü müymüş, kötü güncü mü? BANA NE!
Sağcı mıymış, solcu mu, yoksa muhafazakâr mıymış? Ya da hepsi veya hiçbiri miymiş? Sünni miymiş, Alevi mi? Selefi miymiş, Vahabi mi? Dindar mıymış, ateist mi? Laik miymiş, anti laik mi? Platoncu muymuş, Eflatuncu mu? Batıcı mıymış, Doğucu mu? BANA NE!
Siyah-beyaz mıymış, sarı-kırmızı mı; bordo-mavi miymiş, sarı-lacivert mi? Yoksa kırmızı-beyaz mı? BANA NE!
Sporcuymuş da ahlaklı mıymış? Zekiymiş de sporcu muymuş? Çevikmiş de koşu mesafesi ne kadarmış? Atatürkçüymüşler de bunlar, Atatürk’ten haberdar mıymışlar? BANA NE!
Sanatçı imişler. Sanat icra ediyorlarmış. Halk sanattan ne anlarmış. Zaten sanat, sanat içinmiş. Reytinglere göre sanatçı olunuyormuş. Seyirciler aptal, kendileriyse süper kahramanmış. BANA NE!
Sanayi imiş, turizm imiş, tarım imiş, hayvancılık imiş. İthalat-ihracat dengesiymiş, milli gelirmiş, cari açıkmış, borsaymış, euro-dolar paritesiymiş. Enflasyon sepetiymiş, altınmış, petrolmüş, doğal gazmış BANA NE!
            PKK , PYD, IŞID imiş. Suriye, Mısır, Irak imiş.  Talabani, Barzani, Sisi, Esed imiş. Yetmedi İran, Rusya, Çin imiş. BANA NE!
            Mevsimler değişir imiş. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar uzun ve soğuk imiş. Küresel ısınma imiş. Fok balıkları neden üzgün, kutup ayıları niçin mutsuz imiş? Karadeniz’de  kıyılar denize paralelmiş de Ege’de dik imiş. BANA NE!
            Youtobe imiş, twetter imiş, facebook  imiş fiber optikmiş, 3 G imiş, 4 G imiş. Atı alan Üsküdar’ı geçer imiş. Yanlış hesap Bağdat’tan döner imiş. Ronaldo, Messi de ne imiş, Bayern Roma’yı ateşe vermiş imiş. BANA NE!
            Yok, on iki komik adammış. Yok, filenin sultanlarıymış. Yok, potanın perileriymiş. Yok süper lig imiş. Passoligsiz girilmez imiş. Ne bakıyonuz eurolig, eurolig imiş. BANA NE!
            Yok Polatmış, Mahirmiş, Seyitmiş. Yok Sedaymış, Mügeymiş, Zahideymiş, Esraymış. Yok yeteneksizmiş, yok o sesmiş, yok top sektireymiş. Yok Çakarmış Erman’a da o da koydu mu hem penaltı hem kornermiş. BANA NE!
            Yumurta atmak suçmuş da taş atmak değil. Ağaç dikmek yasakmış da yakıp yıkmak değil. Polisi askeri sevmek suçmuş da taşlamak, yuhalamak, tükürmek değil. Adalete güvenmek suçmuş da adaletsizliğe sığınmak değil. BANA NE!
            Okulmuş: Tercihlisi, düzü, mesleki olanı varmış. Eğitimmiş: Ailede, sokakta mektepte alınanı varmış. Öğretimmiş: Örgünü, yaygını varmış.  Dershaneymiş, etütmüş, özel dersmiş. Olursa üniversite, olmazsa vatan sağ olsunmuş. Çocukmuş, çocukluğunu yaşayamamış. Gençmiş, gençliğine doyamamış. Veliymiş: Çok ilgili ve hiç ilgisiz gibi türleri varmış. BANA NE!
            Kuşlar varmış sonra çiçekler böcekler varmış. Rüzgârlar varmış mesela ağaçları nazlı nazlı sallayan. Yağmurlar varmış yağdı mı rahmet olan felaket olmayan. Güneş varmış sonra her sabah doğarmış da kimse umursamazmış. Yıldızlar bile varmış eğer ki şehrin ışıklarını biraz kısabilirseniz size kendini gösteren. BANA NE!
            Yolu aşktan, sevgiden, umuttan geçen şarkılar söylenirmiş hala ne gam! Satmasa da şiir kitapları, şairler, inadına mısralara yeni yeni mısralar eklemekteymiş ne gam! Dönmeyecek olsa da gidenler hala beklenirmiş gözlerdeki hüzünle ne gam! BANA NE!
            Kadermiş. Eee kadermiş işte! Kadermiş dedik ya kardeşim, kadermiş!

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık